خدمات کانون پرورش فکری به کودکان و نوجوانان سیل‌زده خوزستانی

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان مهمترین فعالیت‌ها و اقدامات این نهاد فرهنگی را برای کودکان و نوجوانان سیل‌زده خوزستانی تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون خوزستان، وحید کیانی گفت: «ما از چهارم و پنجم فروردین هم‌زمان با ورود نخستین زمزمه‌های سیلاب یا طغیان به استان خوزستان، تصمیم گرفتیم ظرفیتی را برای کودکان و نوجوانانی که درگیر این ماجرا می‌شوند ایجاد کنیم.
وی افزود: با حضور در ستاد بحران استان متوجه شدیم عمق فاجعه و مسئله، حجم زیادی از کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها را درگیر می‌کند. به همین خاطر با همکاری هم‌فکری خوب و متخصصم در کانون پرورش فکری تصمیم گرفتیم به صورت کاملاً داوطلبانه در ایام تعطیلات به خانواده‌ها، کودکان و نوجوانانی که در واقع مخاطبان اصلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هستند، خدمت فرهنگی بدهیم.»
کیانی اظهار کرد: «با راه‌اندازی پیک امید در قالب طرحی به نام "امداد فرهنگی" شروع به سرکشی به کودکان و نوجوانان مناطق سیل‌زده کردیم. این طرح روایتی جذاب و متفاوت از نوع فعالیت‌های کانون پرورش فکری است. در قالب طرح امداد فرهنگی ما به بسیاری از اردوگاه‌های سیل‌زدگان سرکشی کردیم، کودکان و نوجوانان بسیاری متأسفانه در این مجموعه‌ها سرگردان بودند. خوشبختانه توانستیم حجم زیادی از مخاطبان را با سرویس‌های فرهنگی و هنری که کانون پرورش فکری در اختیار دارد، پوشش بدهیم.»
مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان خوزستان اضافه کرد: «برنامه‌های قصه‌خوانی، قصه‌گویی، نمایش عروسکی، نمایش فیلم، اهدای کتاب، برگزاری کارگاه‌های نقاشی و... مجموعه فعالیت‌هایی است که ما در اردوگاه‌های مختلف انجام می‌دهیم و بچه‌ها هم بسیار علاقه‌مندی نشان می‌دهند و بازتاب وسیعی در بین کودکان و نوجوانان مخصوصا جامعه کودک داشته است.»
کیانی ادامه داد: «در کنار فعالیت‌هایی که برای جامعه کودکان به عنوان جامعه هدف انجام می‌دهیم، توجه خاصی هم به مادران این کودکان داریم. در این کمپ‌ها متأسفانه فرصت و امکان فرهنگی در اختیار مادران قرار نگرفته و ما سعی می‌کنیم آن‌ها را هم درگیر ماجراهای فرهنگی کنیم و با اهدای کتاب و حضور در مناسبت‌های فرهنگی که برای کودکان دنبال می‌کنیم آنها را هم وارد ماجرای فرهنگ و هنر و کانون پرورش فکری کنیم، تا هم از آلامشان کاسته شود و هم فضای سخت و ضمخت حاکم بر کمپ‌های استقرار سیل‌زدگان مقداری تلطیف شود.»
این مدیرکل فرهنگی توضیح داد: «چهار خودرو داریم که همه آن‌ها طراحی و نقاشی شده‌اند که خود به خود دیدن آن‌ها برای کودک و نوجوانان شادی‌آور و نشاط‌بخش است. در کمپ‌های مختلف، الهایی، گوریه شوشتر، کمپ مجتمع نیشکر فارابی، جوادالائمه و ثامن‌الائمه در حمیدیه بچه‌ها را دور هم جمع و برای‌شان برنامه اجرا می‌کنیم.
کیانی در ادامه گفت: در همه این کمپ‌ها هر روز حجم متراکمی از کودکان و نوجوانان را با برنامه‌های‌مان پوشش می‌دهیم.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان استان خوزستان در ادامه افزود: «ما سعی می‌کنیم همه کمپ‌ها و اردوگاه‌ها را تا آرامش کامل پوشش دهیم هرچند که ماندگاری سیل در استان زیاد است. بعضی از شهرها عملا درگیر سیل هستند و هیچ راهی نیست که به سمت‌شان برویم. با قایق هم نمی‌توانیم برویم، چون توپوگرافی مناطق به گونه‌ای است که ممکن است حتی قایق هم نتواند مسیر را درست طی کند. بنابراین خیلی از نقاط استان، روستاهای استان دقیقا در دل آب هستند و ما نمی‌توانیم فعلا خدمتی به آنها برسانیم. امیدوارم بتوانیم همه سیل‌زدگان را پوشش فرهنگی بدهیم و با طرح امداد فرهنگی بخشی از دغدغه‌های‌شان را کم کنیم یا اینکه یک فرصتی ایجاد کنیم برای اینکه حداقل لحظاتی مسائلی که برای‌شان اتفاق افتاده و مشکلاتی که برای‌شان ایجاد شده از بین برود و به آن فکر نکنند.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =