برگزاری نشست تخصصی " بررسی راهکارهای ارتقای حوزه اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت های مشورتی رسانه ها " در کانون خراسان جنوبی

با حضور جمعی از اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی نشست تخصصی" بررسی راهکارهای ارتقای حوزه اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت های مشورتی رسانه ها " در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان جنوبی برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی، صبح روز دوشنبه  4 اردیبهشت 1402 ، نشست تخصصی" بررسی راهکارهای ارتقای حوزه اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت های مشورتی رسانه ها " در محل دفتر مدیر کل کانون استان برگزار شد. 
طاهره حمیدی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ضمن تشریح اهداف برگزاری این نشست گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، کشف و پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان خدمات  خود را برای گروه سنی  6 تا 18 سال در 28 مرکز فرهنگی هنری ثابت، سیار و پستی ارایه می کند.
مدیر کل کانون استان اضافه کرد: فعالیت های متنوع کانون پرورش فکری با دو رویکرد فعالیت های فرایند محور اثر گذار برای کودکان و نوجوانان  با تاکید بر مشارکت خانواده ها  و تقویت تفکر  بین کودکان و نوجوانان اجرا می شود. 
در ادامه با توجه به اینکه این نشست  در آستانه 5 اردیبهشت و سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس برگزار شد،  مدیر کل کانون استان به برنامه های کانون در این خصوص اشاره کرد و یادآور شد:  همزمان با برگزاری مراسم رسمی ویژه گرامی داشت سالروز واقعه 5 اردیبهشت سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس با حضور میهمانان کشوری و استانی ، کانون  پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حاشیه مسجد شکر کارگاه های فرهنگی هنری و ادبی برگزار و در  کارگاه روایت گری واقعه طوفان شن و شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس، معرفی شخصیت شهید منتظر قائم، کارگاه اوریگامی ساخت ماکت هواپیماهای بزرگ و تانک ، کارگاه ادبی ، کارگاه نقاشی با شن ، معرفی کتاب شکست طبس نوشته خانم مریم جمشیدی  از مجموعه کتاب های کانون پرورش فکری پذیرای حضور نوجوانان خواهد بود. 
در ادامه  اکرم باقریان مسئول  بانوان سازمان سراج،  با بیان اینکه نسل امروز درگیر یک مدل زیستی و سبک زندگی شده که در فضای مجازی در حال تدوین است، گفت : باید تلاش کنیم تا در فضای مجازی که در اختیار کودک و نوجوان امروز است سبک زندگی صحیح ایرانی اسلامی در قالب پیوست های فرهنگی ، شنیداری و گفتاری ارایه شود. 
وی تاکید کرد: رسانه در مهندسی افکار باید گزاره های ذهنی را تبدیل به رفتار کند  و امروز ما به نگاه تخصصی در مهندسی سواد رسانه ای نیاز داریم، چرا که فضای مجازی به آسانی در اختیار تمامی کودکان و نوجوانان چه در مناطق شهری، روستایی و مرزی قرار دارد و عدم شناخت و آگاهی لازم برای استفاده  صحیح از فضای مجازی  مشکلات جبران ناپذیری را برای این عزیزان به وجود خواهد آورد. 
در همین حال زینب رمضانی مدیر خبر گزاری شبستان و پایگاه خبری نسیم خاوران  سخنان خود را با یکی از جملات مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در اهمیت فضای مجازی آغاز کرد  «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم»  و گفت: این جمله اهمیت فضای مجازی را نشان می دهد. 
 وی با قدردانی از تدوین و انتشار اخبار کیفی حوزه کودک و نوجوان  از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان جنوبی، پیشنهاد کرد کارگاه سواد رسانه ای ویژه کودکان و نوجوانان برگزار شود و جهت توجه بیشتر رسانه به اخبار حوزه کودک و نوجوان در جشنواره های مطبوعات بخش کودک و نوجوان به عنوان بخش جانبی تعیین شود.   
فردین مقدوری  گوینده رادیو و فعال  فرهنگی از دیگر افراد شرکت کننده در این نشست بود که  در سخنان خود  به تفاوت های نسل دیروز و امروز اشاره کرد و گفت : در دنیای امروز رسانه و تکنولوژی  استفاده از فضای مجازی  به آسانی در اختیار کودک و نوجوان است و نقش خانواده در چگونگی استفاده از فضای مجازی بسیار پر رنگ است چرا که خانواده ها به دلیل مشغله های فکری و کاری زیاد، فرصت وقت گذراندن با فرزندان خود را ندارند و امکان کنترل نیز برایشان مقدور نیست . بنابراین باید خانواده ، آموزش  و پرورش با  یکدیگر همراه شوند تا بستر یادگیری تخصصی مهارت ها برای فرزندان فراهم شود.در ادامه دیگر حاضران نیز به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص فضای مجازی، کودک و نوجوان در رسانه پرداختند.

برگزاری نشست تخصصی " بررسی راهکارهای ارتقای حوزه اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت های مشورتی رسانه ها " در کانون خراسان جنوبی

برگزاری نشست تخصصی " بررسی راهکارهای ارتقای حوزه اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت های مشورتی رسانه ها " در کانون خراسان جنوبی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =