روند منطقی حوادث در داستان مانع سردرگمی مخاطب می‌شود

نهمین جلسه انجمن ادبی مهتاب کانون نیشابور با حضور محبوبه ضیا خدادادیان استاد ادبیات و زبان فارسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی، این نشست با حضور اعضا مراکز کانون شهرستان نیشابور در روز پنج‌شنبه ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸ در مرکز فرهنگی هنری شماره ۳ برگزار شد.

خدادادیان در این جلسه از حضور در جمع نوجوانان شاعر و نویسنده ابراز خرسندی کرد و گفت: با توجه به اینکه نخستین بار است در این نشست حضور پیدا می‌کنم تصور چنین استقبالی را نداشتم و در واقع توقع مواجه شدن با چنین سطح از نوشته‌ها برایم متصور نبود. در زمانه‌ای که در کلاس‌های دانشگاهی بسیاری از دانشجویان توانایی چرخش قلم بر کاغذ را ندارند حضور شما نوجوانان در انجمنی که یک ساله شده و ارائه آثاری به این درجه از پختگی جای امیدواری است و من امروز شاهد بودم که هنوز افرادی هستند که پاسدار زبان و ادبیات فارسی باشند.

وی خاطرنشان کرد:آنچه مهم است توجه شما به نقد و بررسی آثار است و اینکه با بیان نکات قوت و ضعف آثار شما می‌توانید روند رو به رشدی را در نوشته‌های خود شاهد باشید و خوب می‌دانید که هدف از نقد ضربه‌زدن به اثر نیست بلکه تلاشی برای رفع ایرادات احتمالی و روز به روز بهتر شدن و رشد کردن است.

استاد دانشگاه ادبیات و زبان فارسی بهترین اثر هر نویسنده‌ای را همان اثر نانوشته عنوان کرد و گفت: در واقع هر نویسنده‌ای در زمان خلق اثر خود را در اوج کار می‌بیند و تصور می‌کند بهترین شکل ممکن را خلق کرده است که این روند بعد از گذشت زمان رنگ می‌بازد و در برخورد مجدد با اثر نکات ضعف آن رخ می‌نماید و من معتقدم بهترین اثر هر نویسنده‌ای همان است که هنوز نوشته نشده است.

نویسنده کتاب گزیده نظم و نثر فارسی و مباحث ادبی در ادامه سخنان خود پس از خوانش آثار اعضای انجمن ادبی مهتاب کانون نیشابور گفت: یکی از نکات قوت آثار شما، خوانش بسیار خوب است که موجب می‌شود اثر با مخاطب ارتباط موثری برقرار کند و این نشان از حضور مستمر شما در مراکز کانون و بهره‌مندی از امکانات این مجموعه دارد.

ضیا خدادایان در ادامه استفاده از راوی سوم شخص در روایت داستان‌ها را راهی برای توصیف راحت‌تر شرایط شخصیت‌ها و اتفاقات دانست و گفت: اتفاقی که شاید در روایت اول شخص کمتر پیش بیاید و دست شما برای این مسئله بسته بماند شما می‌توانید از راوی سوم شخص استفاده کنید.

دکترای ادبیات و استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور تصریح کرد:سعی کنید روند منطقی حوادث داستان را مدنظر داشته باشید و در واقع حوادث باید با هم جور باشند تا موجب سردرگمی مخاطب شما نشودکه رعایت زمان افعال و رخدادها و حفظ یک دستی آن نیز حائز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه‌ای نشان دهید.

گفتنی است در این نشست ده نفر از اعضا به خوانش اثر در قالب داستان و متن ادبی پرداختند که مورد نقد و بررسی قرار گرفت و مهشید سیدآبادی از اعضاء جدید مکاتبه‌ای کانون نیز از روستای سیدآ باد به عنوان عضو ویژه به خوانش اثر پرداخت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =