کد خبر: 304675
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
نشست مجازی قیصرخوانی گتوند برگزار شد

به مناسبت دوم اردیبهشت ماه زادروز دکترقیصر امین پور شاعر معاصر ایران، نشست قیصرخوانی به صورت مجازی روز پنجشنبه در آرامگاه این شاعر گرانقدر در گتوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون خوزستان، در این نشست که برای پیشگیری از کرونا به صورت مجازی به میزبانی مشترک کتابخانه شهید علی ضامن مقامی شهر جنت مکان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان گتوند برگزار شد، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان و جمعی از نوجوانان دوستدار قیصر امین پور و علاقه‌مندان به شعر، هنر و ادبیات فارسی حضور داشتند.

در این رویداد فرهنگی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره دکتر قیصر امین پور حاضرین به خوانش اشعاری از این شاعر پرآوازه ایرانی پرداختند.
از نکات برجسته این آیین، شعرخوانی اعضای نوجوان کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان گتوند بود.
این برنامه به صورت زنده از پیج رسمی کتابخانه عمومی شهید علی ضامن مقامی شهر جنت مکان گتوند در اینستاگرام پخش شد.
گفتنی است؛ قیصر امین‌پور شاعر و استاد فقید دانشگاه از موسسان حوزه هنری و دفتر شعر جوان و در دوره‌ای دبیر شعر هفته‌نامه سروش و سردبیر ماهنامه‌ ادبی - هنری سروش بود.

این شاعر متولد دوم اردیبهشت ماه ۱۳۳۸ گتوند پس از مصدوم شدن در حادثه رانندگی در سال ۱۳۷۸ بامداد سه‌شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ در بیمارستان دی تهران درگذشت و در زادگاهش گتوند خوزستان به خاک سپرده شد.
تنفس صبح و در کوچه آفتاب (۱۳۶۳)، آینه‌های ناگهان (۱۳۷۲)، گل‌ها همه آفتابگردانند (۱۳۸۰) و دستور زبان عشق (۱۳۸۶) از مجموعه‌های شعر قیصر هستند.
توفان در پرانتز (نثر ادبی) و منظومه ظهر روز دهم (برای نوجوانان) (۱۳۶۵)، سنت و نوآوری در شعر معاصر (۱۳۸۳) و شعر و کودکی (۱۳۸۶)، از دیگر آثار این شاعر نام آشنا است.
قیصر امین‌پور در سال ۱۳۶۷ از موسسه گسترش هنر جایزه ویژه نیمایوشیج موسوم به مرغ آمین بلورین را دریافت کرد، وی همچنین در سال ۱۳۷۸ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از شاعران برتر دفاع مقدس در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ برگزیده شد.
شهرستان گتوند از قطب‌های شعر، فرهنگ و هنر در شمال استان خوزستان است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =