ایجاز از مهم‌ترین تفاوت‌های شعر با نثر ادبی است

شاعر کودک و نوجوان در نشست مجازی انجمن شاعران نوجوان کانون پرورش فکری استان گلستان ایجاز در زبان را یکی از ابزارهای مهمی دانست که شعر را از نثر متمایز می‌کند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، حسین تولایی، در این نشست مجازی زبان را یکی از ابزارهای مهم شاعر در سرودن شعر عنوان کرد و گفت: استفاده درست از زبان در شعر موجب فاصله آن با نثر می‌شود اما نکته مهم‌تر استفاده از ایجاز در شعر است.
وی در ادامه اعضای نوجوان را به تصویرسازی‌های واقعی و عینی توصیه و خاطرنشان کرد: آنچه موجب آفرینش و خلق اثر تازه می‌شود نگاه به موضوع‌های مختلف و قدیمی از زاویه‌‎ای نو است.
تولایی در بخش دیگری از این نشست مجازی به نقد و بررسی آثار شاعران نوجوان گلستانی عضو مراکز کانون پرداخت و بر حذف کلمه‌های اضافه در شعر تاکید کرد.
او  با اشاره به توجه به اقتصاد کلام در شعر افزود: اقتصاد کلام یعنی اندیشه‌ای را که با پنج کلمه می‌توان بیان کرد، با شش کلمه نگوییم و در این بخش تا حدی به خود سخت‌گیر باشیم که حتی یک کلمه اضافه را هم از شعر برداریم.
کارشناس آفرینش‌های ادبی کانون هم‌چنین توضیح داد: شاعر در لحظه‌ی سرودن دارای هیجان، احساس و عاطفه سرشار است اما لازم است زمانی که شوریدگی و جوشش اولیه فروکش کرد، به بازنویسی و اصلاح شعر خود بپردازد.
این شاعر حوزه شعر نوجوان کشور در بخش پایانی این نشست خواندن غزل‌های شاعرانی چون صائب تبریزی، قیصر امین‌پور، فاضل نظری، حامد عسگری و شعر سپید شمس لنگرودی، گروس عبدالملکیان، علیرضا روشن، سارا محمدی‌اردهالی را به شاعران نوجوان گلستانی پیشنهاد داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =