کتابرسان‌های سیار، همراه فرهنگی کودکان و نوجوانان مناطق روستایی

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان با اشاره به کتابرسان‌های سیار مستقر در مراکز کانون در شهرستان‌ها گفت: این کتابرسان‌ها روستاهای تا شعاع 40 کیلومتری آن شهر را مورد بررسی و شناسایی قرار داده و با حضور در روستاها به معرفی کتاب و انجام سایر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی در حوزه کودکان و نوجوانان می‌پردازند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان؛ علیرضا نوری اظهار داشت: کتابرسان‌های کانون پرورش فکری، روستاها را از نظر تعداد خانوار، تعداد دانش‌آموز و درصد محرومیت، شناسایی کرده و هر روز به یک روستا می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: معرفی کتاب، آموزش سفالگری، پخش فیلم، شعرخوانی، آموزش نقاشی، انجام بازی‌های کودکانه و سایر برنامه‌های فرهنگی و هنری از جمله مواردی است که توسط کتابرسان‌ها در روستاها انجام می‌شود.

نوری با اشاره به فعالیت یک کتابرسان پُستی در سطح استان علاوه بر کتابرسان‌های سیار افزود: روستاهایی که کتابرسان‌های سیار نمی‌توانند مراجعه کنند، کتابرسان پُستی، کتاب‌های کودکان و نوجوانان را در داخل پاکت‌هایی گذاشته و به آن روستاها ارسال می‌کند که فرد مورد نظر ضمن مطالعه کتاب، خلاصه آن و سایر موارد و تحلیل‌ها را در برگه‌ای نوشته و 2 هفته بعد همراه با کتاب، برگشت می‌دهد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان ادامه داد: این کتاب‌ها پس از برگشت در اختیار یک روستای دیگر قرار می‌گیرد و از این طریق، تبادل نظری در مسائل مختلف اتفاق می‌افتد و ارتباطات عاطفی خوبی بین کودکان روستاهای مختلف برقرار می‌شود.

نوری گفت: 17 مرکز ثابت، 13 کتابرسان سیار و یک کتابرسان پستی در سطح استان فعالیت می‌کنند و اعضای این کانون نیز بین 6 تا 18 ساله هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =