مریم بیات نویسنده و منتقد،مهمان انجمن مجازی داستان کانون ایلام شد

نشست سی ام انجمن های ادبی آفرینش کانون استان ایلام به میزبانی انجمن داستان دهلران ، با حضور مریم بیات تبار نویسنده و منتقد کودک و نوجوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان ایلام،نشست سی ام انجمن های ادبی آفرینش کانون استان ایلام به میزبانی انجمن داستان دهلران ، با حضور مریم بیات تبار نویسنده و منتقد کودک و نوجوان برگزار شد. این نشست مجازی با پخش کلیپ خوش آمد گویی توسط عضو نوجوان انجمن، راس ساعت 17 آغاز شد. در ادامه علی خانمرادی مسئول انجمن داستان دهلران ضمن خیر مقدم به حاضرین، داستان های منتخب برای نقد و بررسی توسط اعضا و کارشناس مهمان را به اشتراک گذاشت.

مریم بیات تبار ضمن نقد و بررسی آثار اعضای انجمن داستان دهلران به بیان نکات آموزشی در مورد عناصر داستان پرداخت.

نویسنده ی کتاب «اینجا عقرب دارد» در مورد ویژگی های مختلف یک داستان خوب به شخصیت پردازی اشاره کرد و پنج ویژگی مهم آن را تبیین کرد. همچنین به مبحث دیالوگ نویسی و اهمیت آن در داستان پرداخت و از اعضای نوجوان انجمن خواست در نگارش دیالوگ به ارائه اطلاعات برای پیشبرد داستان توجه کنند و بخشی از بار شخصیت پردازی را به دوش دیالوگ ها بیاندازند.این نویسنده زنجانی در ادامه به موضوع طرح و پیرنگ داستانی پرداخت و به مهمترین اصل آن که انطباق بر روابط علت و معلولی و منطق داستانی است اشاره کردوی افزود: «باور پذیری و منطق داستانی در اثر به رعایت درست روابط علت و معلولی در پیرنگ بستگی دارد و نویسنده باید پیش از شروع به نگارش داستان، طرح و پیرنگ داستانش را بر اساس منطق و باور پذیری برنامه ریزی کرده، سپس اقدام به نوشتن کند» یات تبار همچنین در بخش هایی از این نشست، به موضوع «زبان داستان» و تفاوت زبان معیار و زبان محاوره پرداخت و با ارائه چند مثال از داستان های اعضا این تفاوت ها را تشریح کرد.

در پایان این نشست مجازی، نویسنده و منتقد مهمان، مطالب آموزشی مفیدی در رابطه با اهمیت و ارزش «تجربه زیستی» نویسنده در نگارش داستان ارائه کرد و در همین رابطه یک تمرین ویژه به اعضا داد تا در زمان مناسب آن را انجام دهند.این نشست 120 دقیقه ای راس ساعت 19 به پایان رسید.

اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان ایلام با بیست ودو مرکز فرهنگی ،هنری در سراسر استان به صورت ثابت،سیار و پستی به بچه های ایلامی خدمات فرهنگی،ادبی ،هنری و آموزشی ارائه می دهد. که این روزها تمامی فعالیت های شصت و چهار گانه ی آن به صورت مجازی انجام می گیرد به شکلی که در مراکز ثابت آن در سراسر استان هر مرکز چهار گروه مختلف سنی ( کودک دختر،کودک پسر،نوجوان دختر،نوجوان پسر) با فعالیت فرهنگی ،ادبی،هنری در شیفت صبح و عصر به بچه ها خدمات فرهنگی ارائه می دهند.علاوه بر آن بیش از هشت انجمن مجازی و 60 کارگاه مجازی نیز با دعوت از چهره های فرهنگی،ادبی و هنری کشوری و استانی،چراغ برنامه های کانون را روشن نگه داشته اند.این در حالی است که فعالیت های مجازی نسبت به فعالیت حضوری زمان بیشتری از مربیان کانون می گیرد و هماهنگی و اجرا و حساسیت ویژه ی آن با سختی بیشتری همراه است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =