درایستگاهِ آخر، نوزدهمین جشنواره هنرهای نمایشیِ کانون برندگانِ خود را شناخت

اختتامیه‌ی مرحله‌ استانی نوزدهمین جشنواره ملی هنرهای نمایشی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی پس از اجرای ۱۰ نمایش از سراسر استان برگزار شد

امروز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت مراسم اختتامیه نوزدهمین جشنواره هنرهای نمایشی خراسان‌جنوبی در مرحله استانی با حضور جمعی از مسئولین استانی در سالن آمفی تئاتر فنی و حرفه ای برگزار شد.

در مرحله استانی نوزدهمین جشنواره «هنرهای نمایشی کودکان و نوجوانان»کانون ۱۰ گروه نمایش در بخش‌های کانونی و آزاد با شیوه‌ی اجرای (عروسکی و صحنه‌ایی) با موضوعات توجه به نامداران، امیدآفرینی، آیین‌های بومی، سنتی، مذهبی، طنز، محیط زیست و آزاد در گروه های ۱۰ تا ۱۷ سال، و اعضای ارشد ۱۸ تا ۲۲ دیروز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت با هم به رقابت پرداختند و امروز با انتخاب هیئت داوران متشکل از « حسین‌عباس‌زاده»، «علی شریفی» و «معصومه کاظمی»، ۳ گروه به عنوان نمایندگان استان به مرحله کشوری راه یافتند.

در شروع این برنامه مهدی مظهری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی ضمن بیان اینکه کار با کودک و نوجوان سرمایه گزاری برای ۲۰ سال آینده کشور است گفت: از ۱۵ گروه شرکت کننده در این جشنواره ۱۰ گروه به مرحله‌ی استانی راه یافت که ۶ گروه تئاتر از شهرستان های استان بودند که کارهای قوی داشتند و ان‌شاءالله هنر نمایشی استان به دست این افراد شکل خواهد گرفت و همچنین دو گروه آزاد از سرایان و بیرجند نیز در این رقابت شرکت کردند.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: تئاتر، نمایش و سرود یکی از۶۰ برنامه کانون است که هنر و نمایش عرصه بروز خلاقیت بوده و مجموع توانمندی را به نمایش می‌گذاریم برای اینکه بازیگر، مفهومی را به مخاطب با ابزار هنر منتقل کند تاثیر بسیاری بر ذهن خواهد گذاشت.

وی افزود: در دیدار با معلمان با مقام معظم رهبری یک جمله مقام معظم رهبری در مورد بحث الگوسازی سخن  گفتند، لذا در پایان سال نیز مراسمی برای تجلیل از خدمات ۳۰ ساله مربی کانون علی نادی گرفته خواهد شد.

در ادامه برنامه حسین‌رضا نخعی، مدیر کل دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری  بیان کرد: امروز باید هنرهای نمایشی را مورد عنایت و توجه خود قرار دهیم چرا که از این ابزار باید برای هدایت افکار درست استفاده کرد.

وی بیان کرد: امروز اندیشمندان، نخبگان، متولیان و مسئولین تربیتی و پرورشی که کار می‌کنند مواردی را مدنظر قرار می‌دهند که نیاز داریم هنر در خدمت همه افراد باشد چرا که قابل پذیرش بوده است.

 نخعی گفت: کانون پرورش فکری کودکان باید با زبان هنر به ترویج بسیاری از موضوعات بپردازد به عنوان مثل در زمینه هنرهای نمایشی در خصوص مسائل هنر اسلامی، هنرمند اسلامی، گسترش و ترویج سبک زندگی، مقابله با جنگ نرم، گسترش حجاب و عفاف، معرفت افزایی و اسلام ناب محمدی با برنامه و هدفمندی به گسترش این معارف بپردازد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری افزود: با زبان هنر از جمله سرود اسلامی نیز می‌توان به معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی بپردازیم و حتی در کنار این پروژه‌ بزرگ با زبان هنر می‌توان به تبلیغ و ترویج پرداخته که یک کار ارزشی بوده است.

وی تصریح کرد: هنرهای نمایشی با رویکرد توان افزایی به اهداف پرداخته و با مشخص کردن اهداف می‌توان می‌توان در طول سال از آن بهره کافی را برد.

براساس این خبر هیات داوران نتایج را اینگونه اعلام کرد:

 نمایش«مگه مهمه» از بشرویه، «قنات شیرین» از سرایان و «آرزوی گاز گرفته» از قاین به عنوان آثار برتر و برگزیده معرفی و به دبیرخانه جشنواره کشوری راه پیدا کردند.

و همچنین برندگان بخش ویژه‌ی جشنواره که جایزه نقدی ولوح تقدیر دریافت کردند:

 در بخش طراحی برشور برتر، فرزانه صادق‌پور از بیرجند در نمایش «خیال دوستی» از گروه آزاد هنرستان فنی و حرفه ای انقلاب، در بخش طراحی صحنه و لباس، فروغ بهداد و فرخنده بهداد از بشرویه در نمایش «مگه مهمه»، در بخش صداپیشه‌ی برتر، عارفه شرکت صدا پیشه‌ی نقش کلاغ در نمایش لنگه‌ی بی لنگه، طراحی و ساخت عروسک، معصومه رستمی از سربیشه در نمایش«پرپروک»، در بخش عروسک‌گردانی، مینا سادات صدیقی از قاین در نمایش «آرزوی گاز گرفته» و در زمینه بازیگری معراج جلالی از بیرجند در نمایش «در این جعبه»، نازنین زهرا آیروم از فردوس در نمایش «یک وعده لبخند»، فاطمه بهدانی از بیرجند در نمایش«آینه سوار»، فاطمه زهرا آقایی در نمایش« پول تقلبی» از سرایان و در بخش کارگردانی فروغ بهداد از بشرویه در نمایش «مگه مهمه» به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

شایان ذکر است در این مراسم از دو گروه سرود منتخب استانی دومین مهرواره سرود آفرینش که به صورت مجازی برگزار شده بود تقدیر شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =