اولین نشست از سلسله نشست‌های سیر مطالعاتی پیرامون مباحث کتاب رستاخیز کلمات

واحد آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری استان زنجان اولین نشست از سلسله نشست‌های سیر مطالعاتی پیرامون مباحث کتاب رستاخیز کلمات را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری زنجان؛ فاطمه سلیمانی کارشناس ادبی استان با اعلام این خبر گفت: این نشست از برنامه‌های پیش‌بینی شده کشوری درکتاب برنامه سال جاری است که با هدف دانش افزایی و ترغیب کارشناسان، مربیان و رابطین ادبی به مطالعه‌ی مباحث کتاب رستاخیز کلمات، اثر محمدرضا شفیعی کدکنی برنامه‌ریزی و صبح ۲۷ اردی بهشت ماه با مشارکت مربیان و رابطین ادبی استان و همراهی تعدادی از کارشناسان ادبی سراسر کشور در قالب برخط و در فضای اسکای روم برگزار شد.

در ابتدای این نشست  شیدا اردبیلی؛ کارشناس ادبی به ارائه‌ی کلیتی از مباحث کتاب پرداخت و در ادامه فاطمه سلیمانی؛ کارشناس آفرینش‌های ادبی استان ضمن ضرورت برگزاری این نشست، مطالبی را به شکل کارگاهی پیرامون زبان، فرم، اصول بنیادین جریان فرمالیسم و تاثیرات آن در پیدایش جریان‌ها و نظریات دیگر ارائه داد.

سلیمانی ضمن اشاره به ضرورت شناخت این جریان توسط مربیان ادبی برای بررسی آثار اعضا از منظر فرم، به ویژگی آثاری که برای بررسی از منظر فرمالیستی مناسب‌اند پرداخت و به شیوه‌های مواجهه منتقد با آثار و نمونه سوالاتی که با رویکرد بررسی فرم در این آثار مطرح می شود اشاره کرد.

در ادامه‌ی نشست ۵ اثر به منظور بررسی به شیوه‌ی فرمالیستی انتخاب و لیستی از  شعر، داستان و فیلم‌های انتخاب شده برای مشارکت مربیان ادبی در نشست پایان خردادماه  اعلام شد.

لازم به یادآوری است دومین نشست از سلسله نشست‌های سیر مطالعاتی پیرامون مباحث فرم، ساختار و آشنایی زدایی و با بررسی فرم در آثار معرفی شده، ۲۵ خردادماه برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =