سرودن شعر برای نوجوانِ امروز، کاری حساس و دشوار است

انسیه موسویان شاعر و منتقد ادبی کشور معتقد است: با پیشرفت فنّاوری و تکامل شیوه‌های نوین ارتباطی و گسترش فضای مجازی و تبادل اطلاعات، و همچنین به وجود آمدن مجال علم‌اندوزی و پیشرفت فکری و ذهنی در نوجوانان، به نظر می‌رسد که سرودن شعر برای آنان و نزدیک شدن به خط فکری ایشان، کاری حساس و دشوار است.

به گزارش روابط عمومی کانون خوزستان، سراینده‌ی کتاب چهارشنبه‌های بستنی که در ششمین نشست مجازی گروه حال خوش خواندن کانون پرورش فکری خوزستان، با موضوع نقد و بررسی همین کتاب، حضور داشت با بیان این مطلب گفت: از آنجا که رسالت کانون پرورش فکری بر پایه‌ی فعالیت‌های کتاب محور تعریف می‌شود، نشست‌های نقد و بررسی کتاب می‌توانند راه گشای بسیاری از نویسندگان و شاعران کانون، در زمینه خلق آثار موفق باشند.

این شاعر و نویسنده با اشاره به این‌که، فرصت تعامل و تبادل‌نظر با مخاطب، اتفاقی خجسته و مؤثر برای هر مؤلف است، افزود: مجالی که توسط سلسله نشست‌های حال خوش خواندن در کانون خوزستان ایجاد می‌شود، بسیار مغتنم و ارزشمند است چراکه می‌تواند نکات مؤثری را توسط مخاطبان به مؤلف گوشزد کرده و به او در تألیف کتاب‌های بعدی کمک کند.

مدیرکل واحد آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور که در جمع مربیان ادبی، فرهنگی و هنری منتقدِ مراکز کانون استان خوزستان سخن می‌گفت در ادامه توجه به مطالعه در میان مربیان و کودکان و نوجوانان را امری ضروری دانست و تأکید کرد: بهترین لحظات زندگی هر فرد، لحظاتی است که با مطالعه می‌گذرند.

موسویان اضافه کرد: ادبیات می‌تواند نجات‌بخش نسل‌ها باشد، چراکه مفاهیم نهفته در ادبیات ایران‌زمین سرشار از نکات اخلاقی و انسانی و الهی است.

بر اساس این گزارش، این نشست با نقد و بررسی کتاب «چهارشنبه‌های بستنی» توسط مربیان کانون خوزستان ادامه پیدا کرد و طیبه پور بصیری، نعیمه عامری فلیحی، لیلا سپهری، فاطمه رشیدی، زینب خورشیدی، سکینه ظهراب زاده و پوران الهی فر، از مربیان ادبی و فرهنگی مراکز کانون پرورش فکری خوزستان، به بیان نقطه نظرات خود پیرامون این کتاب پرداختند.

همچنین سوفیا رضایی، فاطمه پاک‌نیت، رها دیانت و نسیمه انصاری ازجمله اعضای نوجوان کانون خوزستان بودند که در ارائه‌ی نقد و بررسی این کتاب، مشارکت داشتند.

فونت و تصویرگری کتاب، طرح جلد، آرایه‌ها و مفاهیم، اندیشه‌ها و تفکرات غالب، ارتباطات عمودی و افقی، و تناسب گروه سنی مخاطب با قالب و طول و محتوای اشعار ازجمله موارد برجسته‌ی کتاب «چهارشنبه‌های بستنی» بود که در این نشست توسط مربیان و اعضای کانون خوزستان نقد و بررسی شد.

این نشست با پاسخ‌گویی و بیان نظرات مؤلف کتاب در مورد نقد مربیان و اعضا، پایان یافت.

ششمین نشست نقد کتاب، با موضوع بررسی کتاب چهارشنبه‌های بستنی، سروده‌ی انسیه موسویان، با حضور مؤلف کتاب، مدیرکل کانون پرورش فکری استان خوزستان، معاون و کارشناسان فرهنگی، هنری، ادبی و جمع گسترده‌ای از مربیان واحدهای مختلف کانون خوزستان به‌صورت مجازی برگزار شد.

گفتنی است: گروه مجازی حال خوش خواندن متشکل از کارشناسان و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان از سوی واحد آفرینش‌های ادبی، در تیرماه ۱۳۹۹ آغاز به کار کرده و با برپایی جلسات ماهانه‌ی نقد کتاب، میزبان مربیان علاقه‌مند به این حوزه از ادبیات است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =