(من الغریب الی الحبیب) در آستانه اربعین حسینی

این روزها سن تماشاخانه سیار کانون خراسان رضوی سرشار از عطر صدای نوجوانانی شده که از حسین خواندند و غم بی‌پایان واقعه کربلا. از قدیم الاحسانی که در دل‌های همه خانه کرده است.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی؛ اینجا مسیر نجف تا کربلاست است. عاشقان اباعبدالله الحسین، زن ومرد، پیر وجوان، کودک و نوجوان، عاشقانه با رود خروشانی همراه می‌شوند که همزمان با اربعین حسینی به دریای بی‌کران عشق سالار شهیدان در کربلای معلا می‌پیوندند.

(من الغریب الی الحبیب) در آستانه اربعین حسینی

در این مسیر بیش از هزار موکب‌برپاست که هر کدام میزبان زائران و عاشقان حسینند به جرعه آبی، شربتی، ظرف غذایی و یا چون موکب «عقیله الزینب» واقع در عمود 161 عاشقان و دوستداران حسین علیه السلام را به تماشای بخشی از رشادت‌ها و دلاوری‌های حسین و یارانش در قالب تعزیه ، تئاتر، شبیه خوانی، سرود و قصه‌گویی دعوت می کنند.

نوجوانانی که از حسین می‌خوانند 

این روزها سن تماشاخانه سیار کانون خراسان رضوی سرشار از عطر صدای نوجوانانی شده است که از حسین  و غم بی‌پایان واقعه کربلا می خوانند؛  از قدیم الاحسانی که در دلهای همه خانه کرده است.
ای غم‌ بی‌پایان/ یا قدیم الاحسان....
از آنجا که در جمع عاشقان اباعبدالله و در کشور عراق، تعداد زیادی از علاقمندان برنامه، عرب زبان هستند، نوجوانان عاشق امام حسین علیه‌السلام آنها را میهمان سرودی عربی با عنوان « ایهاالغریب» کردند که با استقبال مخاطبین نیز همراه شد.

(من الغریب الی الحبیب) در آستانه اربعین حسینی

شبیه خوانی
از دیرباز هنر شبیه خوانی یکی از ابزارهای انتقال مفاهیم و معرفی وقایع و اتفاقات عاشورا به مردم از جمله نوجوانان و جوانان بوده‌است. معرفی اولیا که دوستداران و یاران باوفای امام هستند  در مقابل اشقیا که دشمنان سنگدل اباعبدالله علیه السلامند از ویژگی‌های بارز و اثرگذار شبیه خوانی‌ست.
امشب زائرین کربلا میزبان دو شبیه خوانی به زبان فارسی و ترکی بودند.
شبیه خوانی اول به میدان رفتن حضرت قاسم ابن الحسن  نوجوان شجاع واقعه کربلا بود که مرگ و شهادت در راه خدا را شیرین تر از عسل می داند و از عمو میخواهد که او هم سهمی در رشادت های کربلا داشته باشد.
زائرین و عزاداران ترک‌زبان اباعبدالله نیز به میدان رفتن علی اکبر، جوان رشید کربلا و فرزند دلبند امام را در قالب شبیه خوانی دیدند و قلبشان از عشق به فرزندان و یاران امام آکنده شد و اشک بر گونه‌هایشان جاری.

(من الغریب الی الحبیب) در آستانه اربعین حسینی


قصه‌گویی بر گرفته از کتاب «پدر عشق پسر» اثر سیدمهدی شجاعی
قصه‌گویی یکی از اصلی‌ترین فعالیتهای فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که علاوه بر انتقال مفاهیم، با ارائه تصاویر گوناگون و شخصیت پردازی دقیق، ذهن و روح مخاطب را به خوبی با بطن ماجرا پیوند می دهد.
در موکب ۱۶۱ داوود ریحانی قصه‌گوی برگزیده جشنواره بین المللی قصه‌گویی کانون، روایت به میدان رفتن علی اکبر را با بیانی عاطفی و تاثیرگذار، برگرفته از کتاب «پدر عشق پسر» استاد سیدمهدی شجاعی نقل می‌کند.
مجری برنامه به شکل همزمان این قصه تاثیرگذار را به زبان عربی برای مخاطبین روایت کرد.

(من الغریب الی الحبیب) در آستانه اربعین حسینی

خواسته‌ات از امام حسین چیست؟
در بخش پایانی برنامه کودکان زائر اباعبدالله بر روی سن تماشاخانه سیار، از احساس خود به عنوان زائر و خواسته و گفتگوی قلبی شان با امام گفتند.
آرزوی سلامتی پدر و مادر، زیارت دوباره، موفقیت در زندگی و خوشحالی امام از کودکان خواسته‌هایی بود که از قلب پاک آنها سرچشمه می‌گرفت. اهدای کتابهای دو زبانه به کودکان و نوجوانان توسط مربیان کانون از بخش های دیگر این برنامه بود.

پخش کلیپ‌های مختلف با حال و هوای حرم مطهر رضوی، راهپیمایی اربعین، زیارت سرور شهیدان امام حسین (ع) و عزاداری های این ایام مناسب برای کودکان و نوجوانان از برنامه.های نقش بسته بر تلویزیون عریض تماشاخانه سیار خراسان رضوی در ویژه برنامه «من الغریب الی الحبیب» بود.

(من الغریب الی الحبیب) در آستانه اربعین حسینی

در عمود 161 زائران و عاشقان حسین علیه السلام، با زبان لطیف هنر، از واقعه تاثیرگذار و ماندگار کربلا می شنوند و قلب نوجوانان به شوق زیارت و پابوسی سالار شهیدان تندتر می تپد.

(من الغریب الی الحبیب) در آستانه اربعین حسینی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =