استفاده از ظرفیت‌های بومی و محلی در پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان

مدیرکل کانون پرورش فکری سیستان و بلوچستان: شناخت واقع‌بینانه از نیاز و علاقه‌ی مخاطبان هر منطقه برای انجام فعالیت‌های مراکز فرهنگی‌هنری ضروری است

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون سیستان و بلوچستان، جلسه‌ی مدیرکل کانون استان با مربی- مسئولان مراکز فرهنگی‌هنری حوزه‌ی بلوچستان برگزار شد.

معصومه هادی در این جلسه ضمن ابراز خرسندی دیدار با همکاران و آرزوی سلامتی برای آنان در شرایط موجود ایران و جهان گفت: همراه با مردم جهان روزها و ماه‌های دشواری را پشت سر گذاشته‌ایم و این شرایط در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که نشاط و شور خود را مدیون هیاهوی کودکان و نوجوانان است به نوعی متفاوت‌تر هم کرده است.

مدیرکل کانون سپس با بیان این نکته که همه‌ی ما از این رهگذر تجربه‌های فراوانی کسب کردیم تا بتوانیم خود را با این شرایط تازه و دشوار هماهنگ کنیم، افزود: خوشبختانه در کانون با درک صحیح مسئله و جایگزین کردن فضای مجازی برای ارایه‌ی خدمات، تلاش‌های همه‌جانبه‌ای انجام شد تا در عبور از این چالش همه‌گیر، آسیب کمتری متوجه این سازمان فرهنگی شود.

وی در ادامه با اشاره به رقابت فراوانی که در کشور و در حوزه‌ی کودک و نوجوان از سوی سازمان‌ها و نهادهای فعال صورت می‌گیرد، «کیفیت و نوع کار کانون» را متفاوت با همه‌ی فعالان این عرصه دانست و گفت: این ابزارهای نیرومند سال‌هاست که خانواده‌ها را وفادار به کانون کرده تا آنان فرزندان خود را در هر شرایطی با اعتماد کامل به دست مربیانی بسپارند که برای کودکان و نوجوانان خالصانه تلاش می‌کنند.

هادی سپس با نام بردن از بزرگان کشور در عرصه‌های گوناگون، که موفقیت خود را مرهون کانون و فعالیت‌های آن دانسته‌اند، خطاب به مربی- مسئولان گفت: داشتن مراکز پرنشاط، که حاصل آن پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان است، در گرو نشاط، سلامت و آرامش همکاران است که مسئولان کانون برای فراهم کردن این شرایط تلاش‌های گسترده و ارزنده‌ای را به طور مداوم انجام داده‌اند که همچنان نیز ادامه دارد.

مدیرکل کانون در بخش دوم سخنان خود با اشاره به شرایط فرهنگی و پیشرفت‌هایی که در این زمینه حاصل شده، گسترش فعالیت‌ها را، با توجه به جمعیت ۸۰۰ هزار نفری کودک و نوجوان استان، ضروری دانست گفت: دغدغه‌مندان و فعالان این حوزه، باید نخستین گام برای بهبود شرایط فرهنگی را خودشان بردارند تا بتوان کودکان و نوجوانانی پرورش داد که به هویت، کشور و نظام خود عشق بورزند.

وی راه رسیدن به این نقطه را فعالیت مستمر و موثر و برنامه‌ریزی دقیق دانست و ادامه داد: سال‌هاست کانون در سایه‌ی فعالیت‌های خلاق و کتاب‌محور خود سعی در پرورش انسان‌هایی دانا دارد تا بتوانند در برابر مسئولیت‌ها و مسایل پیش روی خود در آینده بهترین راه را، با تکیه بر توانایی‌های خود، برگزینند.

هادی در بخشی از سخنان خود در رابطه با فعالیت‌های مجازی مراکز و راهکارهای گسترش این فعالیت‌ها از طریق برگزاری کارگاه‌های برخط، استفاده از ظرفیت‌های بومی و محلی غنی استان را امری ضروری دانست که از این رهگذر علاوه بر جذب و پایدارسازی مخاطب، می‌توان گام‌های موثری در احیای این سنت‌ها و توانایی‌ها در استان و کشور برداشت.

مدیرکل کانون در این جلسه هم‌چنین گسترش کتابخانه‌های سیار در حوزه‌ی بلوچستان را یکی از دغدغه‌های خود عنوان کرد و از همکاران خواست تعامل با مسئولان و جذب حمایت‌های خیّران را در دستور کار خود قرار دهند.

هادی در پایان سخنان خود توجه به سبد فرهنگی خانواده و حساس کردن خانواده‌ها نسبت به این موضوع مهم را یکی از رسالت‌های مهم همکاران دانست که می‌تواند تحول شگرفی را در بحث فرهنگ فردی و عمومی در جامعه ایجاد کند.

گفتنی است این جلسه با ذکر مقدمه‌ای از سوی محبوبه کلبعلی، معاون فرهنگی کانون استان، استان آغاز شد و پس از آن مربی- مسئولان مراکز فرهنگی‌هنری شماره یک و دو ایرانشهر، سرباز، بمپور، بَزمان و دلگان گزارشی از فعالیت‌های خود در فضای مجازی و وضعیت اعضا ارایه کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =