معرفی برگزیدگان مسابقه بین‌المللی نقاشی «دست‌های پاک»

اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل ۲ نشان نقره، ۴ برنز و دیپلم افتخار را از مسابقه بین‌المللی نقاشی «دست‌های پاک، نجات‌بخش زندگی» از آن خود کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون استان اردبیل، برگزیدگان مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان «دست‌های پاک، نجات‌بخش زندگی» شامگاه روز دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ در فضای مجازی معرفی شدند.

در این مراسم که بی‌بی‌طاهره طهماسبی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی و ابراهیم زره‌ساز مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان‌رضوی حضور داشتند، پیام محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون به‌صورت ویدئویی پخش شد.

بر اساس این گزارش، «محمدمهدی عالی» ۹ ساله از مرکز شماره یک کانون پارس‌آباد و «آنیسا محمدباقرزاده» ۱۰ ساله از مرکز شماره یک کانون اردبیل نشان نقره این مسابقه بین‌المللی را به دست آوردند.

همچنین، «عسل نویدبخش» ۱۳ ساله و «عسل ابراهیم‌پور» ۱۱ ساله هر دو از مرکز شماره یک کانون اردبیل، «ریحانه نصیری» ۱۱ ساله از مرکز شماره دو کانون مشگین‌شهر و «سویل شفیعی» ۷ ساله از مرکز گرمی، موفق به دریافت نشان برنز شدند و «آنیتا غفاری» ۷ ساله از مرکز بیله‌سوار موفق شد دیپلم افتخار این رویداد بین‌المللی را به دست آورد.

پیش‌از این نیز مهسا صالحی، نرگس پورعلی، سمیه رحیمی و ناهیده جدی با هدایت اعضای مراکز کانون، افتخارات زیادی را در سطح کشور و بین‌المللی برای استان اردبیل کسب کرده‌اند.

بر اساس این خبر، بیش از ۹هزار اثر از ایران و ۵ قاره جهان و ۲۷ کشور در مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان «دست‌های پاک، نجات‌بخش زندگی» ارائه شد که از این تعداد ۱هزار و ۷۰۰ اثر به مرحله داوری پایانی راه پیدا کردند.

همچنین از ۱هزار و ۷۰۰ اثر، ۳۵۰ اثر در بخش ملی و بین‌المللی برگزیده شد که ۱۰۰ اثر مربوط به بخش بین‌الملل و ۲۵۰ اثر مربوط به بخش ملی است.

بر همین اساس۱۰۰ اثر مدال طلا و۷۰ اثر مدال نقره و برنز و تعداد زیادی دیپلم افتخار به برگزیدگان در دو بخش ملی و بین‌المللی اهدا شد؛ همچنین به۲۰ نفر از برگزیدگان مدال طلا که آراء بیش‌تری دریافت کردند، دوچرخه هدیه داده شد.

در بیانیه هیات داوران این جشنواره آمده است: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همیشه برای بروز استعدادهای هنری کودکان تلاش کرده و امروز نیز در راستای نیازهای مردم جهان، فراخوانی برای بچه‌ها منتشر کرده است.

هیات داوران این جشنواره در ادامه این بیانیه نوشته‌اند: کانون با کودکان علاقه‌مند دنیا یک خواسته را مطرح کرد. «اهمیت بهداشت دست‌ها را به‌صورت یک نقاشی به ما نشان دهید.»

این گروه بابیان این‌که نقاشی یکی از بهترین فرصت‌ها برای آشنایی با ایده‌های کودکان است تأکید کرده است: امروز کانون پاسخ‌های بی‌شماری از آن‌ها(کودکان) را به مردم جهان تقدیم می‌کند. پاسخ‌هایی متنوع و شگفت‌انگیز، همیشه ارمغان مشارکت بچه‌ها آرامش و دوستی است و ما از این هدیه سپاس‌گزاریم.

داوران این مسابقه از نقاشی به‌عنوان یک‌زبان بین‌المللی و از هنرهای محبوب دوران کودکی یادکرده‌اند و لازم دیده‌اند به خاطر طرح ایده هوشمندانه و انتشار این فراخوان نقاشی که در آن همدلی، امید، فرصت دادن به کودکان برای طرح ایده‌ها و حضور مسئولیت‌پذیر موج می‌زند، از کانون تشکر کنند.

گروه داوری همچنین پس از بررسی آثار نقاشی؛ مشارکت شگفت‌انگیز کودکان از کشورهای مختلف را نشانه نیاز آن‌ها به فرصتی برای بروز ایده‌ها دانست.

آن‌ها افزوده‌اند: آثار دریافت شده از سطح بسیار خوبی برخوردار بود و باید از همه کودکان برای تلاش خوب‌شان تشکر کنیم. مهم‌ترین ملاک‌های داوری در این مسابقه اصالت آثار، هماهنگی با دنیای آشنای کودکان، توجه ویژه به ایده‌پردازی در آثار، خلاقیت و استفاده مناسب از لوازم نقاشی و ارتباط نقاشی با موضوع فراخوان بود.

این داوران در ادامه به ویژگی‌هایی که در آثار دیده‌شده است نیز اشاره‌کرده و آورده‌اند: غالب تصاویر نگاهی زلال به دنیای پیرامون خوددارند و تحت تأثیر روحیه و خلاقیت‌های کودکانه به‌صورت نقاشی در مقابل دیدگان داوران قرارگرفته‌اند و صمیمیت در نقاشی‌های انتخابی یکی از ویژگی‌های آن‌هاست و نکته‌هایی در آثار دیده می‌شود که گویای دقت عمیق بچه‌ها به زندگی پیرامون است.

گروه داوری در پایان به کودکان شرکت‌کننده توصیه‌ کرد: فکرهای شما حرف اول در نقاشی است سعی کنید فکرها و ایده‌های جالبی پیدا کنید. بیشتر نقاشی بکشید تا تسلط بیشتر به لوازم کارتان پیدا کنید. ایده‌های شما و تسلط‌تان به نقاشی کافی نیست خلاقیت شماست که در کار پایانی، جلوه‌گر خواهد شد پس در مسیری خلاقانه گام بردارید.

مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان «دست‌های پاک، نجات‌بخش زندگی» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مرکز کنترل عفونت بیمارستان‌های دانشگاه ژنو سوییس به‌عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در ایمنی بیمار برگزار شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =