• این سرزمین با قصه‌ها شکل گرفت...

  این سرزمین با قصه‌ها شکل گرفت...

  جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در حالی بیستمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت که شیوه‌های اجرایی این جشنواره با تغییرهایی همراه بود، علاوه بر رقابتی شدن بخش نوجوان، مربیان و قصه‌گویان آزاد در رقابت‌های منطقه‌ای شرکت کردند و در مراسم پایانی این جشنواره مدیرعامل کانون از لزوم برگزاری چنین جشنواره‌هایی در دیگر استان‌ها و عدم تمرکز فرهنگی در پایتخت سخن گفت.

 • کانون لبخند را به کودکان زلزله‌زده هدیه داد

  کانون لبخند را به کودکان زلزله‌زده هدیه داد

  «ستاد امداد فرهنگی کودک و نوجوان مناطق زلزله‌زده‌ی غرب کشور» تشکیل شد. این مهم‌ترین برنامه‌ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال 1396 بود و هست. امدادی که هم می‌توانست شیرین باشد و هم تلخ. امدادی که در پی حادثه‌ای تلخ آغاز شد اما نتایج آن، خنده‌هایی که در شبکه‌های خبری و مجازی منعکس شد توانست اندوه از دست دادن پنج عضو کانون در زلزله‌ی کرمانشاه و بی‌خانمانی هزاران خردسال، کودک و نوجوان را برای مربیان و مدیران این نهاد، کمی؛ فقط کمی تسکین دهد.

 • کتاب‌های کانون در هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی فراگیرتر شد

  کتاب‌های کانون در هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی فراگیرتر شد

  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حالی به استقبال بیست و پنجمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران رفت که شعار «آینده روشن، با خانواده‌ی کتاب‌خوان» سرلوحه‌ی برنامه‌های این نهاد در سال 1396 قرار گرفت. با همین نگاه، «اعزام 60 نویسنده و شاعر کودک و نوجوان به مراکز فرهنگی‌هنری سراسر کشور، فروشگاه‌های کانون و مراکز سیار روستایی، مرزی و عشایری و مدارس»، «مراسم جشن امضا در مراکز فرهنگی هنری، مدارس و فروشگاه‌ها»، «برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب‌های کانون با حضور نویسندگان، اعضای مراکز، مربیان و منتقدان ادبی»، «برپایی نمایشگاه‌های کتاب در مدارس سراسر کشور با حضور نویسندگان و شاعران کودک ونوجوان»، «رونمایی از سه مجموعه کتاب کانون» و «برگزاری مسابقه عکس اینترنتی در پرتال کودک 24» بخشی از برنامه‌های این هفته بود.

 • لبخند رنگارنگ کودکان در هفته‌ی ملی کودک

  لبخند رنگارنگ کودکان در هفته‌ی ملی کودک

  هفته‌ی ملی کودک با یک خبر خوب آغاز و با خبری خوب‌تر پایان یافت: «لبخند رضایت کودکان». پیش‌تر مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرده بود که پنج میلیون کودک از بخش‌های مختلف و برنامه‌های متنوع کانون پرورش فکری از جمله کتاب‌خانه، کانون زبان ایران، سالن‌های سینمایی و تئاتر استفاده می‌کنند. اما این آمار، تنها رسالت کانون نبوده و نیست. همچون سال‌های گذشته مربیان فرهنگی هنری کانون در هفته‌ی ملی کودک میزبان کودکان و نوجوانانی بودند که برای نخستین بار قدم در کانون می‌گذاشتند. آن‌ها قرار بود با دستان پر به خانه‌هایشان بازگردند و لبخند آنان نشان از موفقیت داشت.

 • نوجوانان و کسب تجربه‌ی زیستن با خواندن رمان‌های ماجراجویانه

  نوجوانان و کسب تجربه‌ی زیستن با خواندن رمان‌های ماجراجویانه

  نشست تخصصی «داستان کودک و نوجوان و ادبیات پایداری» عصر دومین روز هفته‌ی ملی کودک در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

 • انعطاف ناپذیری ساختارها، مانع جهانی شدن ادبیات کودک ایران

  انعطاف ناپذیری ساختارها، مانع جهانی شدن ادبیات کودک ایران

  تا زمانی که ادبیات عنصر مقدس با قالبی غیرقابل انعطاف تعریف شود نمی‌توان به جهانی شدن ادبیات کودک ایران امید داشت.

 • همسان‌سازی شخصیت‌های نمایش با دنیای واقعی

  نمایش جدید آرش شریف‌زاده روی صحنه است

  همسان‌سازی شخصیت‌های نمایش با دنیای واقعی

  نمایش «خروسی که می‌خواست شب را ببیند» که موضوع‌هایی همچون تعقل، دوستی،‌ و آزادی را درون‌مایه‌ی خود قرار داده است با نگاهی حرفه‌ای به مخاطبان خود نگاه می‌کند و می‌تواند یکی از آثار قابل تأمل حوزه‌ی تئاتر کودک در سال‌های اخیر تلقی شود. این اثر به کارگردانی آرش شریف‌زاده تا پایان مهر، پذیرای مخاطبان خردسال و کودک در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

 • دست یاری کانون در تجهیز کتاب‌خانه‌های روستایی

  دست یاری کانون در تجهیز کتاب‌خانه‌های روستایی

  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در طول سال به مناسبت‌های مختلف مانند روز ملی ادبیات کودک و نوجوان، هفته‌ی ملی کودک و... به موسسه‌های خیریه‌ی فعال در حوزه‌ی کتاب یا کتاب‌خانه‌های روستایی و اردوهای جهادی، و نیز مدارس مختلف در مناطق کم‌برخوردار، کتاب اهدا می‌کند. اهدای این کتاب‌ها هم از سوی اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صورت می‌گیرد. برای مثال در سال گذشته کانون در مجموع برای تجهیز کتاب‌خانه‌های مختلف در مدارس، مساجد، بخش کودکان بیمارستان‌ها یا مناطق محروم و روستایی 70هزار جلد کتاب اهدا شد.

 • اسباب‌بازی‌های ایرانی به خانه‌ی واقعی‌شان رسیدند

  اسباب‌بازی‌های ایرانی به خانه‌ی واقعی‌شان رسیدند

  امسال اسباب‌بازی‌های ایرانی زیادی به خانه‌ی جدید خود رفتند. این باوری بود که هر مخاطب حاضر در جشنواره ملی اسباب‌بازی می‌توانست به آن برسد. انبوه جمعیت و ورود خریداران جدید در ساعت‌های پایانی هر روز به محوطه‌ی نمایشگاه تداعی‌گر چند معنی شیرین بود: جشنواره‌ی اسباب‌بازی جای خود را در میان مردم باز کرده است، تولیدکنندگان در سه دوره‌ی جشنواره محصولات با کیفیت‌تری تولید کرده‌اند، مردم بهترین مروجان یک فرهنگ خوب‌اند.

 • دورریختنی‌های دوست‌داشتنی

  هرچیز که خار آید، روزی به کار آید؟

  دورریختنی‌های دوست‌داشتنی

  یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌‌ی کودکان و نوجوانان در کتاب‌خانه‌های کانون، طراحی و ساخت وسایل بازی و سرگرمی و تزیینی با استفاده از مواد دورریختنی و بازیافتی است. سرگرمی‌های کم‌هزینه‌ای که بچه‌ها با راهنمایی و کمک مربیان، خودشان امکان ساختن آن‌ را پیدا می‌کنند و تشویق می‌شوند تا به مواد و وسایل دورریختنی نگاه دیگری داشته باشند تا شاید بتوانند وسایل متنوع‌تری بسازند. این فعالیت علاوه بر پرورش استعداد و خلاقیت، حس اعتماد به نفس را نیز در بچه‌ها تقویت می‌کند و آن‌ها را به تفکر و ایده‌پردازی وامی‌دارد

 • اجتماعی شدن، فاکتور مهم دوران نوجوانی

  اردوهای تابستانی و تاثیرات آن:

  اجتماعی شدن، فاکتور مهم دوران نوجوانی

  شرکت در اردو یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌ی نوجوانان است. اردوهای چندروزه و دور از خانواده در شهر یا محل دیگری دورتر از محل زندگی، امکان تجربه‌ی زندگی مستقل و یادگرفتن بسیاری از ضرورت‌های زندگی را به آن‌ها می‌دهد. در اردو در کنار همسن و سالان خودشان و البته زیر نظر مربیان، علاوه بر بازی و سرگرمی در حوزه‌های مختلف آموزشی، علمی و دینی فعالیت می‌کنند و همکاری و تعامل را یاد می‌گیرند.

 • بررسی جایگاه طراحی، ایده‌پردازی و زیبایی‌شناسی در صنعت اسباب‌بازی

  بررسی جایگاه طراحی، ایده‌پردازی و زیبایی‌شناسی در صنعت اسباب‌بازی

  طراحی و ایده‌پردازی، بایدها و نبایدها، موضوع نشستی بود که طی آن کارشناسان چند حوزه، نقطه نظرهای خود را در آن عنوان کردند.

 • اگر دل‌تان بازی می‌خواهد، این گوی و میدان

  اگر دل‌تان بازی می‌خواهد، این گوی و میدان

  اگر دل‌تان برای بازی‌های مخصوص کودکی‌تان تنگ شده، سری به جشنواره ملی اسباب‌بازی به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بزنید.

 • گزارشی از پانزدهمین جشنواره بین‌المللی رضوی در کانون

  گزارشی از پانزدهمین جشنواره بین‌المللی رضوی در کانون

  پانزدهمین جشنواره‌ی رضوی در حالی به کار خود پایان داد که حضور بیش از 36هزار شرکت کننده در این رویداد و اعطای عنوان خادمی فرهنگ رضوی به مدیرعامل کانون، دو تیتر اصلی امسال این رویداد فرهنگی مذهبی بود.

 • یک مرکز فرهنگی‌هنری شبانه‌روزی برای کودک و نوجوان

  نگاهی به «پرتال کودک24»:

  یک مرکز فرهنگی‌هنری شبانه‌روزی برای کودک و نوجوان

  از مردادماه سال گذشته به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان «پرتال کودک 24» برای کودکان، نوجوانان، اولیا، مربیان و پژوهش‌گران این حوزه راه‌اندازی شده و شامل بخش‌ها و امکانات متنوعی چون کتاب، شعر، داستان، بازی، اسباب‌بازی، مقاله، فیلم و صوت و ویدئو است. در هر بخش از این پرتال، تقسیم‌بندی‌های مختلفی از نظر گروه سنی، موضوع یا محتوا و... ارایه شده است.

 • «تو مثل طوطی» ترویج مفهوم آزادی است

  «تو مثل طوطی» ترویج مفهوم آزادی است

  کودکان تا نیمه‌ی شهریور امسال فرصت دارند تا به تماشای روایت نمایشی و متفاوت از داستان «طوطی و بازرگان» بنشینند.<BR> در این اثر آن‌ها علاوه بر شناخت مثنوی معنوی، با کشورهای همسایه‌ی ایران آشنا می‌شوند. تلاش طراحان «تو مثل طوطی» این بوده است که ضربه‌ی پایانی داستان برای کودکان، آشنایی آن‌ها با مفهوم آزادی و رهایی باشد.

 • یاد پیرنیک‌اندیش در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان

  یاد پیرنیک‌اندیش در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان

  امسال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حالی به استقبال روز ملی ادبیات کودک و نوجوان رفت که مراکز عرضه محصولات فرهنگی هنری کانون رنگ و بوی جدیدی به خود گرفتند. برای نخستین بار بود که مخاطبان 13 استان کشور توانستند در این مراکز به دیدار و گفت‌وگو با اهالی قلم بروند. این قدم مهم که در راستای کاربردی کردن کتاب‌فروشی‌های کانون رخ داد تنها بخشی از فعالیت‌هایی بود که به مناسبت سالگرد درگذشت مهدی آذریزدی برنامه‌ریزی شد و به اجرا در آمد.

 • ربات‌هایی از شهر قنات‌ها و بادگیرها

  نگاهی به فعالیت‌ها و دستاوردهای تیم رباتیک کانون استان یزد

  ربات‌هایی از شهر قنات‌ها و بادگیرها

  حدود 10 سال است که تیم رباتیک کانون استان یزد فعالیت خود را آغاز کرده است. در این مدت اعضای کانون به‌ویژه پسرهای نوجوان، عضو این تیم شده و آموزش‌هایی دیده‌اند. حاصل این کلاس‌ها و آموزش‌ها، طراحی و ساخت چندین ربات و شرکت در مسابقات بین‌المللی و کسب رتبه‌هایی بوده است.

 • ویژه‌برنامه‌های مراکز کانون به مناسبت سوم خرداد

  ویژه‌برنامه‌های مراکز کانون به مناسبت سوم خرداد

  بیش از 950 مرکز فرهنگی‌هنری ثابت، سیار و پستی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور هم‌زمان با سوم خرداد سال‌روز حماسه آزادسازی خرمشهر ویژه‌برنامه‌هایی را با عنوان‌های مختلف برگزار کردند.

 • تلاقی دیروز و امروز

  نگاهی به بازتاب 50سال مهر و هم‌گامی با کودکان و نوجوانان

  تلاقی دیروز و امروز

  همزمان با پنجاهمین سال فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ابتدا قرار شد تا 50 اثر برتر این انتشارات بار دیگر در اختیار مخاطبان قرار بگیرند.

 • روایت عقل صورتی در دو قاب خانه و مدرسه

  روایت عقل صورتی در دو قاب خانه و مدرسه

  اگر این روزها سری به مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بزنید با نمایش متفاوتی در حوزه‌ی کودک و نوجوان روبرو می‌شوید که نظر منتقدان و بینندگان زیادی را به خود جلب کرده است. اثری غیر اقتباسی که تعدد بازیگران، روایت موازی اما قابل فهم آن برای کودکان و مفاهیم عمیقش ذهن مخاطبان بزرگسال را معطوف به مدیریت درست یک اثر هنری می‌کند؛ مدیریتی که سبب شده که با کمترین هزینه صحنه‌ای کاربردی و درخشان خلق شود تا تک تک بازیگران پیش‌کسوت و تازه کار حاضر در صحنه بر روی آن خوش بدرخشند.

 • خلاقیتِ بدون مرز در پویانمایی

  شرکت‌کنندگان جشنواره‌ی انیمیشن نظر دادند

  خلاقیتِ بدون مرز در پویانمایی

  خلاقیت با خطوط جغرافیایی نسبتی ندارد و هرجا می‌تواند بروز پیدا کند. در سینمای انیمیشن این خط و مرزها اساساً از موضوع بحث خارج می‌شوند و هنرمند می‌تواند ورای جغرافیا دست به نوآوری بزند و اثر خود را بیافریند.

 • کودکان را با فرهنگ امداد و ایمنی آشنا کنیم

  گزارشی از پاس‌داشت آتش نشانان فداکار پلاسکو در کانون

  کودکان را با فرهنگ امداد و ایمنی آشنا کنیم

  ریزش برج پلاسکو، ساختمانی که بیش از نیم قرن قامت استوارش را به دیدگان میلیون‌ها رهگذری تحمیل می‌کرد که هر روز از چهارراه استانبول یکی از مهم‌ترین مناطق تجاری تهران عبور می‌کردند حادثه‌ای دردناک و تاثرآور بود که هیچ‌گاه از حافظه تاریخی ایرانیان پاک نخواهد شد.

 • نقاشی‌هایی شبیه خودمان

  کودکان ایرانی اهمیت آب را ترسیم کردند:

  نقاشی‌هایی شبیه خودمان

  پرونده‌ی هشتمین مسابقه دوسالانه بین‌المللی نقاشی کودکان و نوجوانان تهران در حالی بسته شد که 5745 اثر از سراسر جهان در این رقابت شرکت کردند.

 • کودکانی چشم به راه و مردانی همیشه در راه

  زندگی با کتاب و کتاب‌رسان‌ها در مناطق محروم مرزی آذربایجان

  کودکانی چشم به راه و مردانی همیشه در راه

  میلیون‌ها کودک و نوجوان در این کشور زندگی می‌کنند که معمولاً از نگاه ما مرکزنشین‌ها پنهانند. دختران و پسرانی عمدتاً مرزنشین و محروم، اما معصوم و البته بسیار مستعد؛ آن قدر که از استعداد برخی‌شان انگشت به دهان می‌مانی. کافی است فرصتی در اختیارشان بگذاریم، خواهیم دید که با نیمچه پری برای پرواز، تا کجای هفت آسمان می‌پرند.

 • کتاب؛ بالی برای پرواز شد

  گزارشی از برنامه‌های هفته کتاب در مراکز کانون سراسر کشور؛

  کتاب؛ بالی برای پرواز شد

  بالابردن کیفیت دانش و مهارت خوانش کتاب در خانواده و مدارس، ارتقای سطح آگاهی والدین و مربیان در مورد شیوه‌های مطالعه، تقویت انگیزه‌ی مطالعه و کتاب‌خوانی و در نهایت ترویج خواندن از جمله مهم‌ترین اهدافی بود که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از برگزاری برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی دنبال می‌کرد.

 • از تجربه‌ی عکاسی تا آشنایی با نمادهای عاشورایی

  نگاهی به خیمه‌های فرهنگی در نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک

  از تجربه‌ی عکاسی تا آشنایی با نمادهای عاشورایی

  از پله‌های مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که بالا می‌آیم، خیمه‌های فرهنگی با نمادها و فضاسازی‌های مذهبی سراسر سالن عمومی نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک را فرا گرفته بود؛ خیمه‌هایی بزرگ که در هر یک از آن‌ها برنامه‌های متنوعی برای کودکان در نظر گرفته شده بود. صدای بچه‌ها از غرفه‌های مختلف با صدای کارشناسان هر خیمه در هم آمیخته شده است.

 • آموزش زندگی به زبان کودکان

  نگاهی به دستاوردهای سازمان‌ها و نهادها در هفته‌ی ملی کودک

  آموزش زندگی به زبان کودکان

  امسال نمایشگاهی هم به دستاوردهای سازمان‌ها، وزارت‌خانه‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد اختصاص داشت. حدود 20 سازمان و نهاد در بخش نمایشگاهی هفته‌ی ملی کودک حضور داشتند و ضمن معرفی برنامه‌های مرتبط با کودکان در طول سال در قالب برپایی مسابقه، بازی، قصه‌خوانی و کتاب‌خوانی کودکان را با فعالیت‌های خود آشنا کردند.

 • گزارشی از برگزاری هفته‌ی ملی کودک در سراسر ایران

  گزارشی از برگزاری هفته‌ی ملی کودک در سراسر ایران

  برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک امسال با شعار کودکان تشنه‌اند و محوریت مراسم عزاداری ماه محرم در سراسر کشور برگزار شد.

 • جشن نوشت افزارهای ایرانی اسلامی کانون در سراسر کشور

  جشن نوشت افزارهای ایرانی اسلامی کانون در سراسر کشور

  این روزها فروشگاه‌های کانون در سراسر کشور پذیرای کودکان و نوجوانانی است که با خریداری نوشت افزارهای ایرانی اسلامی به استقبال سال تحصیلی جدید می‌روند. از چندی پیش و با اعلام معاون توسعه و مدیریت منابع کانون این فعالیت فرهنگی آغاز شده است. به دلیل استقبال فراوان اعضا و دیگر خانواده‌ها از این نمایشگاه‌ها قرار است برخی استان‌ها فروش را تا پایان هفته‌ی اول مهر ادامه دهند.