سومین جلسه انجمن «قصه‌گویی» کانون البرز

علاقه مندان به قصه و قصه‌گویی در سومین نشست انجمن قصه‌گویی کانون البرز شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون البرز، قاسم سلیمانی، مدیر کل کانون استان، ضمن ابراز خوش‌حالی از تشکیل منظم جلسات انجمن‌های مختلف کانون البرز و حضور با انگیزه‌ی اعضای این انجمن‌ها، برگزیده شدن تعدادی از قصه‌گویان عزیز در بخش‌های استانی و منطقه‌ای و راه‌یابی این عزیزان به بخش ملی و حضور سه قصه‌ی نود ثانیه‌ای در جمع برترین های کشور  را تبریک گفته و از تشکیل دبیرخانه‌ی دائمی قصه‌گویی در استان خبر داد.

سلیمانی گفت از آن جایی که قصه‌گویی یک فعالیت مهم و اثرگذار است نباید تنها به عنوان یک فعالیت جشنواره‌ای  به آن توجه شود، بلکه باید در تمام ایام سال این مهم مورد توجه قرار گرفته ودر نتیجه ما حضور کمی و کیفی در جشنواره ‌ها نیز داشته باشیم.

مدیر کل کانون استان افزود قصه‌گویی تمرین زندگی است  و اگر نوجوانان ما با کتاب مانوس باشند و نکات تربیتی از طریق قصه‌ها به آن‌ها منتقل شود، بسیاری از مشکلاتی که اکنون در خانواده‌ها وجود دارد، رفع خواهد شد .

ایشان هم‌چنین با اشاره به اهمیت انجمن سرود و تاکید بر ارزش کارگروهی فرصت را مغتنم دانسته و ابلاغ نادیا باقری، مربی فرهنکی مرکز شماره ۴ کانون کرج را به عنوان مسوول انجمن سرود که از طرف سهیل مطیعا، دبیر انجمن سرود کانون، امضا شده بود را به وی اهدا کرد.

لیلی همتی قهوه، مسوول مرکز شماره ۴ کانون کرج و رابط جشنواره قصه‌گویی و مسوول این انجمن در استان البرز هم در بخشی از این نشست در یک آموزش،  فرآیند انتخاب قصه را برای حاضران شرح داده و ویژگی‌های بارز قصه، قصه‌گو و قصه‌شنو  و تاثیر آن‌ها بر یک قصه‌گویی موفق را توضیح داد.

همتی خودشناسی قصه‌گو را مهم خوانده و بر ضرورت شناخت شخصیت، رفتار و توانمندی‌های فرد توسط خود او تاکید کرد.

نو بودن قصه و افزودن خلاقیت به محتوای غنی ادبی که ما در اختیار داریم و توجه به مخاطب و علایق و سلایق وی و میزان درک و فهم او، از دیگر نکاتی بود که توسط وی مطرح شد.

مسوول انجمن قصه‌گویی نیز قصه را تمرین زندگی دانسته و افزود قصه‌ها سبب افزایش تجربه شده و شنیدن یک قصه به گفته‌ی بزرگان همانند آن است که ما بارها و بارها زندگی کرده باشیم.

مریم کوچکی، کارشناس ادبی کانون البرز هم در بخش ابتدایی آموزش این نشست، به بیان  اهمیت قصه‌ها و سفر کردن آن‌ها و تغییرات‌شان با توجه به فرهنگ مناطق مختلف اشاره کرده و به بیان تفاوت ادبیات مکتوب و شفاهی و قصه و داستان پرداخته و با معرفی منابع مختلف در این زمینه و خوانش چند متن در قالب قصه و داستان و بیان تفاوت‌های آن‌ها، ضمن تاکید بر چگونگی رابطه علت و معلولی در قصه و داستان و تفاوت‌های آن‌ها با هم، شخصیت‌ و جایگاه آن در قصه و داستان، زبان و نوع روایت و تفاوت‌های آن در قصه و داستان، بر لزوم مطالعه‌ی هر چه بیشتر قصه‌گویان و قصه‌ دوستان تاکید کرده و از نوجوانان و سایر علاقه‌مندان به قصه و قصه‌گویی خواست با مراجعه به کتاب‌خانه‌های کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و سایر منابع موجود، خودشان ضمن مطالعه دقیق آثار مختلف، تفاوت‌های قصه و داستان را کشف کرده و بر معلومات خود در این حوزه بیفزایند.

در بخشی از این نشست نیز سمانه موسوی، عضو نوجوان مرکز شماره ۴ کانون کرج، به عنوان عضو برگزیده قصه‌گویی کرد.

گفتنی است سومین جلسه انجمن قصه‌گویی کانون البرز صبح روز پنج‌شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸، با حضور مدیرکل، معاون، جمعی از کارشناسان،مسوولان، مربیان و علاقه‌مندان به قصه و قصه‌گویی و نوجوانان مراکز  مختلف کانون استان در مرکز شماره ۴ کانون کرج واقع در حصارک بالا برگزار شد  و قرار است جلسات این این انجمن نیز ماهی یک بار به صورت مستمر برگزار شود .

گزارش تصویری

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =