«تمرین و مطالعه» دو توصیه‌ی مهم مدرس کارگاه به اعضای انجمن داستان‌نویسان نوجوان سیستان و بلوچستان

مدرس کارگاه انجمن داستان‌نویسان نوجوان در نشست اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان «تمرین و مطالعه» را دو راهکار مهم تقویت قلم عنوان کرد

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون سیستان و بلوچستان، بیست‌وهشتمین نشست انجمن داستان‌نویسان نوجوان کانون استان برگزار شد.

عزت صدیقی لویه در ابتدای این نشست، که در فضای مجازی تشکیل شد، گفت: شروع، نقطه‌ی اوج و پایان‌بندی مناسب، در توفیق یا عدم توفیق یک داستان بسیار اهمیت دارد.

کارشناس ادبی کانون خراسان رضوی ادامه داد: متمرکز شدن بر موضوع داستان، نکته‌های تازه‌ای را به نویسنده ارایه می‌دهد که می‌تواند در پرورش اثر او موثر باشد.

صدیقی با اشاره به اهمیت تمرین در تقویت قلم گفت: نوشتن درباره‌ی یک موضوع، عکس و یا سوژه از منظرهای متفاوت یکی از راه‌های مهم تقویت نوشتن است که مداومت در انجام آن، هم‌چنین، به نویسنده می‌آموزد که چه حرف‌هایی را پررنگ بزند و از کنار کدام جمله‌ها، بی‌تفاوت عبور کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع اعضای انجمن داستان‌نویسان نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خصوص کاربرد «اغراق» در داستان و آثار طنز با اشاره به جایگاه ویژه‌ی آن در این آثار، یادآور شد: در کاربرد طنز باید مراقب باشیم مطلب ما هم ظرفیت این اغراق را داشته باشد تا مخاطب آن را بپذیرد و با آن همراه شود.

پرهیز از مستقیم‌گویی، شخصیت‌پردازی مناسب، پرورش موضوع و مطالعه‌ی آثار خوب، دیگر توصیه‌های صدیقی به حاضران، برای بهتر شدن آثارشان، بود.

مدرس انجمن در پایان کارگاه، رضا جولایی، یکی از نویسندگان خوب ایرانی، سبک آثار و رمان‌هایی که از وی چاپ شده را به اعضا معرفی کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =