اهمیت زبان بدن در اجرا و انتقال مفاهیم قصه

سومین وبینار آموزشی کارگاه قصه گویی کانون خراسان جنوبی با حضور وحید خسروی، بازیگر، عروسک گردان و قصه گوی برگزیده بین المللی با موضوع اهمیت و نقش زبان بدن در اجرای قصه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون خراسان جنوبی، مربیان قصه گوی استان همزمان با ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۹ در سومین وبینار آموزشی قصه گویی که با حضور طاهره حمیدی مدیر کل کانون استان و با تدریس وحید خسروی، بازیگر، عروسک گردان و قصه گوی برگزیده بین المللی با موضوع اهمیت زبان بدن در اجرا و انتقال مفاهیم قصه برگزار شد شرکت کردند.

بر اساس این گزارش طاهره حمیدی مدیر کل کانون استان در ابتدای این نشست که به صورت مجازی برگزار شد برنامه ریزی کارگاه‌های قصه گویی را مفید و موثر دانست و ابراز امیدواری کرد این کارگاه‌ها باعث تقویت  روند رو به رشد قصه گویی در کانون استان باشد و مربیان کانون استان  مباحث علمی مطرح شده در این کارگاه‌ها را در عمل بکار گیرند.

در ادامه خسروی مدرس و میهمان ویژه این نشست به تشریح اهمیت زبان بدن  در قصه گویی پرداخت و گفت: ما برای اجرای قصه نیاز به امکانات مختلف داریم که یکی از این امکانات زبان بدن است.

وی زبان بدن را دارای اشکال گوناگون دانست و ادامه داد: برای اجرای معقول و خوب قصه  ضرورت دارد با آنالیز قصه زبان بدن مناسب با شخصیت های قصه را انتخاب کنیم و برای  انتخاب این زبان غیر کلامی لازم است قبل از اجرا شخصیت های قصه خود  را از ابعاد مختلف شامل سن و وضعیت ، مکان جغرافیایی ، زمان و... تحلیل و بررسی کرده و زبان بدن مناسب این شخصیت ها را انتخاب کنیم .

خسروی افزود: ریتم و آهنگ گفت‌وگوی شخصیت‌های مختلف قصه با هم متفاوت است و از نگاه مخاطب حرکات قصه گو، اشارات کلامی و... باید با شخصیت قصه همخوانی داشته باشد.

وی پس از شخصیت قصه، آنالیز موقعیت اجتماعی شخصیت قصه را نیز مهم ارزیابی کرد و به مربیان حاضر در این نشست توصیه کرد: قصه گو در انتقال مفاهیم قصه باید بهترین و بیشترین استفاده از زبان بدن را در اجرای قصه داشته باشند.

گفتنی است در بخش پایانی این نشست تمرینات عملی توسط مربیان انجام و ویژگی‌های زبان بدن در این اجراها توسط مدرس نشست تحلیل و بررسی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =