محمدسعید میرزایی، شاعر: شاعران نوجوان تکنیک‌های ادبی را جدی بگیرند

 در انجمن مجازی آفرینش کانون پرورش فکری استان کرمانشاه، ضمن شعرخوانی اعضا، آثار خوانده‌شده مورد نقد و بررسی اعضای انجمن و میهمان ویژه آن قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه،انجمن ادبی مجازی آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری استان با حضور «محمدسعید میرزایی»، چهره فعال و شناخته‌شده شعر امروز ایران در روز یکشنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار شد.

 بر همین اساس، با وجود گسترش بیماری کروناویروس در کشور، فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه تعطیل نشده است و به صورت فعال و جدی در فضای مجازی پیگیری می‌شود.

  انجمن ادبی مجازی آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری استان کرمانشاه، در جلسه اخیر خود، میهمان محمدسعید میرزایی، شاعر و منتقد ادبی بود.

 در این انجمن مجازی، ضمن شعرخوانی اعضا، آثار خوانده‌شده مورد نقد و بررسی اعضای انجمن و میهمان ویژه آن قرار گرفت.

 محمدسعید میرزایی، در این انجمن، ضمن تحسین آثار ادبی نوجوانان کرمانشاهی، به بحث و تشریح «زبان» در آفرینش آثار ادبی پرداخت. 

میرزایی با اشاره به مهم‌بودن پرداخت «زبان» در شعر افزود: تکنیک سطرنویسی در شعر مهم است و برای همه کسانی که می‌خواهند در قالب‌های مختلف شعر، چه رباعی بنویسند و چه دوستانی که بخواهند غزل بنویسند و یا شعر سپید، رعایت تکنیک سطرنویسی مهم است.

 صاحب مجموعه‌شعر موفق «الواح صلح» همچنین گفت: تکنیک سطرنویسی، یعنی هر سطر باید آن‌قدر قوی و استخوان‌دار باشد تا بتواند تاثیرگذار هم باشد.

 میرزایی، دقت شاعر در سرودن سطر سطر شعر و انتقال مفاهیم را مهم عنوان کرد و افزود: باید در واقع هر مصراع و هر سطر از شعر، خودش به عنوان یک واحد شعری در نظر گرفته شود. سطرهای ناتمام، واحدهای ناتمام،... به نفع شعر نیست.

 او همچنین گفت: هرچه زاویه شعر به سمت زبان نزدیک‌تر شود، شعر موفق‌تر است.

 میرزایی که خود زاده شهر کرمانشاه است و آشنایی کامل با زبان و ادبیات محلی و کُردی دارد، نکته‌هایی را هم راجع به این موضوع به اعضای نوجوان پیشنهاد کرد.

 او به شاعران نوجوان کرمانشاهی کانون گفت: گاهی شعرهای بچه های منطقه ما( استان کرمانشاه)، دارای ویژگی‌های دستور زبانی خاصی به پیروی از زبان و ادبیات کُردی است که سعی کنیم تا سلامت زبان فارسی را هم در شعرهایمان رعایت کنیم.

 میرزایی در پایان این برنامه مجازی به شرکت‌کنندگان توصیه کرد؛ تجربه های ادبی را ادامه دهند و در قالب‌های مختلف هم طبع‌آزمایی کنند.

 بر همین اساس، محمدسعید میرزایی، شاعر غزل‌سرای معاصر، در ۲۴ آذر ماه ۱۳۵۵ در کرمانشاه متولد شد.

او دارای مدرک دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد است.

 درها برای بسته شدن آفریده شد، مرد بی مورد، الواح صلح، یک زن کامل، فرجام، غزل هزاره ی دیگر، دیروز می‌شوم که بیایی،...از مجموعه‌شعرهای او می‌باشد.

گوزن سبز، ابر بی اجازه، غنچۀ قرمز، ماهِ سه ساله،... نیز برخی از مجموعه‌های شعر کودک دکتر محمد سعید میرزایی محسوب می‌شود.

در این انجمن ادبی مجازی علاوه بر اعضا، کارشناسان و مربیان ادبی مراکز کانون پرورش فکری استان کرمانشاه نیز مشارکت داشتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =