کد خبر: 333669
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۹
قصه گویان برتر خراسان شمالی معرفی شدند

هیات داوران بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در مرحله استانی قصه گویان برگزیده خراسان شمالی را در بخش های مختلف معرفی کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش  فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی در مراسم  اختتامیه مرحله استانی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی که با حضور محمدی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، سرهنگ اسفندیاری معاونت فرهنگی نیروی انتظامی استان، خاکشور مدیر کل معاونت فرهنگی استانداری خراسان شمالی، اکبری مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی و دیگر مسئولین استان برگزار شدقصه گویان برتر خراسان شمالی معرفی و تقدیر  شدند.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی با بیان اینکه در جشنواره بین المللی استان بیش از ۳۵۰ قصه گو در بخش های مختلف شرکت کرده اند  گفت : در بخش پدر بزرگ مادر بزرگ، در بخش نیروی انتظامی، در بخش ملی ، در بخش آئینی سنتی و  در بخش لبخند قصه گویان قصه های خود را اجرا کردند.

فرهاد آقا بیگی با بیان اینکه بزرگترین و موثر ترین ابزار تربیتی قصه و قصه گویی است گفت :بخشی از کار کانون تربیت قصه گویان است و بنظر می رسد باید نگاه و توجه ویژه ای به آن داشت  اما مردمی سازی جشنواره  قصه گویی از دیگر اهداف این جشنواره است.
آقا بیگی  با بیان اینکه رشد نوجوانان در قصه گویی امسال محسوس بود تصریح کرد: ما نیاز داریم تا در جشنواره های بعدی فرهنگ قصه گفتن را ترویج دهیم و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را که مملو از قصه های تربیتی آموزشی است در جشنواره ها استفاده کنیم تا کودکان و نوجوانان علاوه بر آشنایی با این فرهنگ غنی این قصه ها را درک کنند.
وی با اشاره به اینکه ۲۰ قصه بومی استان با کمک اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ضبط شد افزود : در تلاش هستیم تا با  جمع آوری و بررسی این منابع  و محتوای تولید شده این قصه ها را  در اختیار علاقه مندان به قصه گویی در استان قرار دهیم.
آقا بیگی در ادامه به ایجاد جریان فرهنگی با برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: باید اتصال فرهنگ بین نسل جدید با نسل های گذشته برقرار شود.
خاکشور مدیر کل معاونت فرهنگی استانداری خراسان شمالی  نیز در این مراسم با بیان اینکه جشنواره قصه گویی  ابزار تربیتی نسل های امروزی است گفت : قصه هایی با محتوای زندگی ایرانی اسلامی و هویت ایرانی در قصه های امسال پر رنگ تر بود.
خاکشور افزود : ایجاد شور و نشاط اجتماعی از اهم اقدامات و رسالت دفتر امور اجتماعی استانداری است و کانون پرورش فکری این اهداف را به خوبی انجام  داده و امیدواریم مردمی سازی فرهنگ قصه گویی به صورت جدی تر دنبال شود.
در ادامه این مراسم بر اساس اعلام هیات داوران این جشنواره، قصه گویان این استان در بخش های مدرن کلاسیک، آیینی سنتی، زبان اشاره، سردار سلیمانی، قصه لبخند، قصه کودکان مظلوم غزه و همچنین قصه های نیروی انتظامی به شرح ذیل معرفی شدند.

-در بخش مادر بزرگ و پدر بزرگ های راه یافته خانم نه نه کوهستانی با غصه دختر عمو پسر عمو برگزیده شدند و خانم اشرف تجلی شایسته تقدیر شد.
-در بخش دختران و پسران بخش کلاسیک مدرن رتبه اول را سحر ناز مرادی با قصه خفاش دیوانه، شاهرخ پهلوان با قصه سرخی یک لبخند رتبه دوم، هانیه صفر نیا با قصه گنج پنهان رتبه سوم، مهدی قربانی با قصه جلسه در جاکفشی و طیبه کوهی با قصه یکی کم است شایسته تقدیر شدند.
-در بخش مدرن کلاسیک زنان و مردان فاطمه عطاالهی با قصه کرگدن تنها رتبه اول، الهه مقصودی با قصه نان و آب نفر دوم، فاطمه زارعی با قصه آن دورها نفر سوم و زهرا اسدی با قصه اسکندر جهان شایسته تقدیر شد.
-در بخش آینی و سنتی دختران و پسران فاطمه رمضانی با قصه مرد میدان رتبه اول غزل هنرپیشه با قصه سردار عوض خان نفر دوم و پرند توحیدی با قصه اکوان دیو نفر سوم شد.
-در بخش زنان و مردان آیینی سنتی فاطمه حصاری با قصه بانو رودابه نفر سوم شد.
-در بخش سردار سلیمانی معصومه عسگری با قصه سردار سلیمانی و آهو، در بخش قصه لبخند الهه دهستانی با قصه بدمزه ترین غذای دنیا، در بخش قصه نیروی انتظامی صدیقه محمد آبادی با قصه پلیس جنگل و در بخش قصه غزه نیز سمیه بهرامی با قصه دانه ی زیتون برگزیده شدند.
گفتنی است تعداد قصه گویان شرکت کننده در مرحله استانی جشنواره بین المللی ۴۵ نفر بودند.

شعار بیست‌ و پنجمین جشنواره قصه‌گویی در سال جاری «با قصه لبخند بسازیم» است.

جهت مشاهده گزارش تصویری مرحله استانی جشنواره بین المللی قصه گویی اینجا کلیک کنید.

قصه گویان برتر خراسان شمالی معرفی شدند

قصه گویان برتر خراسان شمالی معرفی شدند

قصه گویان برتر خراسان شمالی معرفی شدند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =