ضرورت توجه به شعر نوجوان/ عشق و طبیعت الهام‌بخش شاعران است

مدیرعامل کانون پرورش فکری در آیین رونمایی از «مجموعه‌ی شعر کودک و نوجوان» گفت: آثار رسیده باید از صافی شورای عالی کتاب بگذرد و عبور از این شورا به‌لحاظ کیفی سخت است.اما تلاش ما بر این است که نگاه سلیقه‌ای را به حداقل برسانیم و البته رسانده‌ایم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مراسم رونمایی از تازه‌های شعر کانون با عنوان «مجموعه‌ی شعر کودک و نوجوان» بعدازظهر دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ در غرفه کانون پرورش فکری در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

حامد علامتی، در ابتدای این نشست از توجه ویژه به گروه سنی نوجوان خبر داد و گفت: کانون در زمینه انتشار کتاب برای کودکان، کارهای درخوری انجام داده البته به نوجوان‌ها هم پرداخته است اما یکی از سیاست‌های ما در انتشارات کانون توجه ویژه به شعر و رمان نوجوان است.

نگاه سلیقه‌ای به کتاب را به حداقل رسانده‌ایم/ ضرورت توجه به شعر نوجوان

مدیرعامل کانون پرورش فکری به «مجموعه‌ی شعر کودک و نوجوان» اشاره و بیان کرد: من این مجموعه را خوانده‌ و از خواندن آن لذت برده‌ام. در دل این مجموعه به دفترهای شعری برخورده‌ام که به قول معروف چاپ اولی بوده‌اند و یکی از نقاط قوت مجموعه کنار هم قرار گرفتن شاعران تازه‌کار و استادان کهنه‌کار در زمینه شعر و شاعری است.

علامتی طبیعت و عشق را دو موضوع اصلی شعرهای این مجموعه دانست و افزود: طبیعت، همواره الهام‌بخش شاعران و نویسندگان بوده؛ همچنان‌که عشق، هسته اصلی شعر ما در اعصار و روزگاران بوده است. از سوی دیگران شاعران «مجموعه‌ی شعر کودک و نوجوان» در قالب‌های مختلف شعر گفته‌اند و همین تنوع جذاب است.

مدیرعامل کانون با اشاره به‌این‌که نگاه سلیقه‌ای به حداقل رسیده بیان کرد: آثار رسیده باید از صافی  شورای عالی کتاب بگذرد و عبور از این شورا سخت است. چون مردم به ما اعتماد دارند و ما باید به تولید آثار باکیفیت بپردازیم. اما تلاش ما بر این است که نگاه سلیقه‌ای را به حداقل برسانیم و البته رسانده‌ایم.

نگاه سلیقه‌ای به کتاب را به حداقل رسانده‌ایم/ ضرورت توجه به شعر نوجوان

ناشران به شعر کودک توجه کنند

 بابک نیک‌طلب به ضرورت توجه به شعر اشاره و بیان کرد: جز تعداد معدودی اثر که در این سال‌ها منتشر شده، بسیاری از ناشران، هیچ اسمی از شعر کودک و نوجوان نمی‌آورند. اما کانون به خاطر رسالتی که در انتشار کارهای موثر و راهگشا داشته به این مهم پرداخته و  خوشبختانه به همت انتشارات کانون آثار مطلوبی منتشر شده است.

او که یکی از شاعران «مجموعه شعر کودک و نوجوان» است که از سوی کانون پرورش فکری منتشر شده گفت: در شرایطی که شعر کودک و نوجوان، بسیار مهجور است چه خوب که کانون به انتشار چنین مجموعه‌هایی می‌پردازد و خوب‌تر این که چهره‌های جدیدی می‌بینیم برای مثال کسی را داریم که اولین اثرش در این مجموعه چاپ شده است.

شاهین رهنما هم یکی دیگر از شاعران این مجموعه بود. او گفته‌های خود را این‌گونه آغاز کرد:

من با کانون شروع نکردم اما کانونی شدم و به این مجموعه دل بستم. حالا کسانی را در نظر بگیرید که از بچگی در کتابخانه‌های کانون بوده و در مراکز فرهنگی آن رشد کرده‌اند. بعدا جزو مربیان کانون شده‌اند و حالا ناچارند به هر دلیل با کانون که خانه‌شان است خداحافظی کنند و مدیران کانون باید به این مساله توجه کنند و تمهیداتی در نظر بگیرند. از سوی دیگر، امیدوارم مدیرعامل جدید کانون، حداقل 10 سال مدیر باقی بماند زیر یکی از معضلات کانون، تغییر مدیران و سیاست‌هایشان است.

نگاه سلیقه‌ای به کتاب را به حداقل رسانده‌ایم/ ضرورت توجه به شعر نوجوان

در این مراسم مجموعه کتاب‌های شعر «باران چه می‌نویسد؟» سروده خاتون حسنی با تصویرگری سولماز سامی، «با همین یک سنگ» سروده اکرم هاشمی‌پور با تصویرگری فاطمه نیک‌خواه، «کسی ساز باران نمی‌زد؟» سروده شاهین رهنما با تصویرگری سولماز سامی، «پنج و ده دقیقه» سروده طاهره شهابی با تصویرگری رضوان خاوری، «بهار از کوچ برگشت» سروده بابک نیک‌طلب با تصویرگری بهنام زنگی و «شیشه عطر خدا» سروده محمود پوروهاب با تصویرگری عبداله حاجیوند رونمایی می‌شود.

سایر کتاب‌های این مجموعه شعر که با مدیریت حبیب نظاری منتشر شده است عبارتند از: «کتابم باسواد است» سروده سمیه تورجی با تصویرگری ندا عسگری، «من خیالم تخت است» سروده پیوند فرهادی با تصویرگری محمدعلی عدیلی، «در گلوی ساعت شنی» سروده محسن حسینی با تصویرگری تهمینه رنجبر، «خط خطی روی نیمکت سنگی» سروده حسین تولایی با تصویرگری پریسا ملک آرا و «من اتفاق آبی‌ات هستم» سروده منیره هاشمی با تصویرگری بهنام زنگی.

نگاه سلیقه‌ای به کتاب را به حداقل رسانده‌ایم/ ضرورت توجه به شعر نوجوان

journalistزهره نیلی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =