دست‌یابی به «زبان مستقل» راز ماندگاری شعر شاعر معاصر است

دومین نشست مجازی انجمن شعر نوجوان کانون پرورش فکری سیستان و بلوچستان با حضور کارشناس انجمن‌های ادبی کانون کشور و اعضای این انجمن در حوزه‌ی سیستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون سیستان و بلوچستان، دومین نشست مجازی انجمن شعر نوجوان کانون در حوزه‌ی سیستان برگزار شد.

کارشناس انجمن‌های ادبی کانون کشور در این نشست مجازی شاعران نوجوان را به استفاده‌ی درست از عناصر اصلی شعر(احساس، اندیشه و خیال) تشویق کرد و گفت: تلاش برای بیان شاعرانه‌ی اندیشه‌ها، استفاده‌ی مناسب از ظرفیت‌های نهفته در واژه‌ها و ایجاد تناسب بین آنها می‌تواند ما را به سمت بیان غیر مستقیم و هنرمندانه هدایت کند.

حسین تولایی در ادامه «کلیشه‌ای سرودن و کلی‌گویی» را از آفت‌های شعری برشمرد و به شاعران حاضر در نشست توصیه کرد برای محافظت از شعرشان در برابر این آسیب‌ها از «مطالعه و تمرین» غافل نشوند.

وی، که آثار شاعران حاضر در نشست را مطالعه کرده بود، «حساسیت آنان به اجتماع و پیرامون خود را» از جمله ویژگی‌های مثبت شعرشان دانست و در این زمینه گفت: نگاه یک هنرمند به پیرامون خود با نگاه دیگران متفاوت است و به همین خاطر ضروری است در بیان احساس خود از شعارزدگی بپرهیزد و برای رسیدن به یک «زبان مستقل» کوشش کند زیرا زبان مستقل راز ماندگاری شعر است.

تولایی هم‌چنین گفت: بسیار اتفاق می‌افتد که در مورد یک مضمون خاص(مثل مادر، وطن، بزرگان و...) شعرهای فراوانی سروده می‌شود که شاعر برای انتخاب این مضمون‌ها باید هوشمندانه عمل کند و در صورت انتخاب باید به دنبال تصویرهایی باشد که دیگران از آن استفاده نکرده‌اند.

قابل لمس بودن تصویرها و تشبیه‌ها و توجه به تفاوت‌های بین شعر و نثر هنگام سرودن شعر سپید، توصیه‌های پایانی کارشناس انجمن‌های ادبی کانون کشور به اعضای انجمن شعر نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حوزه‌ی سیستان بود.

قابل ذکر است انجمن شعر سیستان فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز کرده و نشست‌های منظم و مستمر این انجمن با حضور عباس باقری، دانش‌آموخته‌ی مقطع دکتری زبان و ادبیات فارسی و شاعر مطرح کشور، در حال برگزاری است که با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، فعالیت این انجمن در فضای مجازی در حال پیگیری است و در این نشست‌ها دیگر شاعران مطرح کشور نیز حضور دارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =