معرفی اسماعیل جورجانی به اعضا در مراکز فرهنگی- هنری همدان

مراکز فرهنگی- هنری همدان در جهت تقویت هویت ملی- اسلامی اعضا در راستای معرفی علوم و فنون و دانشمندان ایران در 30 فروردین که زادروز اسماعیل جورجانی و روز علوم آزمایشگاهی است، به معرفی این روز و این دانشمند بزرگ پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان، علم و فناوری و معرفی آن به کودکان و نوجوانان از  جمله برنامه‌های مهم و اساسی است که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد توجه بوده است از این رو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان قرار است در سال جدید به شیوه و روشی نو علوم و فنون در رشته‌های مختلف و رشد و پیشرفت ایران را در آن علم و نیز دانشمندان این مرز و بوم را در قرون گذشته و معاصر با توجه به خلاقیت و ابتکار مربیان خود و منابع و کتاب‌های غنی کانون و برگزاری اردوی راهیان پیشرفت به کودکان و نوجوانان معرفی کند و بذر امید و اتکار به خود را در دل آنها بنشاند.

از این رو مراکز فرهنگی- هنری همدان، امروز 30 فروردین که زادروز اسماعیل جورجانی و روز علوم آزمایشگاهی است به معرفی این روز و شخصیت این دانشمند بزرگ پرداختند.

گفتنی است « اسماعیل جرجانی اسماعیل جرجانی در سال ۱۰۴۲ میلادی در جرجان در شمال شرقی ایران نزدیک دریای خزر متولد شد. در قرن ۴ جرجان شهر مهمی بود که با حمله مغول‌ها بسیار خسارت دید و شهر به کلی ویران شد شهر جدید یعنی گرگان امروزه در کنار این شهر ویران شده بنا شده است. قبل از جرجانی و بعد اسلام همه کتاب‌ها در ایران به زبان عربی نگارش می‌شد اما جرجانی اولین کسی بود که به زبان فارسی کتاب بسیار مهمی را نوشت. حکیم جرجانی در سال 504 هجری رهسپار خوارزم و دربار قطب ‌الدین ‌محمد سرسلسله خوارزمشاهیان که دربارش مجمع فضلا و دانشمندان بود شد. وی در خوارزم مسئولیت بیمارستان بزرگ آن دیار را پذیرفت. وی در اولین سال حضورش در خوارزم تدوین کتاب عظیم خود " ذخیره خوارزمشاهی" را که مشتمل بر 750 هزار اصطلاح مرتبط با علم پزشکی بود به پایان برد. حکیم جرجانی ضمن مسافرت‌های طولانی به کشور و شهرهای علمی آن زمان به فراگیری علوم پزشکی خصوصاً از راه مشاهدات آزمایشگاهی پرداخت. جرجانی علاوه بر ذخیره خوارزمشاهی دارای آثار دیگری در زمینه علم پزشکی همچون خفی‌ علایی، الاغراض‌ الطبییه، طب الملوکی و یادگار نیز است که بسیاری از آنان راهگشای طبیبان آن عصر و نیز مشخص‌کننده روش پزشکان گذشته برای طبیبان فعلی است. از این روست که بسیاری جرجانی را یکی از بزرگترین پزشکان آن عصر نامیده‌اند.

معرفی اسماعیل جورجانی به اعضا در مراکز فرهنگی- هنری همدان

حکیم جرجانی بیشتر مشاهداتش را در جهت تشخیص بیماری‌ها از راه آزمایشگاه به دست آورد و بنا بر همین اصل او را به عنوان پدر علوم آزمایشگاهی می‌نامند و سالروز تولدش را " روز علوم آزمایشگاهی" نامگذاری کردند. جرجانی تمام شرایط جغرافیایی، آب هوایی و بیماری‌های رایج محل زندگی خود را با جزئیات تمام ذکر کرده است. همچنین ذکر شده است که او اولین کسی بود که رابطه گواتر و اگزوفتالمی را کشف کرد.»

معرفی اسماعیل جورجانی به اعضا در مراکز فرهنگی- هنری همدان

مرکز فرهنگی- هنری شماره 3 همدان

مربیان مرکز فرهنگی- هنری شماره 3 همدان به مناسبت بزرگداشت حکیم جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی برنامه‌های متنوعی را برای ۱۴۰ دانش آموز به مدت 3 روز اجرا کردند.

این برنامه‌ها که مورد استقبال بچه‌ها قرار گرفت انجام آزمایشات ساده با مواد در دسترس بچه‌ها بود مانند ترکیب 3 رنگ با یکدیگر و تولید رنگ‌های جدید و مورد دلخواه، ترکیب جوش‌شیرین و سرکه برای درک هر چه بهتر گازهای خارج شده از دهانه آتشفشان و چگونگی فوران مواد مذاب درون آن صورت گرفت. 

همچنین معرفی کتاب " بازی کن و بیاموز" به اعضا انجام شد و قسمتهایی از این کتاب خوانده شد و در ادامه کاربرد میکروسکوپ برای بچه‌ها توضیح داده شد. در پایان بازی جورچین بدن انسان در اختیار کودکان قرار گرفت.

معرفی اسماعیل جورجانی به اعضا در مراکز فرهنگی- هنری همدان

مرکز فرهنگی- هنری شماره 1 همدان

این برنامه با هدف آشنایی اعضا با نامداران و بزرگان علم ایران اجرا شد. در این برنامه با حضور 30 نفر از دانش‌آموزان طرح ملی کانون- مدرسه از دبستان شاهد اخوان برگزار شد که در ابتدا با طرح سوالی از اعضا که دوست دارید در آینده چه کاره شوید برنامه آغازشد.

سپس برای اعضا معرفی شغل پزشکی و شخصیت حکیم جرجانی صورت گرفت.  با توجه به اینکه اعضا پایه دوم ابتدایی بودند کتاب "من خیس می‌شوم" برای اعضا معرفی و خوانده شد به این صورت که بچه‌ها هر چیزی شکلی دارد به نظر شما آب چه شکلی است هر کدام نظری دادند. سپس مربی برای اعضا درباره انواع مواد و ویژگی آنها صحبت کرد و در پایان موارد استفاده آب از جمله شستن دست و همچنین چند نمونه آزمایش با آب را برای اعضا انجام داد.

همچنین نقاشی با موضوع پزشک علوم آزمایشگاهی و فضای آزمایشگاه مطرح شد که اعضا نقاشی را کشیدند.

معرفی اسماعیل جورجانی به اعضا در مراکز فرهنگی- هنری همدان

مرکز فرهنگی- هنری درگزین

مربی مسئول این مرکز با حضور در مدرسه ابتدایی دخترانه به مناسبت 30 فروردین روز بزرگذاشت حکیم اسماعیل جرجانی به معرفی این شخصیت علمی و آثار او پرداخت و برای دانش اموزان در مورد مهم ترین کشف این دانشمند ایرانی که کشف "تصالب اعصاب بینایی" و شیوه کار دو نیمه کره مغز  بوده است توضیحاتی را داد.

در ادامه از دانش آموزان خواست که با خواندن کتاب‌های مختلف خصوصا علمی سطح اطلاعات خود را بالا ببرند و با دانشمندان و نامداران ایرانی آشنا شوند.

مرکز فرهنگی- هنری فیروزان

حضور ۶ نفر از اعضا و با هدف شناخت دانشمندان و مفاخر ایران و جهان اسلام به معرفی حکیم جرجانی و خدمات ایشان در علوم پزشکی پرداخته شد. معرفی کتاب دردها و بیماریها نیز از جمله فعالیتهای ویژه این روز بود. سپس بچه ها با میکروسکوپ آشنا شده و به مشاهده نمونه هایی مثل بال پروانه ،برگ و ...پرداخته و مشاهدات خود را روی کاغذ کشیدند. در کارگاه سفالگری نیز اعضا به ساخت ماکت‌های کوچکی از اجزا بدن انسان پرداختند.

مرکز فرهنگی- هنری شیرین سو

در این روز اعضا مرکز فرهنگی هنری شیرین سو با تحقیق و جستجو و ساخت نشریه به معرفی و شناخت هر چه بیشتر این دانشمند بزرگ پرداختند. آنان هم چنین در نشریه های خود به معرفی شخصیت این حکیم بزرگ و هم چنین کتابها و دستاوردهای وی در علم پزشکی اشاره کردند.

مرکز فرهنگی- هنری سامن

به مناسبت  30  فروردین ماه روز  تولد  اسماعیل  جورجانی  عضو نوجوان مرکز سامن، حانیه  موسوی چگونگی  کار  با میکروسکوپ  را برای  اعضا  توضیح داده شد. آنها تار عنکبوت، بال پروانه و پر  را زیر میکروسکوپ دیدند.

مجتمع شهید مدنی

در این مرکز  معرفی شخصیت حکیم جورجانی توسط اعضا پسر انجام شد. هر یک از اعضا بخشی از زندگی این دانشمند بزرگ را خواندند.

مرکز فرهنگی- ادبی شماره 2 ملایر

ویژه برنامه « روز علوم آزمایشگاهی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم جرجانی» دانشمند بزرگ ایرانی، در مرکز شماره 2  کانون ملایر برای اعضای پسر این کانون صورت گرفت. در این برنامه معرفی این دانشمند بزرگ و شرح زندگی او همچنین اهمیت علوم آزمایشگاهی در زندگی انسانها انجام شد. در ادامه کتاب « پیشگامان شناخت سلول آنتوان ون لوک »  به همراه اعضا خوانده شد. و اعضا کار با میکروسکوپ را تجربه کردند.

مرکز فرهنگی- هنری دمق

در این مرکز  معرفی شخصیت و معرفی وقایع  با حضور 27 دانش آموز پایه چهارم مدرسه سمیه در طرح ملی کانون- مدرسه صورت گرفت و دانش آموزان  با خدمات دانشمند بزرگ حکیم جرجانیُ نویسنده اولین دایره المعارف پزشکی به زبان پارسی آشنا شدند.

مرکز فرهنگی- هنری فامنین

کانون پرورش فکری شهرستان فامنین بمناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم جرجانی به معرفی این دانشمند بزرگ پرداخت و اعضا نوجوان دختر و پسر در این روز اختراعاتشان را به اعضا  معرفی نمودند. اعضا با استفاده از مواد دور ریختنی ماشین کنترلی درست کردند.

مرکز فرهنگی- هنری رزن

به مناسبت 30 فروردین ماه  بعنوان روز علوم آزمایشگاهی و زاد روز تولد حکیم اسماعیل جرجانی معرفی شخصیت با حضور تعدادی از اعضای کودک در مرکز رزن اجرا شد سپس با میکروسکوپ مرکز نمونه‌های موجود از برگ و خاک ...مورد مشاهده قرار گرفت و اعضا ضمن کار با میکروسکوپ با خدمات دانشمند بزرگ حکیم جرجانی نویسنده اولین دایره المعارف پزشکی به زبان فارسی آشنا شدند.

مرکز فرهنگی- هنری اسدآباد

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان اسدآباد به مناسبت روز علوم آزمایشگاهی و زاد روز تولد حکیم اسماعیل جوزجانی برنامه "آزمایش کن تا یاد بگیری" را اجرا کرد. در این روز ابتدا معرفی حکیم اسماعیل جوزجانی صورت گرفت بعد  کتاب 99  آزمایش علمی ساده سرگرمی و آموزش برای اعضای نوجوان پسر معرفی شد و آنها اقدام به انجام آزمایش رنگین کمان کردند.

مرکز فرهنگی- هنری تویسرکان

به مناسبت زادروز حکیم اسماعیل جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی، شخصیت این حکیم و دانشمند بزرگ به اعضای مرکز تویسرکان معرفی شد. فعالیتهای او به عنوان اولین کسی که دایره‌المعارف و مطالب علمی را به زبان فارسی نوشته است برای اعضا تشریح شد در ادامه یک نمونه دایره‌المعارف کودکان را با اعضا ورق زدیم و با کاربرد آن اشاره کردیم. در پایان هم پس از توضیحاتی که مربی در مورد علوم آزمایشگاهی ارایه داد، اعضا خاطرات تلخ و شیرین خود را از اولین حضورشان در آزمایشگاه بیان کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =