برگزاری نشست بازی و توسعه سواد حرکتی در هرمزگان

نشست بازی و توسعه سواد حرکتی در کودکان، در راستای اهداف طرح کوچ_طرح کنترل وزن و چاقی در کودکان_ ویژه مربیان کانون پرورش فکری سراسر استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان نشست بازی و توسعه سواد حرکتی در کودکان در راستای اهداف طرح کوچ با حضور ملیحه کهن پور،   کارشناس ارشد رفتار حرکتی و کارشناس ورزش همگانی اداره ورزش و جوانان استان هرمزگان برگزار شد.

در این نشست بر خط که مخاطبان آن مربیان مراکز کانون بودند کهن پور در بیان مفهوم سواد حرکتی گفت: سواد حرکتی ظرفیت داشتن یک زندگی فعال مطلوب و سالم است. این ظرفیت باید در سنین خردسالی برای کودکان فراهم شود چون اگر از سن طلایی خود که تا ۱۳ سالگی است بگذرد، دیگر امکان ایجاد و تقویت آن سخت می‌شود.

وی همچنین به بررسی نقش بازی در رشد جسمی اجتماعی و ذهنی کودکان پرداخت و گفت در حین بازی های جسمی و حرکتی ماهیچه های سرتاسر بدن حرکت و پرورش می‌یابد کودکان معاشرت با همسالان را در حین بازی می آموزند و با نقش بازی می توانند احساسات خود را بروز دهند.

وی افزود اکنون که ترس از ابتلا به کرونا در کودکان هم وجود دارد و برخی کودکان به واسطه ی استرس و ترسی که دارند، حتی حاضر نیستند بارعایت نکات بهداشتی از منزل خارج شوند؛ می توان با طراحی بازی های حرکتی دو یا سه نفره و انجام آنها در کنار سایر افراد خانواده  به کاهش استرس و نگرانی های کودکان اقدام نمود.

وی در همین رابطه افزود: حضور والدین در کنار کودکان هنگام بازی می تواند کاهش دهنده استرس و موجب آرامش کودکان و والدین شود.  

کهن پور از مخاطبان خواست با رعایت نکات کلیدی در بازی با کودکان، بازی را به یک تجربه لذت بخش برای آنها تبدیل کنند.

 این کارشناس ارشد رفتار حرکتی در پایان این نشست تصاویری از بازی های قابل اجرا در منزل برای کودکان گروه های سنی نوباوه، نوجوان و نونهال نشان داد و هر کدام از بازی ها را به طور مفصل برای مخاطبان شرح و توضیح داد.

گفتنی است نشست بازی و توسعه سواد حرکتی در کودکان، در راستای اهداف طرح کوچ ویژه مربیان کانون پرورش فکری سراسر استان برگزار شد.  

شایان ذکر است طرح کوچ، طرح کنترل وزن و چاقی در کودکان است که به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش کشور همزمان در کانون هم اجرا می شود. این طرح در استان هرمزگان از آذر ماه کار خود را آغاز نموده و تا اوایل اسفند ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =