گامی در جهت تقویت توانمندی نوجوانان در مهارت‌های زندگی

کارگاه‌های برخط «حال خوش زندگی» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان ویژه نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال در زمستان ۱۳۹۹ آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط،عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان؛ مجموعه کارگاه‌های برخط «حال خوش زندگی» در راستای شعار «آینده ساختنی است» با هدف تقویت توانمندی نوجوانان در مهارت‌های زندگی، بر پایه روانشناسیِ مثبت‌گرا طراحی شده است.

مهارت جرات‌مند بودن، مهارت شاد بودن، مهارت خوش‌بینی، مهارت خودباوری، مهارت زندگی معنوی، مهارت برقراری و تثبیت روابط مثبت، مهارت امیدوار بودن و مهارت هوش هیجانی عنوان ‌هشت کارگاهِ‌ «حال خوش زندگی» هستند.

بر همین اساس، فاطمه غلامزاده نخلی، کلثوم رییسی و آسیه غلام حضرت حجت مدرسان دوره‌های «حال خوش زندگی» این فصل کانون استان هستند.

پیشتر در فصل تابستان و پاییز کارگاه های «مهارت خودباوری»،«مهارت جرأت‌مندی»، «مهارت نوجوان ماهر در روابط مثبت» برگزار شد.

در فصل زمستان نیز چهار کارگاه«هوش هیجانی»،«مهارت برقراری و تثبیت روابط مثبت»،«مهارت امیدوار بودن» و«مهارت خوش بینی» برگزار می گردد.

دوره «مهارت هوش هیجانی» به نوجوان کمک می‌کند تا با هیجان‌های خود آشنا و دوست شود و بتواند با آن‌ها به بهترین وجه کنار بیاید. همچنین یاد می‌گیرد هیجان‌های دیگران را هم تشخیص دهد و بر اساس نیازهای احساسی‌شان با آن‌ها رفتار کند.

در دوره «مهارت برقراری و تثبیت روابط مثبت» نوجوان یاد می‌گیرد چطور روابطش با دیگران را مدیریت کند و اگر دچار مشکل عدم برقراری ارتباط شد چگونه شروع کند که هم برای خودش و هم طرف مقابلش پیامدهای مثبت داشته باشد.

در کارگاه «مهارت امیدوار بودن»، نوجوانان یاد می‌گیرند که چگونه در هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کنند و همواره به آینده امیدوار باشند. این ویژگی به آن‌ها کمک می‌کند تا در بحران‌ها و شرایط سخت امیدوار باشند و با تمرکز و دقت کافی راه موفقیت را ادامه دهند.

همچنین در کارگاه «مهارت خوش‌بینی» نوجوان یاد می‌گیرد چطور افکارش را آشکار کند و پیام‌هایی که به آن داده می‌شود را اصلاح کند تا اسیر دام بدبینی و فاجعه‌پنداری نشود. علاوه بر این می‌آموزد مسائل را به اجزای کوچکی تبدیل کند که موقت و قابل حل هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =