انقلاب به ما زندگی دوباره بخشید

آیین تقدیر از محمدرضا سرشار در طرح چهل قلم نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سالن همایش کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس برگزار و از تازه ترین اثر وی نیز رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس، آیین تقدیر از محمدرضا سرشار نویسنده و پژوهشگر استان فارس و گوینده محبوب برنامه «قصه ظهر جمعه» به همراه رونمایی از آخرین کتاب این نویسنده، ‌ با شرکت مسئولان استانی، نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر امروز پنج شنبه ۱۸ بهمن ماه در شیراز برگزار شد.

زهرا افتخاری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس که در این آیین حضور داشت گفت: ظهرهای با طراوت جمعه با محمدرضا سرشار و قصه ظهر جمعه، صدای مرد قصه‌گو و آرامش صدای او با دل‌ها پیوند می‌خورد.

افتخاری افزود:  قصه‌های سرشار ما را از همه چیز باخبر و با ابزار تربیتی متناسب با مخاطب ارتباط برقرار می‌کرد.

او گفت: سرشار شنیدن و خواندن را یاد داد و محبت را در کودکان و نوجوانان رویاند و کمک کرد رؤیاهایمان را بسازیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در آغاز این نشست با بیان اینکه سرشار ۴۰ سال نام نیک از خود در انقلاب بجا گذاشته است، گفت: برنامه چهل قلم برای تقدیر از نویسندگان برجسته و متعهد برگزار می‌شود. این برنامه در شیراز نیز با تقدیر از کسی برگزار می‌شود که متعلق به استان فارس است.

روح الله منوچهری با بیان اینکه سرشار بیش از ۱۵۰ کتاب ارزشمند دارد، اضافه کرد: کتاب‌های محمدرضا سرشار در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات انقلاب و نقد از آثار ماندگار ادبیات کشور است.

سپس مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس مهمترین ویژگی سرشار را قصه‌گویی و صداپیشگی دانست و گفت: اگر قصه نبود انسان دیگرگونه تعریف می‌شد.

کورش کمالی سروستانی قصه را روایت دین، خدا و مردم دانست و عنوان کرد و افزود: استاد سرشار با خوش‌آوایی بزرگترین عنصر ارتباط یعنی قصه را با صدا همراه کرد تا بخشی از تاریخ شفاهی انقلاب را به ما منتقل و حفظ کند.

در ادامه رییس حوزه هنری فارس نیز محمدرضا سرشار را معلم حقیقی هم‌نسلان خود دانست و با اشاره به شهر کازرون، زادگاه محمدرضا سرشار افزود: کازرون شهر عاشق و اندیشه‌پروری است؛ کازرون سند پذیرش متفکرانه پیام ناب اسلام برای دین‌مداری است.

وی با بیان اینکه ابواسحاق تبلیغ اسلام را در کازرون آغاز کرد گفت: به تعبیری طی دو سال ۲۴ هزار کازرونی مسلمان شدند و وقتی به اسلام پیوستند، بالیدند.

محمد کرم الهی اضافه کرد: به تعبیر رهبری، سرشار حق کبیری بر انقلاب اسلامی دارد؛ جام اندیشه وی از تفکر امام(ره) برخاست.

محمدرضا سرشار نیز در این مراسم با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و پاسداشت یاد شهدای انقلاب، گفت: حال و هوای ما را کسانی باید بدانند که در دوران استبداد پیش از انقلاب بودند.

سرشار وصف حال دوران انقلاب را عجیب دانست و گفت: کسانی که می‌خواهند وصف حال آن روزها را بدانند کتاب در «کوچه باغ های نشابور» شفیعی کدکنی را بخوانند.وی در ادامه، افزود: آنچه مهم است کارهایی است که از ما باقی خواهد ماند.

خالق کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» علی اکبر کسایی و سید علی اصغر دستغیب را الگوی خود در دوره جوانی عنوان کرد و افزود: برنامه‌های ما در مسجد از جمله در نمایش رادیویی و تبلیغ در روستا از جمله فعالیت‌های ما بود. برای نسل ما اخلاق، دین و استقلال کشور مسئله بود.

سرشار دموکراسی را پذیرفتن مسئولیت انتخاب دانست و گفت: در این کشور آزادی وجود دارد و باید با رعایت و انصاف این گونه باشد؛ انقلاب به ما زندگی دوباره بخشید.

وی در ادامه، بخشی از داستان «هنرستان» با عنوان «هستم اگر می روم» را که بر اساس خاطرات دوران تحصیل خود در هنرستان آیت الله طالقانی شیراز نوشته شده، برای حاضران خواند.

نویسنده برجسته ادبیات کودک و نوجوان در بخش دیگری از سخنانش گفت: هر گونه قدردانی مشوقی برای هنرمندان است. انسان وقتی احساس کند، قدر کارش شناخته می‌شود، انگیزه بیشتری برای ادامه پیدا می‌کند.

سرشار با تأکید بر اینکه در زمینه نوشتن برای کودکان باید وارد عالم کودکی شد، گفت: نویسنده کودک باید بداند که کودکان چگونه به دنیا نگاه می‌کنند. داشتن تجربه از کودکی، نشست و برخاست با کودکان و مطالعه درباره کودکی در این زمینه کمک می‌کند.

در پایان این مراسم از پوستر معرفی «برخی از آثار محمدرضا سرشار» و آخرین اثر این نویسنده با عنوان «مجموعه میزگردهای نقد ادبیات داستانی» رونمایی شد. همچنین ضمن قرائت لوح تقدیر علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، این لوح سپاس به محمدرضا سرشار اهدا شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =