بازدید نوجوانان عضو مراکز کانون تهران از خبرگزاری‌ها

اعضای نوجوان مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران پنجمین روز از هفته ملی کودک را به بازدید از رسانه‌ها گذراندند و با اصحاب رسانه ارتباط نزدیک‌تری برقرار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران، اعضای نوجوان مراکز کانون استان تهران، روز چهارشنبه ۱۷ مهر در پنجمین روز از هفته ملی کودک که با عنوان «کودک، رسانه و ارتباطات» نام‌گذاری شده است، بازدیدی از خبرگزاری‌های «مهر، ایسنا و فارس» داشتند و از نزدیک با کار این رسانه‌ها آشنا شدند و با اصحاب رسانه صحبت کردند.

بر اساس این گزارش، اعضای نوجوان مراکز ۲، ۱۵ و ۲۵ کانون استان تهران در اولین ساعات بازدید به خبرگزاری مهر رفته و با سرویس‌های مختلف خبری از سیاسی، ورزشی، اجتماعی و... آشنا شدند.

دبیران هر سرویس توضیح‌هایی درباره نحوه کار و تولید خبر دادند و نوجوانان سؤالاتشان را درباره‌ی تولید خبر، منبع دریافت اخبار و بررسی اخبار به لحاظ صحت یا  کذب بودن از خبرنگاران پرسیدند.

در ادامه‌ی این بازدید، نوجوانان عضو کانون تهران، فیلمی درباره نحوه شکل‌گیری خبرگزاری مهر دیدند و با تاریخچه این خبرگزاری آشنا شدند.

حامد رهنما، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون و دبیر هفته کودک در این بازدید، توضیح‌هایی درباره برنامه‌ها و فعالیت‌های کانون در هفته کودک به سیدامیرحسین دهقانی، معاون خبر این خبرگزاری ارائه داد.

انتقاد نوجوانان از کم‌توجهی به اخبار حوزه کودک و نوجوان، نبودن صفحه خبری کودک و نوجوان در صفحات خبرگزاری‌ها بخشی از سوالات نوجوانان از دبیران سرویس خبری بود.

در پایان این برنامه بازدیدی، اعضای نوجوان کانون به نمایندگی از نوجوانان، تندیس «منشور آینده» را به دهقانی تقدیم کردند.

بازدید از خبرگزاری ایسنا (دانشجویان) با حضور علی متقیمان، مدیرعامل این خبرگزاری و بازدید از سرویس چندرسانه‌ای این خبرگزاری، بخش دیگری از برنامه‌ی بازدیدی روز پنجم از هفته ملی کودک بود.

دبیر این سرویس درباره شغل خبرنگاری و شرایط فعالیت کار در تحریریه خبرگزاری‌ها توضیحاتی ارائه داد. او درباره روزنامه‌نگاری به نوجوانان کانون گفت: یکی از ویژگی‌های روزنامه‌نگاری این است که آموزش در آن هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود. خبرنگاران همیشه در حال کشف عرصه‌های جدید هستند.

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا نیز با اشاره به این‌که یکی از نعمت‌های ما، شما نوجوانان هستید گفت: فردای جامعه در دست شماست. از اهداف کانون این بود که فکر کودکان و نوجوانان را پرورش دهد. یادم می‌آید زمانی که کانون در قم باز شد، رئیس دبستان ما مخالف ورود بچه‌ها به کانون بود. ولی ما با سختی فراوان وارد کانون شدیم. چون به خواندن کتاب علاقه داشتیم.

در پایان این جلسه یکی از اعضای نوجوان کانون به نمایندگی از نوجوانان تندیس «منشور آینده» را به متقیان تقدیم کرد.

سومین خبرگزاری که اعضای نوجوان کانون استان از آن بازدید کردند خبرگزاری فارس بود. آشنایی با تولید و نگارش خبر و بازدید از طبقات مختلف و سرویس‌های خبری، آشنایی با شرایط تحصیل در دانشکده خبر از بخش‌های این بازدید بود.

نوجوانان در خبرگزاری فارس پای سیستم رایانه‌ی یکی از خبرنگاران نشستند و مراحل نگارش خبر حضورشان در این خبرگزاری را مرحله‌به‌مرحله با کمک دبیر تحریریه نوشته ، ویرایش و انتشار دادند.

مدیرعامل خبرگزاری فارس با تأیید بسیاری از نقدها و دغدغه‌های اعضای نوجوان کانون، توضیح داد: یکی از موانع کنونی پیشرفت ایران همین نکته‌ای ست که شما اشاره کردید، این‌که ما کمتر فکر می‌کنیم و بیشتر مصرف‌کننده شده‌ایم. دقیقاً همان بلایی که نفت بر سر اقتصاد ما آورده است، شبکه‌های اجتماعی کنونی بر سر رشد جامعه ما آورده است.

در پایان این بازدیدها اعضای نوجوان کانون تهران به نمایندگی از نوجوانان، تندیس «منشور آینده» را به مدیران این سه خبرگزاری تقدیم کردند.

هفته ملی کودک طی روزهای ۱۳ تا ۱۹ مهر با شعار «آینده را باید ساخت» در سراسر کشور در حال برگزاری است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =