برگزاری نشست های تخصصی مجازی ویژه علاقمندان به هنر قصه گویی

همه کودکان و نوجوانان، زنان و مردان، پدربزرگ ها و مادربزرگ های علاقمند به فعالیت قصه و قصه گویی در هر نقطه از استان هرمزگان می توانند در جشنواره قصه گویی شرکت کنند.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان؛ انجمن قصه گویی شاخه هرمزگان نشست های مجازی ویژه قصه گویان علاقمند برگزار می کند.

به گفته الهام اشرافی نماینده انجمن قصه گویی شاخه هرمزگان: انجمن قصه گویی استان در مهرماه ۹۷ به طور رسمی کار خود را با اعضا کودک و نوجوان و مربیان آغاز کرد و سپس بخش زنان و مردان قصه گو به انجمن اضافه گردید.

الهام اشرافی جاسکی نماینده انجمن قصه گویی استان هرمزگان گفت: خداوند خود را اولین قصه گو خوانده است و می فرماید: در قصه ها و سرگذشت های آن‌ها پند و عبرتی برای خردمندان است. (سوره یوسف آیه۱۱۱)

وی افزود: قصه گویی بیان هنرمندانه قصه ها، افسانه ها و حکایت هاست؛   که به منظورانتقال پیام موردنظر توسط قصه گو برای مخاطب با اهداف مختلف ازجمله انتقال غیرمستقیم مفاهیم اخلاقی، اجتماعی و آشنایی با آداب و رسوم و عقاید آشنایی با ابعاد زندگی و...انجام می شود.

اشرافی افزود: میل ذاتی انسان به قصه باعث می شود تا قصه گویی عمری به بلندی عمر کلمه و کلام داشته باشد و قصه این کهن ترین هنرِ آدمی، هنوز که هنوز است مورد اقبال عموم می باشد.

اشرافی درادامه گفت:طبق نظر معاونت محترم فرهنگی و رئیس بیست و سومین جشنواره بین المللی قصه گویی، امسال جشنواره در مرحله استانی به صورت مجازی برگزار می شود.

وی گفت: انتظار می رود امسال تغییراتی درشیوه و سبک های قصه گویی جشنواره از جمله توجه به احیای شیوه های قصه گویی سنتی، آئینی و بومی، توجه به قصه های ارزشی، جنگ و دفاع مقدّس و بخش ویژه ای برای قصه گویان حرفه ای باشیم.

نماینده انجمن قصه گویی هرمزگان اظهار داشت؛ از این منظر انجمن قصه گویی استان برآن است که با توجه به نیازسنجی از اعضا انجمن قصه استان و انجام برنامه ریزی آموزشی به اجرا هدفمند تر آموزش به مخاطبان برای دستیابی به اهداف مورد نظر اقدام نماید.

اشرافی جاسکی گفت: از ابتدای ایجاد انجمن قصه در استان یعنی مهر ۹۷ تاکنون ۱۶ برنامه مختلف آموزشی، جهت ارتقا سطح قصه گویی دراستان برگزار شده است.

اشرافی افزود: این آموزش ها با محوریّت کارکرد نمایش درقصه، انتخاب متن مناسب، نمادها و نشانه هادر قصه، هیجانات در قصه گویی، قصه و نقش آن در تربیت و بازآفرینی در قصه برگزار گردیده است.

نماینده انجمن قصه استان هرمزگان گفت: در سال جاری با توجه به شرایط وجود بیماری کرونا و به جهت حفظ سلامت مخاطبان تمام برنامه های آموزشی انجمن قصه گویی استان در اتاق مجازی(اسکای روم) برگزار گردیده است.

وی گفت: نشست های مجازی با موضوع "انتخاب متن مناسب برای مخاطب کودک" در اردیبهشت۹۹،   چهار نشست "باز آفرینی در قصه" در تیر و مرداد ۹۹ ویژه مربیان، "استفاده از متن مناسب با توجه به گروه سنی" مرداد ۹۹ ویژه اعضا  نوجوان انجمن قصه استان؛ عناوین برنامه های آموزشی انجمن قصه گویی طیّ سال جاری می باشد.

الهام اشرافی جاسکی افزود: همه کودکان و  نوجوانان، زنان و مردان،   پدربزرگ ها و مادربزرگ های علاقمند به فعالیت قصه و قصه گویی در هر نقطه از استان هرمزگان می توانند در جشنواره قصه گویی شرکت کنند.

علاقمندان می توانند با شماره تلفن  ۱۲-۰۷۶۳۳۳۱۳۴۱۱ مربوط به اداره کل کانون هرمزگان و یا با مراجعه حضوری به مراکز کانون در سراسر استان در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

قابل ذکر است مراکز کانون پرورش فکری، در جزایر ابوموسی، قشم و هرمز و در شهرستان های بندرجاسک، سیریک، میناب، حاجی آباد، بندرعبّاس، بندر لنگه، بستک و شهر فین در حال فعالیت و ارائه خدمات فرهنگی و هنری به مخاطبان و علاقمندان می باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =