کارگاه «ایده پردازی و خلاقیت » در کانون استان تهران برگزار شد

کارشناسان و مربیان کانون استان تهران در کارگاه «ایده پردازی و خلاقیت » که با حضور منصور ضابطیان برگزار شد، درباره اهمیت ایده پردازی در برنامه‌سازی برای کودکان و نوجوانان به بحث و گفتگو نشستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران، «منصور ضابطیان» مجری و تهیه‌کننده برنامه‌های رادیو و تلویزیون در این کارگاه یک‌روزه که صبح روز چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ با حضور جمعی از کارشناسان و مربیان برگزار شد، پیرامون اهمیت ایده پردازی و خلاقیت در کار وزندگی سخن گفت.

ضابطیان در این کارگاه که به شیوه گفتگو محور برگزار شد، ابتدا با این پرسش از مربیان که قضاوت دیگران تا چه اندازه می‌تواند در ایجاد محدودیت در بروز خلاقیت‌ها و ایده پردازی‌ها مؤثر باشد کار خود را آغاز کرد.

این فعال حوزه مطبوعات در ادامه در رابطه با راه‌های بروز خلاقیت در کار گفت؛ زمانی در حوزه خلاقیت و ایده پردازی در کارها و مسئولیت‌هایمان موفق خواهیم بود که در درجه اول ایده پردازی را در جریان زندگی خودمان اجرایی کنیم.

وی خاطرنشان کرد؛ باید تلاش کنیم که مرز میان رویا و خیال‌پردازی را بسیار به هم نزدیک کنیم، زیرا خیلی از رؤیاها از یک خیال‌پردازی آغاز می‌شود.

ضابطیان در بخش دیگری از این نشست رویا پردازی را عامل تقویت خلاقیت عنوان کرد و یادآور شد؛ همه‌ی ما رویایی در ذهن داریم. داشتن رویا، فکر کردن به آن و تلاش برای رسیدن به رویاها، خلاقیت‌های ذهنی افراد را تقویت می‌کند.

این مجری توانمند رادیو و تلویزیون، کارهای تکرارشونده  و مستمر را یکی از خطراتی دانست که باعث روزمرگی و عادت می‌شود و آن را تهدیدی برای دور کردن افراد از ایده‌های پردازی و خلاقیت دانست.

ضابطیان یادآور شد؛ برنامه‌ای موفق است که مبتنی بر نیاز مخاطب و جامعه طراحی‌شده باشد. امروزه بچه‌ها در دورانی هستند که علاقه‌مندی‌شان با دوران ما متفاوت است و دیدگاه‌های دیگری دارند که باید تمام تلاش خودمان را با ایده‌های تازه برای نزدیک کردن این دو دوران به هم انجام دهیم. اما غیر از خلاقیت و ایده پردازی در برنامه‌ها، توجه به نیاز کودکان و نوجوانان نیز یکی از عوامل مهم در موفقیت برنامه‌های تولیدشده برای مخاطبانمان خواهد بود.

او کودکان را بهترین معلمان خلاقیت دانست و گفت؛ بچه‌ها به‌واسطه‌ی آنکه چیز زائدی در ذهنشان نیست، از حداقل‌ها می‌توانند بهترین نتیجه‌گیری را انجام داده و مسائل و مشکلاتشان را با راه‌حل‌های خلاق حل کنند.

مربیان شرکت‌کننده در بخش دیگری از این نشست، به بیان تجربیاتشان در فعالیت‌های فرهنگی هنری و ادبی مراکز کانون پرداختند.

گفتنی است مرتضی نظری مدیرکل کانون استان تهران نیز در این نشست سه‌ساعته که در موزه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در آفرینش‌های فرهنگی هنری برگزار شد حضور یافت.

منصور ضابطیان، مجری رادیو و تلویزیون، تهیه‌کننده و فعال حوزه مطبوعات است. وی برنامه‌سازی و فعالیت در رادیو و تلویزیون را از سال ۷۸ آغاز کرده و تاکنون جوایز زیادی در حوزه برنامه‌سازی و مطبوعات دریافت کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =