صد و چهل و ششمین انجمن ادبی آفتاب برگزار شد.

صد و چهل و ششمین انجمن شاعران نوجوان آفتاب پنجشنبه ۱۷ شهریور با حضور مهدی رمضانی شاعر و منتقد ادبی در دفتر استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی، سمیه سلامی‌راد کارشناس ادبی استان با اعلام این خبر گفت: در این نشست که با حضور تعداد قابل توجهی عضو جدید برگزار شد، اشعار علی مسگریان، غزل خاکسار و احمد پرهیزگار نقد و بررسی شد.

مهدی رمضانی ابتدا درباره رَوَند برگزاری انجمن‌های ادبی گفت: ما در آغاز فعالیت ادبی صرفا مبانی را می­آموزیم و اساس و پایه‌های زیرساخت‌های فکری خود را گسترش می‌دهیم؛ خود را در معرض جهانی قرار می‌دهیم که هنوز برای ما ناشناخته و مبهم است.

شاعر کتاب «تنهایی از من کشوری خواهد ساخت» ادامه داد: اصل و اساس فعالیت اعضایی که در انجمن‌های ادبی شرکت می‌کنند، در ابتدا یادگیری اصول و مبانی و کلیات است؛ بنا کردن عمارتی که هنوز پایه‌های آن محکم و استوار نشده و ساختن یک نظام ذهنی زیبایی‌شناختی تازه است. ما در حال پایه‌گذاری و بنا کردن عمارتی هستیم که هنوز طرح کلی هندسی ساختمان و چشم‌انداز آن مشخص نیست، بنابراین در این مرحله صرفا باید فراگیرنده باشیم.

مهدی رمضانی در ادامه گفت: هنرها یک ذات همبسته دارند و با هم کاملاً در ارتباط و پیوندند. بنابراین کسی که شعر کار می‌کند به همان اندازه باید داستان، عکاسی، هنرهای تجسمی و ... برایش مهم باشد.

رمضانی تصریح کرد: ما به عنوان خالق هنر نمی‌توانیم فارغ از این جهان همبسته باشیم و اگر غیر از این باشد تولید کننده کم‌سوادی باقی خواهیم ماند، بنابراین باید تمامی هنرها را دنبال کنیم.

 شاعر کتاب «صبح پروانه­ها غم­انگیز است» ادامه داد: شاعرانگی در تمامی لحظات انسانی که گرایش هنری دارد باید وجود داشته باشد. شاعر یا هنرمند به هر چه نگاه می‌کند ذهنش بلافاصله شروع به یک صورت‌بندی از آن ماجرا می‌کند؛ شعر و هنر صرفاً یک امر نمادین و تزئینی نیست بلکه نجات دهنده جهان و انسان و برقرار کننده تعادل بین انسان و طبیعت است. شاعران و نویسندگان هستند که تفسیر ما را از رنج و لذت شکل می‌دهند و هر جا نقش فرهنگ پر رنگ و مهم است ما جهان خوشبخت‌تری را تجربه خواهیم کرد و بالعکس.

مهدی رمضانی در نقد و بررسی اشعار خوانده شده به نکات مختلفی اشاره کرد: مفاهیم حسی ما اگر به دایره تجربه زیستی و مفاهیم حسی مشترک وارد نشوند، شعر محدود باقی می‌ماند و باعث همراهی مخاطبان با ما نخواهد شد. اگر موتیف‌ها، عناصر طبیعت و ... در اثر بیاید، مفاهیم حسی بُعد و گستردگی بیشتری می‌یابند و اثر قوی‌تر خواهد شد. شاعر باید این عناصر را در پیوند با مسائل امروز و رویدادهای روزمره زندگی جست‌وجو کند. میهمان صد و چهل و ششمین انجمن ادبی آفتاب، خاطر نشان کرد: نگاه متفاوت داشتن به چیزها و مشاهده همه جانبه و ریزبینانه، یکی از ابزارهای شاعرانه است. بنابراین احساسات باید به گونه‌ای با دردناکی واقعیت نسبت پیدا کند که مخاطب با جان و دل آن را بپذیرد. این نشست از ساعت ۱۱ آغاز  و ۱۳.۳۰ دقیقه پایان یافت.

صد و چهل و ششمین انجمن ادبی آفتاب برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =