دومین جلسه سلسله نشست‌های آموزشی با محتوای ادبی

مربیان ادبی کانون فارس، در نشست‌های ادبی، تجربیات خود را با دیگر مربیان به اشتراک می‌گذارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون فارس، بر اساس پیش‌بینی برنامه‌های سال ۱۴۰۰  آفرینش‌های ادبی استان فارس،  با هدف بهره‌مندی از تخصص ادبی مربیان، سلسله نشست‌های آموزشی با محتوای ادبی برگزار در اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس برگزار می‌شود.

بر این اساس هر یک از مربیان ادبی استان فارس با توجه به تجارب موفق و ارزنده خود، به عنوان کارشناس تخصصی نشست، موضوعی را در راستای فعالیت‌های ادبی کانون انتخاب و در رابطه با آن، با همکاران شرکت‌کننده در نشست به بحث و گفتگو می‌نشیند.

سلسله نشست‌های تخصصی ادبی، با برنامه‌ریزی و پشتیبانی استان، از سوی مربیان ادبی و در زمان‌بندی تعیین شده، هر دو هفته،  یک‌بار برگزار خواهد شد.

 این فعالیت ۲۴ آبان همزمان با روز کتاب و کتاب‌خوانی آغاز شد و دومین جلسه این نشست را آرزو حقیقی، رابط ادبی مرکز فرهنگی هنری نی‌ریز هدایت کرد.  حقیقی با موضوع «اهمیت شخصیت و شگردهای شخصیت‌پردازی در کارگاه‌های داستان‌نویسی» با سایر مربیان ادبی استان فارس به گفتگو نشست.

او ابتدا با معرفی داستان به عنوان یک ادبیات هنرمندانه بر لزوم آشنایی داستان‌نویسان با کالبد و ارکان مهم داستان تأکید کرد و به تعریف شخصیت به عنوان یک رکن مهم و اساسی اشاره کرد. حقیقی شناخت شخصیت‌های داستان از نظر فیزیکی، روانشناسی و جامعه‌شناسی را مهم دانست و بعضی از شیوه‌ها و شگردهای متنوع انتخاب و ساخت شخصیت و پرداخت شخصیت در کارگاه‌های داستان‌نویسی را بررسی کرد و تجربه‌های خود را با سایر مربیان به اشتراک گذاشت.

مکان و زمان در داستان، خیال در شعر کودک و نوجوان، قدرت کلمات در نوشتن، تأثیر شعرخوانی بر کودکان، کودک و تفکر خلاق در نوشتن خلاق، کتاب‌های تصویری برای کودکان و کاربرد زبان محاوره و معیار در شعر فارسی از دیگر مباحث این سلسله نشست خواهد بود که در 8 جلسه به انجام می‌رسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =