کد خبر: 340080
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۲
نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مراکز کانون استان اردبیل

آیین گرامیداشت مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی از سوی مربیان آفرینش‌های ادبی در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان‌های نمین، بیله‌سوار، خلخال و پارس‌آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون استان اردبیل، با برگزاری ویژه‌برنامه‌های ادبی در روز سه‌شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳، روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه‌سرای ایرانی در مراکز فرهنگی هنری کانون شهرستان‌های نمین، بیله‌سوار و خلخال اجرا شد.

بر اساس این گزارش در مراسمی که به همین منظور در مرکز فرهنگی و هنری شهرستان نمین با حضور کودکان و نوجوانان برگزار شد، شخصیت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ ایرانی همراه با کتاب‌های موجود در مرکز با موضوع شاهنامه و داستان‌های آن برای حاضران معرفی‌شده و ضمن خوانش و بررسی ابیاتی از اشعار فردوسی، عضو مرکز داستان سیاوش را نقالی کرد.

برپایی نمایشگاهی از کتاب‌های موضوعی ادبیات کهن و نمایش پویانمایی رستم و اسفندیار از دیگر برنامه‌هایی بود که در این روز اجرا شد.

در کانون مرکز بیله‌سوار نیز زندگی‌نامه فردوسی و کتاب شاهنامه با تأکید بر داستان زال و رودابه برای اعضای کارگاه‌های ادبی معرفی‌شده و با هدف آشنایی بیشتر اعضا باشخصیت‌های شاهنامه و ادبیات کهن مجموعه ۱۲ جلدی «نامه‌ی نامور» معرفی شد.

نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مراکز کانون استان اردبیل

روز زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مرکز خلخال هم با اجرای برنامه‌های ادبی گرامی داشته شد.

در برنامه‌ای که با عنوان «دختران آفتاب» اجرا شد، مربی ادبی مرکز خلخال در مدرسه‌ی ابتدایی دخترانه نهضت حضور یافته و دانش آموزان را با حکیم توس و همچنین شخصیت‌هایی از شاهنامه آشنا کرد.

وی در ادامه در رابطه با چرایی و چگونگی سرایش شاهنامه مطالبی ارائه کرده و پس‌ازآن، مجموعه کتاب‌های برگزیده داستان‌های شاهنامه «نامه‌ی نامور» را برای دانش آموزان معرفی کرد.

قصه‌گویی از داستان گرد آفرید و شاهنامه‌خوانی توسط یکی از دانش آموزان از دیگر برنامه‌های اجراشده در این مناسبت بود.

مربی ادبی مرکز فرهنگی هنری شماره دو کانون پارس‌آباد در برنامه‌ای که با نام «سفری با شاهنامه» برگزار شد، حکیم ابوالقاسم فردوسی و کتاب ارزنده و فاخرِ شاهنامه را برای اعضا معرفی کرد.

وی در ادامه اعضا را با کتاب‌هایی که از سوی کانون پرورش فکری بر اساس کتاب شاهنامه به بازنویسی و بازآفرینی داستان‌ها به زبان ساده برای کودکان و نوجوانان منتشرشده است آشنا کرده و اعضا به خوانش داستانی از این مجموعه پرداختند.

همچنین در این برنامه باراهنمایی مربی، داستان‌هایی برگرفته از شخصیت‌های شاهنامه توسط اعضا نوشته شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =