عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی نوشته جمشید خانیان

جمشید خانیان نویسنده رمان «عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» مهمان کتابخانه بین‌المللی کودک و نوجوان مونیخ شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس که به عنوان اولین نویسنده ایرانی در جشنواره دوسالانه «کلاغ‌ سفید» کتابخانه بین‌المللی کودک و نوجوان مونیخ حضور داشت؛ به سخنرانی پرداخت.

جشنواره‌ی کلاغ سفید در سال 2018 از 12 نویسنده‌ی کودک و نوجوان از سراسر دنیا دعوت کرده بود تا در ماه تیر در این رویداد مهم ادبی شرکت کنند. 

در این مراسم بخش‌هایی از رمان «عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به زبان آلمانی خوانده شد و در ادامه حاضران در جلسه درباره‌ی «یونس» و «سارا» شخصیت‌های داستانی این رمان سوال‌هایی را با نویسنده مطرح کردند.

پس از آن، برنامه «کاناپه سفید» برگزار شد که طی آن رویا مکتبی با این نویسنده ایرانی درباره آثارش به گفت‌وگو نشست.

در این گفت‌وگو، خانیان به پرسش‌هایی در زمینه چرایی و انگیزه‌هایش در نوشتن برای نوجوانان، نقش اقلیم و جغرافیا در روایت داستان‌هایش و همچنین نقش حرمت انسانی در شخصیت‌پردازی داستان‌هایی که خلق کرده است؛ پاسخ داد.

در عین حال این نویسنده آبادانی در مدارس استان «باواریا» حاضر شد و از نزدیک با دانش‌آموزان دیدار کرد و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داد.

گفتنی است، جمشید خانیان متولد سال 1340 در شهر آبادان است که نویسندگی را در دهه 60 آغاز کرده و پس از خلق آثاری در حوزه بزرگسالان، در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت‌های زیادی را انجام داده است.

داستان‌هایی همچون «یک جعبه پیتزا برای ذوزنقه‌ی کباب شده»، «قلب زیبای بابور»، «کوسه ماهی»، «ناهی»، «غوص عمیق»، «شب گریه‌های چشم سفید» و «شبی که جرواسک نخواند» از جمله آثار این نویسنده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =