۱۸ نشان طلا ، برنز و دیپلم افتخار سهم کودکان فارس از مسابقه‌ بین‌اللملی «دست‌های پاک»

برگزیدگان مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان «دست‌های پاک، نجات‌بخش زندگی» شامگاه روز دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ در فضای مجازی معرفی شدند و اعضای کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس با کسب ۱۸ نشان طلا، برنز و دیپلم افتخار، درخشیدند.  

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، در این مراسم که بی‌بی‌طاهره طهماسبی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی و ابراهیم زره‌ساز مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان‌رضوی حضور داشتند، پیام محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون به صورت ویدئویی پخششد

بر اساس این خبر، بیش از ۹هزار اثر از ایران و ۵ قاره جهان و ۲۷ کشور در مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان «دست‌های پاک، نجات‌بخش زندگی» ارائه شد که از این تعداد ۱هزار و ۷۰۰ اثر به مرحله داوری پایانی راه پیدا کردند.

همچنین از ۱هزار و ۷۰۰ اثر، ۳۵۰ اثر در بخش ملی و بین‌المللی برگزیده شد که ۱۰۰ اثر مربوط به بخش بین‌الملل و ۲۵۰ اثر مربوط به بخش ملی است.

بر همین اساس اعضای کانون فارس با کسب ۶ نشان طلا، ۹ نشان برنز و ۳ دیپلم افتخار و جایزه نگاه مربیان درخشیدند.

امیرعلی تقوی‌فرد از لارستان، مریم متفکر از مرکز شماره ۲ شیراز، طنازسادات طباطبایی ازآباده، محمد امین جایمند از مرکز شماره ۱جهرم، فائزه وحیدی از مرکز شماره ۱ جهرم و مرجان کامیاب از مرکز شماره ۳ شیراز اعضای هنرمند کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فارس بودند که  نشان طلای این مسابقه را دریافت کردند.

یسنا زارعی از بوانات، عرفان خدیور از لارستان، فاطمه سعادت، رها رنجبری و محمد طاها رنجبری از مرکز شماره ۲ صفاشهر ریحانه اقناعی از مرکز شماره ۱ جهرم، فاطمه شفاعت از استهبان، حلما طاهری از مرکز شماره ۲ داراب و ستاره صادقی از جهرم دیگر اعضای کانون فارس نیز نشان برنز این مسابقه را دریافت کردند.

یسنا کشاورزی از مرکز شماره ۳ شیراز و فاطمه شفاعت از استهبان دیپلم افتخار  و فاطمه سعادت از مرکز شماره ۲ صفاشهر مقام دوم را از نگاه مربیان به خود اختصاص دادند.

در بیانیه هیأت داوران این جشنواره متشکل از سیدمهدی مجتهد، معصومه فاضلی‌مقدس، پروین قهرمانی‌نژاد، سهراب خواجه‌نژاد، هاجر اعلمی، علیرضا پاکدل، مریم خالصی، مژگان شمیمی و محمدحسن اعلمی آمده است: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همیشه برای بروز استعدادهای هنری کودکان تلاش کرده و امروز نیز در راستای نیازهای مردم جهان، فراخوانی برای بچه‌ها منتشر کرده است.

هیات داوران این جشنواره در ادامه این بیانیه نوشته‌اند: کانون با کودکان علاقه‌مند دنیا یک خواسته را مطرح کرد. «اهمیت بهداشت دست‌ها را به صورت یک نقاشی به ما نشان دهید.»

این گروه با بیان این که نقاشی یکی از بهترین فرصت‌ها برای آشنایی با ایده‌های کودکان است تاکید کرده است: امروز کانون پاسخ‌های بی‌شماری از آن‌ها(کودکان) را به مردم جهان تقدیم می‌کند. پاسخ‌هایی متنوع و شگفت‌انگیز، همیشه ارمغان مشارکت بچه‌ها آرامش و دوستی است و ما از این هدیه سپاس‌گزاریم.

داوران این مسابقه از نقاشی به عنوان یک زبان بین‌المللی و از هنرهای محبوب دوران کودکی یاد کرده‌اند و لازم دیده‌اند به خاطر طرح ایده هوشمندانه و انتشار این فراخوان نقاشی که در آن همدلی، امید، فرصت دادن به کودکان برای طرح ایده‌ها و حضور مسئولیت‌پذیر موج می‌زند، از کانون تشکر کنند.

گروه داوری همچنین پس از بررسی آثار نقاشی؛ مشارکت شگفت‌انگیز کودکان از کشورهای مختلف را نشانه نیاز آن‌ها به فرصتی برای بروز ایده‌ها دانست.

آن‌ها افزوده‌اند: آثار دریافت شده از سطح بسیار خوبی برخوردار بود و باید از همه کودکان برای تلاش خوب‌شان تشکر کنیم. مهم‌ترین ملاک‌های داوری در این مسابقه اصالت آثار، هماهنگی با دنیای آشنای کودکان، توجه ویژه به ایده‌پردازی در آثار، خلاقیت و استفاده مناسب از لوازم نقاشی و ارتباط نقاشی با موضوع فراخوان بود.

این داوران در ادامه به ویژگی‌هایی که در آثار دیده شده است نیز اشاره کرده و آورده‌اند: غالب تصاویر نگاهی زلال به دنیای پیرامون خود دارند و تحت تاثیر روحیه و خلاقیت‌های کودکانه به صورت نقاشی در مقابل دیدگان داوران قرار گرفته‌اند و صمیمیت در نقاشی‌های انتخابی یکی از ویژگی‌های آن‌هاست و نکته‌هایی در آثار دیده می‌شود که گویای دقت عمیق بچه‌ها به زندگی پیرامون است.

گروه داوری در پایان به کودکان شرکت‌کننده توصیه‌ کرد: فکرهای شما حرف اول در نقاشی است سعی کنید فکرها و ایده‌های جالبی پیدا کنید. بیشتر نقاشی بکشید تا تسلط بیشتر به لوازم کارتان پیدا کنید. ایده‌های شما و تسلط‌تان به نقاشی کافی نیست خلاقیت شماست که در کار پایانی، جلوه‌گر خواهد شد پس در مسیری خلاقانه گام بردارید.

مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان «دست‌های پاک، نجات‌بخش زندگی» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مرکز کنترل عفونت بیمارستان‌های دانشگاه ژنو سوییس به‌عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در ایمنی بیمار برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =