کد خبر: 339810
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۲
 خلاقیت بانوی ترکمن در جهت توسعه ی فرهنگ کتابخوانی

پویش کتابخانه های خانگی با خلاقیت یک بانوی ترکمن در روستای گرکز راز و جرگلان از سال ۹۷ آغاز شد و این امر موجب شده است تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جای جای روستاهای نوار مرزی خراسان شمالی توسعه یابد.

 صاحب جمال بانوی ترکمن و فعال اجتماعی از روستای گرکز است که ایده برپایی کتابخانه خانگی را یکی از فعالان اجتماعی و ترکمن گرفت و با ۴۰ جلد کتاب، کاری کارستان برای ترویج دوستی با یار مهربان انجام داد. 

خانم صاحب جمال، اولین کتابدار کتابخانه خانگی منطقه جرگلان، وسعت کتابخانه خانگی کرگز را در این سال ها از یک کارتن به یک قفسه ارتقا داده و شمار کتاب ها را هم از ۴۰ جلد کتاب به بیش از یک هزار و ۵۰۰ جلد افزایش داده است. 

این بانوی جوان، کتابخانه خانگی را در منزل مادرش بنا نهاده است مادری که شریک شادی بچه هایی می شود که به اشتیاق امانت گرفتن کتاب به خانه او می آیند. 

این فعال فرهنگی و اجتماعی گفت: کار ایجاد کتابخانه خانگی با پیشنهاد و تشویق یکی از فعالان اجتماعی ترکمن شهرستان کلید خورد، سال ۹۶ بود که اولین کتابخانه خانگی را در اتاقی در منزل مادری ام راه اندازی کردم کتابخانه ای که در حد یک کارتن بود و ۴۰ کتاب و ۲۰ مجله داشت اما اکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ جلد کتاب در آن وجود دارد. 

رحیمی گفت:کتابخانه خانگی و و قفسه هایش در حد یک کارتن بود اما خیلی زود رونق گرفت و به سایر روستاها هم تسری پیدا کرد، ذوق و اشتیاق کودکان و نوجوانان به کتاب و کتابخوانی عطش را برای ادامه کار و توسعه کتابخانه خانگی بیشتر کرد.

وی با بیان اینکه شور و هیجانی که یار مهربان در کتابخانه های خانگی روستاهای مرزی شهرستان راز و  جرگلان خراسان شمالی به پا کرده است وصف ناشدنی است  افزود: بچه های منطقه محروم روستای گرکز که تا آن زمان، جز کتاب درسی کتابی ندیده و نخوانده بودند کتاب داستان و برایشان تازگی داشت این اشتیاق مرا برای ایجاد کتابخانه در سایر روستاها تشنه تر کرد. 

رحیمی افزود : ایجاد کتابخانه خانگی از روستای گرکز به بیش از ۲۰ روستای دیگر منطقه ترکمن نشین و مرزی تسری یافت که کتابدار بیشتر آنان بانوان بودند، البته اکنون شمار زیادی از آنان غیرفعال شده است. اکنون چند روستای بخش جرگلان دارای کتابخانه خانگی هستند.

وی افزود: در این سال ها که آوازه کتابخانه خانگی در روستاهای ترکمن نشین استان پیچید به تدریج خیران به رونق کتابخانه کمک کردند، برخی قفسه در اختیار قرار دادند و برخی کتاب اهدا کردند، شمار کتاب ها در این کتابخانه ها به بیش از سه هزار جلد رسیده است.

این کتابدار اظهار داشت: خیران و نیکوکاران کمک های خوبی به کتابخانه های خانگی داشتند، در برخی موارد کسبه، قفسه ای را در مغازه اش به کتابخانه اختصاص داده تا بچه ها و سایر افراد کتابها را به امانت ببرند و برخی هم به تامین کتاب های کمک درسی کمک کرده اند.

این فعال اجتماعی اظهار داشت: اکنون خیلی از برنامه های جانبی همچون نشست های کتابخوانی که برای بچه ها اجرامی شود در فضای باز در باغ و یا زمین های اطراف روستاها برگزار می شود اما درخواست ما این است که این کودکان از فضای کتابخانه ای مناسب بهره مند شوند.

توسعه فرهنگ کتابخوانی در خراسان شمالی با خلاقیت بانوی ترکمن

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی در دیدار با این بانوی فعال فرهنگی گفت : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان این آمادگی را دارد تا در جهت رشد و آگاهی کودکان و نوجوانان منطقه گرکز و همچنین  با هدف ایجاد شور و نشاط در بین اعضای کتاب خوان چندین جلد کتاب به این بانوی کتابداراهدا کند.

آقا بیگی افزود : علاوه بر اهدای کتاب بسته های فرهنگی و بازی فکری نیز در اختیار این بانوی کتابدار قرار خواهد گرفت تا با استفاده از این بسته های فرهنگی به جذب هر چه بیشتر کودکان و نوجوانان این منطقه کمک شود.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همچنین از اهدای قفسه کتاب در ماه آینده به این بانوی خلاق خبرداد.

منطقه مرزی راز و جرگلان، تا سال ۱۳۹۲ بخشی در تابعیت شهرستان بجنورد بود که با تصویب دولت به شهرستانی مستقل به مرکزیت شهر راز ارتقا یافت.

این شهرستان که در شمال غربی خراسان شمالی واقع شده از شمال با ترکمنستان، از شرق به شهرستان شیروان، از غرب به شهرستان مانه و سملقان و استان گلستان و از جنوب به شهرستان‌های بجنورد و مانه و سملقان محدود می‌شود.

توسعه فرهنگ کتابخوانی در خراسان شمالی با خلاقیت بانوی ترکمن

توسعه فرهنگ کتابخوانی در خراسان شمالی با خلاقیت بانوی ترکمن

توسعه فرهنگ کتابخوانی در خراسان شمالی با خلاقیت بانوی ترکمن

توسعه فرهنگ کتابخوانی در خراسان شمالی با خلاقیت بانوی ترکمن

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =