کد خبر: 339919
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۰
بازدید 77
عصر شعر «بهار نارنج ها»  در کانون فارس

عصر شعر «بهار نارنج ها» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، عصرشعر «بهار نارنج ها»، به صورت حضوری و هم‌زمان در فضای مجازی با حضور  مجتبی حاذق مدیرکل آفرینش های ادبی و هنری کشور، مریم اسلامی معاون آفرینش های ادبی و نگین صدری زاده کارشناس آفرینش های ادبی کشور برگزار شد.

راضیه احمدی کارشناس ادبی استان فارس گفت: این عصر شعر با نقد و بررسی ۱۵ اثر شعری اعضای نوجوان و ارشد مراکز شیراز و شهرستان های لامرد، داراب، صدرا، کازرون، وراوی و لار توسط مهمانان نشست برگزار شد.


 در این عصر شعر مجتبی حاذق در توصیه به اعضاء نویسنده گفت: شعر تنها موسیقی و قافیه نیست؛ شعر باید تخیل داشته باشد و عاطفه و تصویر از مهم ترین ارکان یک شعر خوب است. شعر صرفا نظم نیست و ما به هر کلام منظومی شعر نمی گوییم.


وی با اشاره به خوانش اشعار بعضی از اعضا به اهمیت مضمون در شعر پرداخت و گفت: تلاش برای خلق مضمون در شعر یک حرکت عالی است و وقتی از تجربه های زیسته و زندگی خودمان در شعر صحبت می کنیم و آنها را در شعر قرار می دهیم؛ در واقع در شعر برجسته سازی صورت گرفته و شعر را به نام خودمان زده ایم.


حاذق افزود: ما نباید به زبان کهن گرایش داشته باشیم. وقتی فرد تجربه هایی را که زیسته است؛ در درون شعر قرار می دهد؛ رد پای خود را درشعر قرار داده و زبان را امروزی کرده است.


در ادامه مریم اسلامی در نقد اشعار به ایجاز در شعر اشاره کرد و گفت:ما نباید از اینکه شعرمان را کوتاه تر کنیم ترس داشته باشیم؛ و باید توجه داشته باشیم که اطناب یا زیاده گویی، شعر را از جایگاه اصلی اش دور می کند.


اسلامی افزود: یکی دیگر از عناصر تاثیر گذار در شعر، زبان شعری است که باید امروزی باشد؛ و اگر چنین نباشد؛   مخاطب شعر را نمی پسندد و نمی تواند با شعر ارتباط بگیرد.


اسلامی با تاکید بر ارتباط محور طولی شعر افزود: محور طولی شعر باید انسجام داشته باشد. آوردن هر تصویری در شعرمجاز نیست و فضاهای شعری باید به هم نزدیک باشند.


در ادامه جلسه مجتبی حاذق به تفاوت های رباعی و چهارپاره اشاره کرد و گفت: کشف پایان مصراع چهارم از مهمترین ویژگی‌های شعر چهارپاره است.


گفتنی است؛ این نشست با همراهی ۴۰ نفر از اعضاء  به صورت حضوری و مجازی همراه بود؛ و با تقدیر از اعضای برگزیده ی باشگاه قاف به پایان رسید.

عصر شعر «بهار نارنج ها»  در کانون فارسعصر شعر «بهار نارنج ها»  در کانون فارسعصر شعر «بهار نارنج ها»  در کانون فارسعصر شعر «بهار نارنج ها»  در کانون فارسعصر شعر «بهار نارنج ها»  در کانون فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =