سومین جشنواره آیین پیش بهاری "ناقالدی" در کانون استان مرکزی برگزار شد

احسان منصوری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی هدف از برگزاری جشنواره آیین پیش بهاری «ناقالدی» را شناخت فرهنگ بومی منطقه و آیین های آن بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی؛ سومین جشنواره آیین پیش بهاری «ناقالدی» با حضور احسان منصوری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی، کارکنان ،کارشناسان و مربیان کانون استان ،ایرانشاهی شهردار ، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر داودآباد ،رضایی رییس منابع طبیعی شهرستان اراک و با حضور گسترده عموم مردم این شهر در فضای باز محوطه کانون با همکاری شهرداری این شهر روز شنبه ۱۹ اسفندماه۱۴۰۲ برگزار شد.

سومین جشنواره آیین پیش بهاری "ناقالدی" در کانون استان مرکزی برگزار شد

احسان منصوری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هدف از برگزاری جشنواره  آیین پیش بهاری «ناقالدی» شناخت فرهنگ بومی منطقه و آیین های آن بیان کرد و گفت: آیین های ناقالدی یک جشن سنتی پیش بهاری بوده که سالیان سال در اراک و روستاها همیشه دهم بهمن در واقع چهل روز که از زمستان می گذشت اجرا می شد که نویده‌ دهنده بهار و نوروز است، 

وی افزود: مردم در گذشته آمدن ناقالدی را امری میمون و مبارک می‌دانستند و عقیده داشتند که این آیین خیر و برکت را برای سال آینده برای آنها به همراه دارد. باور به این مهم تا آنجا بود که در سال‌های دور فقرا این آیین را به جا می‌آوردند تا از این طریق کمکی را دریافت کنند و  روز باقیمانده زمستان را با راحتی بیشتر پشت سر بگذارند، و همچنین اعتقاد داشتند که برگزاری این جشن باعث زادآوری دام‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: با فرا رسیدن ایام ناقالدی کودکان، نوجوانان و حتی مردم عادی بر اساس این باور که کمر زمستان شکسته و بهار نزدیک است، خوشحالند و با خرسندی بیشتری این آیین تاریخی را برگزار می‌کنند .

سومین جشنواره آیین پیش بهاری "ناقالدی" در کانون استان مرکزی برگزار شد

سومین جشنواره آیین پیش بهاری "ناقالدی" با اجرای برنامه های شاد و متنوع  خصوصا اجرای گروه نمایش پیش بهاری ناقالدی و گروه نمایش رشکی و ماسی کاری از اعضای کانون پرورش فکری مرکز فرهنگی و هنری داودآباد یاد و خاطرات گذشته را برای اهالی این شهر به همراه داشت .

همچنین شادپیمایی عروسک های غول پیکر دارا و سارا در کانون ، اجرای نمایش عموقلی و مجری ،مسابقه آواز خوانی بین اعضا ،نقالی خوانی مشکات عباسیان از برگزیدگان جشنواره قصه گویی از اهم برنامه های این جشنواره بود که لحظات شاد و مفرحی را برای عموم رقم زدن و مورد استقبال بی نظیر کودکان نوجوانان قرارگرفت.

در پایان این جشن از آقای سالاری قاریِ برجسته و بین المللی اهل داوود آباد و همچنین از آقایان سلجوقی و ابطحی، مدیر و مربی زحمت کش مدرسه داوود آباد که هنگام تمرین و آموزش بوکس با دانش آموزان از ناحیه چشم دچار آسیب شدند تجلیل و قدردانی شد.

سومین جشنواره آیین پیش بهاری "ناقالدی" در کانون استان مرکزی برگزار شد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =