پایانی خوب برای مرحله استانی هجدهمین جشنواره هنرهای نمایشی کانون در قزوین

با برگزاری آیین اختتامیه، مرحله استانی هجدهمین جشنواره هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قزوین در مجتمع فرهنگی و هنری کانون استان با معرفی و قدردانی از برگزیدگان به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین، در تاریخ 26 دی 1398، مرحله استانی هجدهمین جشنواره هنرهای نمایشی کانون در مجتمع فرهنگی و هنری کانون استان با معرفی و قدردانی از برگزیدگان به پایان رسید.

این رویداد فرهنگی –هنری با شعار «نمایش، تمرین زندگی، ساختن آینده» با حضور شمار زیادی از کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به نمایش و نیز اعضای کانون قزوین به عنوان شرکت کننده رقم ‌خورد که شامل اجرای 13 نمایش عروسکی از مراکز فرهنگی و هنری کانون در سراسر استان بود.

«صدیقه ربیعی» مدیرکل اموربانوان و خانواده، «مریم بیدخام »مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین، «مهدیه قافله باشی»عضو و رییس کمیسیون فرهنگی-هنری شورای شهر قزوین و «حمید ضیائی» سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین و نماینده شهر دوستدار کودک در قزوین از جمله مسوولان مهمان این مراسم بودند.

«مژده اروجی» مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین، همراه با خیرمقدم گویی به مهمانان و قدردانی از دست اندرکاران و شرکت کنندگان این جشنواره، نمایش را هنری ترکیبی دانست که علاوه بر آگاهی و هنر، مهارت و استعداد، ریشه در باورها و آیین‌های سنتی کهن دارد و با بهره‌گیری از شیوه‌های غیرمستقیم در تعالی جامعه، تبیین هنجارهای اجتماعی و تحکیم آموزه‌های اخلاقی اثربخش است.

تلاوت قرآن مجید،اجرای سرود جمهوری اسلامی، نمایش نماهنگ‌های جشنواره، اجرای سرود اعضا ، اجرای متنوع مجری-عروسکی و قدردانی از کوچکترین عضو فعال دراین مراسم(آیما کاظمی)از برنامه‌های اجرا شده دراین مراسم بود.

هیات داوران این جشنواره، پیش از معرفی برگزیدگان در یک بیانیه مشترک همراه با قدردانی از همه شرکت کنندگان و دست‌اندرکاران این جشنواره، تاکید کردند: تئاتر کودک و نوجوان به طور هدفمند در جهت بالندگی مخاطب خود می کوشد، بنابراین بر اهالی این هنر است که به اصول، فنون و مهارت‌های لازم، تئاتر کودک و نوجوان را امری مهم و حیاتی دانسته و در جهت ارتقا آگاهی خویش نسبت به دنیای کودکان و نوجوانان از هیچ کوششی دریغ نکنند.

این داوران، توجه به کارگردانی به عنوان مقام صاحب اثر و هماهنگ کننده تمام اجزای اجرا، توجه به متن متناسب با گروه سنی مخاطب و انتخاب مناسب برای اجرا، انتخاب تکنیک مناسب با متن که به محتوا و جذابیت اثر لطمه نزند، توجه به طراحی صحنه ای کاربردی و نوآورانه، توجه به عروسک گردانی به عنوان جانبخشی به عروسک نه فقط جنباندن عروسک و  توجه به طراحی و ساخت عروسک کاربردی و خلاق و نمایشی را از جمله نکات موردتوجه خود در این جشنواره اعلام کردند.

 در ادامه نمایش «نمکی و دیو» از مرکز فرهنگی و هنری کانون محمدیه با مربی‌گری «سید احسان امامی» به عنوان رتبه اول، «سفید، سیاه، قهوه‌ای»از مرکز فرهنگی و هنری شماره 3 کانون قزوین با مربی‌گری نجوا تقی صباغ‌ها و نرگس پیله‌فروش‌ها رتبه دوم و «آن بالا، این پایین» از مرکز فرهنگی و هنری مجتمع با مربی‌گری«فاطمه فارسی» رتبه سوم را به دست آوردند.

همچنین نمایش «قفس شیشه‌ای»از مرکز فرهنگی و هنری شماره 1 کانون آبیک با مربی‌گری «زهرا یکه فلاح» به عنوان برگزیده کتابخانه‌ای معرفی شد.

کیمیا محمدی درگاه، مائده عسگری، هستی مهرانی، فرشته گودرزوند چگینی، غزل سیاهکالی مرادی و لیلا زمانی ،اعضای فعال در نمایشنامه «نمکی و دیو»،      محمد جواد برور، محمد امین گلبان، محمد امین گلبان، عرفان عباسی، مهدیار حافظی و محمد حین گنجعلی ها اعضای فعال در نمایشنامه«سفید، سیاه، قهوه‌ای»، ارمغان سادات حسینی، پریماه فلاح، آوا مشاطیان و سینا کرمی‌نور(نوازنده)اعضای فعال در نمایش«آن بالا، این پایین» و مائده صالحی، مبینا یگاه مافی، آیسان سلیمی، مهدیه رفیعی، حسنا محمدی و هستی دشتگرد اعضای فعال در نمایش «قفس شیشه‌ای» هستند.

هم‌چنین نمایش «با» از مرکز فرهنگی و هنری کانون آوج با مربی‌گری«علی علیزاده»به عنوان شایسته تقدیر شناخته شد.

اجرای پرنشاط مجری عروسک، مسابقه برای مهمانان، آوازخوانی اعضا و قصه‌گویی مربی برگزیده قصه‌گویی استان از برنامه‌های جنبی این جشنواره بود.

جذب و پایداری اعضا، شناسایی استعداد و توانمندی‌های اعضا در زمینه هنرهای نمایشی، ایجاد امکان فعالیت‌های مشارکتی و فراهم کردن فرصت برای تمرین مهارت‌های زندگی برای کودکان و نوجوانان، ترویج و معرفی ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی با استفاده از زبان هنر و ایجاد زمینه آشنایی بیشتر اعضای مراکز فرهنگی و هنری استان با هم از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.

داوران مرحله استانی این جشنواره،« وحید خسروی» کارشناس نمایش آفرینش های هنری و ادبی تهران، «مهدی خدایی» تهیه کننده و کارگردان رادیو و «نادر میرزایی» معاون جمعیت جوانان هلال احمر استان بودند و نظارت این جشنواره را «مهدیه مهدوی»(فعال و کارشناس هنری(نمایش و تئاتر) و فعال رسانه‌ای بر عهده داشت.

برگزاری نشست داوران با هدف بررسی نقاط قوت و ضعف آثار، برگزاری آیین افتتاح انجمن هنرهای نمایشی کانون استان قزوین و نشست داوران با اعضای نمایش‌های برگزیده از برنامه‌های دیگر این مراسم بود.

گفتنی است مرحله کشوری این دوره از جشنواره هنرهای نمایشی کانون براساس اعلام فراخوان نیز قرار است 26-29 فروردین 1399 برگزار شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =