فراخوان هشتمین دوره جشنواره خاتم منتشر شد

فراخوان هشتمین جشنواره داستان کوتاه خاتم با محوریت سیره پیامبر اکرم صلی‌الله با همکاری کانون پرورش فکری و دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، در متن این فراخوان آمده است: «شخصیت پیامبر اعظم دارای ابعاد وسیع و والایی است. خداوند متعال در قرآن کریم ایشان را به عنوان اسوه عصرها و نسل‌ها و رحمت برای عالمیان معرفی کرده است. (لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه) هم‌چنین ایشان خود در حدیثی می‌فرمایند: انّی بُعثتُ لمکارم الاخلاق.
در عصر کنونی که تفکرات افراطی و فرقه‌های تکفیری و... در پی اسلام‌هراسی هستند و می‌کوشند چهره‌ای خشونت­بار از دین محمدی(ص) نشان دهند، ضروری است برای نشان دادن جلوه‌های انسانی و رحمانی دین مبین اسلام و معرفی پیامبری که همواره مصداق رحمت و مهربانی و رأفت بوده و سیره‌ زندگی پربار ایشان، بهترین الگو برای زیستن است، بیش از پیش بکوشیم.»

در این راستا جشنواره ادبی خاتم تلاش می‌کند تا با تشویق و حمایت پدیدآورندگان آثار ادبی فاخر و ارزشمند، با تکیه بر آموزه‌های نیکو و ارجمند زندگی آن حضرت، رسالت خود را به انجام رساند.

بر این اساس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، با توجه به تفاهم‌نامه‌ منعقد شده با دفتر نشر فرهنگ اسلامی با دبیرخانه‌ این جشنواره در بخش کودک و نوجوان همکاری می‌کند.

قالب و موضوع این جشنواره داستان و روایت داستانی با الهام از بینش، روش، کنش و منش پیامبر اکرم صلی‌الله در رفتار انسان امروز با توجه به نیاز­های مخاطب و شرایط امروز جهان و مستند به اسناد و روایات معتبر اعلام شده است.

همچنین گروه‌های سنی نونگاه (۱۲+) (اعضای کانون و مخاطبان آزاد) و گروه سنی نوجوان (۱۵+) (اعضای کانون و مخاطبان آزاد) می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.

علاقه‌مندان تا ۱۵ اسفند فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند. آثار رسیده از استان‌ها از سوی هیئت انتخاب اولیه (کارشناسان مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون) بررسی و آثاری که استانداردهای لازم را دارا باشند برای داوری پایانی به دبیرخانه جشنواره ارسال خواهد شد.

آیین پایانی و اهدای جوایز نیز در اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. سپس آثار برگزیده‌ جشنواره در قالب کتاب از سوی انتشارات کانون پرورش فکری، چاپ و منتشر خواهد شد.

بر اساس این گزارش جوایز سه اثر برتر در بخش بزرگسال (آثار تولید شده برای مخاطب «کودک و نوجوان») به ترتیب به این شکل خواهد بود: نفر اول ۱۴۰میلیون ریال به همراه دیپلم افتخار، نفر دوم ۱۰۰میلیون ریال به همراه دیپلم افتخار و نفر سوم۷۰میلیون ریال به همراه دیپلم افتخار.

همچنین جوایز سه اثر شایسته قدردانی به نفرات چهارم تا ششم ۱۰میلیون ریال به همراه لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

جوایز نویسندگان برگزیده دو گروه سنی نونگاه و نوجوان نیز شامل نفر اول معادل ۳۰میلیون ریال به همراه لوح قدردانی، نفر دوم معادل ۲۰میلیون ریال به همراه لوح قدردانی و نفر سوم معادل ۱۰میلیون ریال به همراه لوح قدردانی است.

علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۳۴۲۲۳۰۰۷ و ۳۴۲۲۳۰۰۸ داخلی ۲۰۵ دبیرخانه بخش کودک و نوجوان جشنواره خاتم در کانون کرمانشاه تماس بگیرند.

متن کامل فراخوان را اینجا دانلود کنید

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =