برهم زدن کلیشه‌های سنتی برای نسل جدید قصه‌گویان ضروری است

مصطفی رحماندوست، در اولین کارگاه مجازی قصه‌گویی در شیراز گفت: نسل گذشته در زنده نگه‌داشتن سنت قصه‌گویی، تلاش خود را به‌کارگرفته بود اما به‌کاربردن کلیشه‌ها همه چیز را تکراری کرده و اگر به عنوان قصه‌گو توان بر هم‌زدن کلیشه‌ها را نداشته باشیم قصه‌گوی خوبی نخواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس، در اولین کارگاه مجازی انجمن قصه‌گویی ویژه اعضای نوجوان که با حضور مصطفی رحماندوست شاعر، قصه‌نویس و مترجم کتاب‌های کودک و بنیان‌گذار جشنواره قصه‌گویی در کانون و الهام دارابی، رییس گروه پژوهش و ترویج قصه‌های ایرانی و مسوول دبیرخانه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی،در اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس برگزار شد، به موضوعاتی همچون قصه‌گویی خلاق و شیوه‌های تازه قصه‌گویی پرداخته شد. 

  مصطفی رحماندوست با شروعی متفاوت و شاعرانه شرکت‌کنندگان را به سمت موضوع هدایت کرد. او بحث را با موضوع به‌هم‌زدن کلیشه‌ها آغاز کرد و با اشاره به این‌که نسل گذشته در زنده نگه‌داشتن سنت قصه‌گویی، تلاش خود را به‌کارگرفته، خطاب به اعضاء انجمن قصه‌گویی فارس گفت: به‌کاربردن کلیشه‌ها همه چیز را تکراری کرده و اگر به عنوان قصه‌گو توان بر هم‌زدن کلیشه‌ها را نداشته باشیم قصه‌گوی خوبی نخواهیم بود.

بنیانگذار جشنواره قصه‌گویی در ایران در ادامه گفت:  امروز با گذشت بیش از بیست‌سال از سابقه فعالیت جشنواره قصه‌گویی، لازم است با داشتن نگاهی متفاوت و تغییر در نحوه‌ی انتخاب قصه،نوع پوشش، لحن و بیان قصه‌گو و نحوه‌ی اجرا به ارائه این فرهنگ دیرپای ایرانی به مخاطبان بپردازیم.

این شاعر کودک و نوجوانان با بیان مثال‌های ساده و ملموس، نوجوانان را به پرهیز از انجام امورکلیشه‌ای در قصه‌گویی هدایت کرد و به ارائه یک اثر قصه‌گویی متفاوت و جذاب توصیه نمودند .

پس از آن فرصتی به نوجوانان داده شد تا پرسش‌هایشان پیرامون قصه‌گویی را مطرح و پاسخ خود را از رحماندوست دریافت کنند.

بخش دیگری از این کارگاه به سخنان الهام دارابی، مسوول دبیرخانه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی اختصاص داشت.  او با اشاره به سخن سقراط که همه چیز از خودمان شروع می‌شود و با  خودمان تمام می‌شود، بر لزوم به‌کارگیری تمام حواس یک قصه‌گو به منظور اجرای یک قصه‌گویی منحصر به فرد تأکید کرد.

 دارابی با ارائه مطالب مفیدی در خصوص قصه‌گویی به این نکته پرداخت که گام‌های قصه‌گویی اعم از انتخاب قصه،پرداخت قصه، اجرا و پایان قصه می‌تواند با خلاقیت قصه‌گو متحول شود و بسیار حائز اهمیت است.

در این کارگاه زهرا افتخاری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فارس، نیز از اعضای نوجوانان به عنوان ارزشمندترین سرمایه‌های کانون یاد کرد و توجه به تفکر و حقوق این گروه از مخاطبان کانون را مهم و ضروری دانست.

افتخاری با اشاره به ذائقه و سلیقه‌ی نوجوانان امروز، بر لزوم تغییر دید و نگرش و یافتن فرصت‌های تازه به‌منظور توجه بیشتر به کودکان و نوجوانان تأکید کرد.در ادامه برگزای

اولین کارگاه مجازی قصه‌گویی با حضور نوجوانان و مربیان عضو انجمن قصه‌گویی فارس روز دوشنبه  ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ به مدت ۲ ساعت برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =