توجه به  ویژگی های فردی و باورهای نو در بازپرداخت قصه مهم است

زهره پریرخ نویسنده کانونی با حضور در نشست تخصصی انجمن قصه گویی کانون ایلام از اهمیت پرداخت و بازنویسی درقصه گویی گفت

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان ایلام،زهره پریرخ نویسنده مطرح کشور  با حضور درنشست تخصصی انجمن قصه گویی کانون استان ایلام که در فضای مجازی برگزار شد در مورد پرداخت قصه و بازنویسی برای کودکان ونوجوانان و مربیان عضو این انجمن به صحبت پرداخت.بر اساس این گزازش به گفته ی پریرخ   ما اگر بتوانیم در چند خط اول مخاطب را گرفتار کنیم ویژگی های شخصیت های ماست  که می تواند پیچیدگی داستانی به وجود آور د من حس می کنم پیچیدگی های شناخته شده وحساب شده شخصیت را ویژه می کند چه مثبت وچه منفی
وی افزود: گاهی عمیق بودن وطراحی درست شخصیت باعث می شود شما به آن علاقه مند شوید.این گفت وگو ها  پیش می رود تا به اینجا برسیم که در زندگی امروز کودکان چه می توانیم پیدا کنیم که بیانی راز آلود داشته باشند ودشواری ها باور ها و دید امرکز را بیان کنند

 این نویسنده مطرح کودک ونوجوان درادامه با بیان این که  انسان انسان است فقط شناختش و دریافت های متفاوتش در دوره های مختلف بعضی امور را عادی و معمولی می کنند . همان طور که فرمودید باید نکته ای ویژه دنیای آن ها را پیدا کرد،گفت:یک اصطلاح هست که می گوید این پرداخت من است از یک قصه کهن ....به عبارتی دیگر ویژگی های فردی اوست که قصه را می سازد ودنیای دیگری را خلق می کند .
درست است نیاز های نو باور های نو است باورها در باره ی مهم بودن یا نبودن 
 در الویت بودن یا نبودن 
و... است.مهمان انجمن قصه گویی کانون ایلام افزود؛ حس می کنم نباید به ویژگی یک شخصیت صدمه بزند . البته شاید چون قدیمی هستم دوست ندارم رستم گریه کند که نمی تواند با یک پدیده جدید کنار بیاید !
وی همچنین درباره پایان بندی قصه گویی گفت: پایان بندی قصه به شما می گوید چه طور صحنه را ترک کنید جهان امروز ،جهان ممکنات است شما می توانید چند جور داستانتان را پایان ببرید صحنه را ترک کنید وبرگردید  ودوباره شروع کنید همین یک پیان جالب به شما می دهدمی توانید پایان باز هم انتخاب کنید . در نبرد رستم وسهراب نگذارید به پایان داستان برسید جایی میانه نبرد کار را تمام کنید.امروز چارچوب ها خیلی راحت شکسته می شود اما آگاهانه برخورد کردن واین که بدانید چه می کنید مهم است .
نمایش ندهید  قلب اثر را اجرا کنید 
و بدانید چه می کنید وکپی نکنیدالبته در حالت نمایش صحنه متفاوت است اغراق هایی دیده می شود احساس ها به رخ کشیده می شود اندوه وشادیبه شکل گریه وخنده بروز پیدا می کند اما در قصه گویی یک روند طبیعی دوست داشتنی تر است.در ادامه این صحبت ها مربیان و کودکان ونوجوانان پاسخ پرسش های خود را تک تک از زهره پریرخ گرفتند.
از زهره پریرخ  نویسنده کانونی تاکنون آثار زیادی در زمینه قصه گویی منتشر شده از جمله:مجموعه 40 جلدی قصه‌گویی (30 جلد همراه با خانم وظیفه‌شناس، 10 جلد مستقل)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 1362/ دستمال خال خالی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 1370/ مجموعه آی قصه قصه (تصویرگری و متن)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 1370/ پیراهن بی‌بی نازنین، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 1372/ نویسنده و تصویرگر کتاب گرگ و پیرزن، انتشارات مدرسه 1375/ نویسنده و تصویرگر کتاب قصه‌های چاخان و پاخان، انتشارات توت 1376/ نویسنده و تصویرگر کتاب دو فسقلی، انتشارات مدرسه 1379/ نویسنده و تصویرگر کتاب سیبو و میو، انتشارات توت 1380/ نویسنده و تصویرگر کتاب شکار، انتشارات توت 1380/ این خروس مال کیه، انتشارات توت 1380/ نویسنده و تصویرگر کتاب خانه ساختن کاری ندارد، انتشارات توت1381/ نویسنده و تصویرگر کتاب سیبی که از آسمان افتاد، انتشارات توت 1381/ نویسنده و تصویرگر کتاب دیلینگ دیلینگ، انتشارات مدرسه 1381/ قصه‌های دارا و سارا، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 1382/ نمی‌خواهم بزرگ بشوم، انتشارات مدرسه 1382/ خانوم کوچیک رفت خرید، ‌انتشارات علمی و فرهنگی 1385/ میراث فرهنگی ایرانیان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 1386/ نویسنده و تصویرگر کتاب بازی با آوا بازی با الفبا (سه جلدی)، کانون پرورش فکری و نوجوانان 1387/ راز (بر اساس مثنوی مولوی)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 1386 و.....


بازار گرم فعالیت‌های مجازی کانون ایلام، ظرفیت استفاده از حضور مهمانان کشوری و چهره های کشوری هنر و فرهنگ استان را نیز به انجمن‌ها وکارگاه‌های مجازی اضافه کرده و این روزها هر هفته به همت کانونی‌های ایلام شاهد چندین جلسه مجازی و کاربردی با حضور نویسندگان، کارشناسان، قصه‌گویان و هنرمندان مطرح کشوری و استانی هستیم.
بیست‌ودو مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر استان به بچه‌های ایلامی خدمات فرهنگی، ادبی و هنری ارائه می‌دهند که باشیوع کرونا و خانه‌نشینی کودکان ونوجوانان این فعالیت‌ها تا زمان رفتن کرونا و بازگشت به حالت عادی به صورت مجازی انجام می‌گیرند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =