کمبود امکانات بهانه است؛ با اینترنت کتاب بخوانید

گسترش شبکه‌های اینترنتی بهانه‌ای برای کتاب‌نخواندن کودکان و نوجوانان باقی نگذاشته است چرا که آن‌ها می‌توانند به راحتی کتاب‌های مورد علاقه‌شان را از این راه مطالعه کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل روابط عمومی کانون استان تهران، محمود جوانبخت نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان در جمع تعدادی از اعضا و مربیان مرکز شماره ۹ کانون تهران به سال‌های کودکی خود در دهه ۵۰ اشاره کرد و به بچه‌ها گفت: در آن سال‌ها تعداد کتاب و کتاب‌خانه برای بچه‌ها بسیار کم بود خانواده‌های کم‌درآمد هم امکان خرید کتاب را نداشتند ما هم که عضو کانون بودیم فقط در این کتاب‌خانه‌ها به مطالعه می‌پرداختیم البته همه کتاب‌های مناسب سن خودمان را در آن سال‌ها خوانده بودیم.
او با اشاره به وجود اینترنت، تبلت، رایانه و گوشی‌های هوشمند که در اختیار بیشتر کودکان ونوجوانان در دوران حاضر هست، تاکید کرد: هرکسی بگوید من به دلیل کمبود امکانات مطالعه نمی‌کنم، نادرست می‌گوید چراکه بیشتر بچه‌ها به اینترنت دسترسی دارند.
نویسنده کتاب «مهربان مثل مسیح» برای تشویق کودکان به مطالعه، به اعضای این مرکز قدیمی کانون یادآور شد که مطالعه و کتاب‌خوانی می‌تواند باعث تغییر نگاه و موفقیت بیشتر بچه‌ها و غنی کردن درون آن‌ها شود و کودکان را به انسان‌هایی با احساس و دارای احساس مسئولیت تبدیل کند.
جوانبخت از اعتیاد به مطالعه به عنوان یک اخلاق پسندیده یاد کرد و گفت چنین انسان‌هایی اگر یک روز کتاب نخوانند  دچار مشکل و بیماری می‌شوند.
این روزنامه‌نگار نویسنده شدن خود را مدیون مطالعه کردن دانست و افزود: از وقتی که خواندن و نوشتن را فراگرفتم شروع به مطالعه کردم و هر کتاب خوبی که می‌خواندم به خودم می‌گفتم یک روزی مثل این کتاب را خواهم نوشت.
او خاطره‌نویسی را یکی از راه‌های علاقه‌مند شدن به نویسندگی عنوان و به بچه‌ها پیشنهاد کرد در هر شرایطی با استفاده از خودکار و کاغذ - حتی گوشی‌هایشان - خاطرات خود را ثبت کنند این کار عاملی است برای موفقیت کسانی که به نوشتن علاقه‌مند هستند.
 جوانبخت از کتاب «آبی قرمز» خود به‌عنوان یکی از کتاب‌هایی یادکرد که در میان آثارش به آن بسیار علاقه‌مند است چرا که بخشی از خاطرات خود اوست.
«خاطرات بچه‌های انقلاب» نیز یکی دیگر از آثار این نویسنده است که به گفته‌ی او برخی از آن‌ها مربوط به خاطرات خودش در دوران کودکی و بخش دیگری خاطرات دیگران از انقلاب اسلامی است.


بر اساس این گزارش این نویسنده قرار بود در روزهای دهه فجر انقلاب اسلامی میهمان مرکز شماره ۹ کانون باشد که این برنامه به دلیل آلودگی هوا و تعطیلی مدارس تهران به پس از دهه فجر موکول شد.
جوانبخت که در روزهای پیروزی انقلاب ۶ ساله بوده است مبارزه با بی‌عدالتی و تحقق عدالت را یکی از دلایل اصلی وقوع انقلاب برشمرد و توضیح داد هنوز بخشی از خاطرات مبارزات مردم محله جوادیه در جنوب تهران در زمان انقلاب را به خاطر می‌آورد. چراکه محل زندگی و شرایط و جو مذهبی خانواده ما باعث شده بود که بیشتر مردم با رژیم سابق مبارزه کنند.
او توضیح داد در زمان دفاع مقدس و پس از شهادت یکی از برادرانش در جنگ، بسیار به نوشتن علاقه پیدا کرد و اولین نوشته‌های کوتاهش را همان زمان برای کیهان بچه‌ها ارسال می‌کرد اگرچه نخستین اثرش هیچ‌گاه چاپ نشد.
در این مراسم کودکان و نوجوانان سوال‌های خود را با این نویسنده درمیان گذاشتند و اجرای سرود و قصه‌گویی مهتاب شهیدی مربی مسئول این مرکز از یکی از قصه‌های انقلابی جوانبخت از دیگر برنامه‌های این آیین بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =