کد خبر: 339889
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۸
بازدید 30
برنامه «فردوسی، شکوه حماسه» در مرکز شیرین سو برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ماه روز حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر و حماسه سرای ایرانی است که مرکز فرهنگی هنری شیرین سو و تویسرکان با اعضا خود این روز را گرامی داشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری استان همدان،  ۲۵ اردیبهشت ماه در تقویم، به نام حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر و حماسه سرای ایران نامگذاری شده است. به همین مناسبت مرکز فرهنگی هنری شیرین سو با ۱۰ نفر از اعضای نونگاه خود با خوانش اشعار حماسی این شاعر پر آوازه این روز را گرامی داشتند.

در این برنامه مربی مسئول مرکز شیرین سو به معرفی شخصیت فردوسی شاعر نامدار ایرانی پرداخت.

وی دراین باره گفت: ابوالقاسم حسن منصور بن محمد بن اسحاق شرفشاه طوسی که ما او را به حکیم ابوالقاسم فردوسی می‌شناسیم، شاعر حماسه‌ سرای ایرانی و نویسنده‌ی شاهنامه است و همه‌ ما از کودکی و در کتاب‌های درسی با آثار او آشنا هستیم.

برنامه «فردوسی، شکوه حماسه» در مرکز شیرین سو برگزار شد

ستاره طاقتی احسن گفت:‌ او نقش برجسته‌ای در حفظ زبان و ادب فارسی داشته است. ابوالقاسم فردوسی در سال ۳۲۹ هجری قمری مصادف با ۳۱۹ هجری خورشیدی و سال ۹۴۰ میلادی، در روستای «پاژ» واقع در شهر طوس خراسان به دنیا آمد.

وی ادامه داد: او شاعری اخلاق‌گرا و فضیلت دوست در ادبیات حماسی ایران است. شاهنامه را نیز می‌توان اثر حماسی منحصر به فرد در ادبیات ایران نامید.

در ادامه اعضا با خواندن فرازهایی از شاهنامه از کتابهای" هزار سال شعر فارسی" و کتاب " هفت شهر عشق" پرداختند. هم‌چنین خلاصه نویسی اعضا و نوشتن نکات اصلی و کلیدی این کتاب‌ها باموضوع "فردوسی" و قرار دادن متن‌های خلاصه شده در پوشه ویژه نامداران ِطرح هما، برای دسترسی آسانتر به مطالب از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این روز بود.

برنامه «فردوسی، شکوه حماسه» در مرکز شیرین سو برگزار شد

مرکز فرهنگی -هنری شهرستان تویسرکان

مربی ادبی مرکز تویسرکان در بیست و پنجم اردیبهشت ماه به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به معرفی شخصیت شاعر بزرگ حکیم ابوالقاسم فردوسی کتاب «زال و سیمرغ» را که برگرفته از کتاب شاهنامه  فردوسی پرداخت و بخشی از قصه جذاب زال و سیمرغ را برای اعضا قصه‌گویی کرد و از آنها خواست که تصور کنند یکی از پرهای سیمرغ را دارند چه احساسی خواهند داشت؟ و برای آنها چه ماجراهایی  با آن پر رخ خواهد داد؟ و بر اساس این سوالات متن‌های خلاقانه خود را با توجه به تصوراتشان بنویسند.

برنامه «فردوسی، شکوه حماسه» در مرکز شیرین سو برگزار شد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =