تجلیل از حسن دادشکر و عادل بزدوده در جشنواره «عروسک‌خونه»

دومین جشنواره عروسکی «عروسک‌خونه» با حضور حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار و از دو پیش‌کسوت عرصه نمایش عروسکی کانون تجلیل شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، آیین پایان دومین جشنواره عروسک‌خونه با حضور معاون سیما، مدیر شبکه کودک، مدیرعامل کانون، مدیران صداوسیما و تعدادی از هنرمندان شامگاه روز شنبه، ۸ اردیبهشت در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

در این مراسم از حسن دادشکر و عادل بزدوده دو پیشکسوت عرصه نمایش عروسکی و عضو شورای عالی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قدردانی و تشکر شد.

تجلیل از حسن دادشکر و عادل بزدوده در جشنواره «عروسک‌خونه»

تجدید نظر در فرمول جیغ و هورای صدا و سیما، درخواست پیشکسوت

حسن دادشکر، کارگردان، نویسنده و بازیگر باسابقه در بخشی از این مراسم بیان کرد: آن چیزی که من برای نسل آینده انجام دادم چیزی جز وظیفه نبوده است. من از سال ۱۳۵۰ تنها با دیدن یک نمایش عاشق کار کودک شدم و پس از دوران دانشجویی این راه را ادامه دادم به امید این‌که نسل‌هایی را برای کشورم تربیت کرده باشم.

این هنرمند پیشکسوت تاکید کرد: تئاتر و نمایش کودک فقط پدیده سرگرمی نیستند. در اینجا وظیفه خودم می‌دانم که اشاره کنم ما در سطح کشورمان کارهای زیادی مثل کار کودک داریم. در اینجا می‌خواهم یک سوال بپرسم و آن این است که این جیغ، دست و هورا کشیدن بچه‌ها ما را به کجا می‌رساند؟ چرا همه مثل هم کار می‌کنیم؟! و خلاقیت هنری در کارها نیست. با جیغ و هورا و تشویق فقط احساسات خالی می‌شود همین. بنابراین پیشنهاد می‌کنم به عنوان یک علاقه‌مند و کسی که عمرش را در این راه گذاشته است، از مسئولان می‌خواهم که برای این فرمول جیغ و هورای شبکه کودک یک فکری کنند.

دادشکر در پایان سخنانش اظهار کرد: من فقط خدمتگزار بچه‌های ایرانم و جز خدمت به فرهنگ و هنر کار دیگری نکردم.

تجلیل از حسن دادشکر و عادل بزدوده در جشنواره «عروسک‌خونه»

می‌خواهم عروسک بسازم

در ادامه عادل بزدوده، در سخنانی کوتاه اینگونه بیان کرد: حرفی ندارم جز اینکه بگویم اگر به من فوم، اسفنج و... بدهند می‌نشینم و عروسک می‌سازم چون من کارم عروسک است. می‌خواهم یک خاطره از زی‌زی گولو تعریف کنم. یادم است وقتی ما در حال ساخت این کار بودیم و مشغول اولین سکانس‌های کار بودیم تنها کسی که با اولین پلان‌ها توانست به راحتی بگوید «زی‌زی گولو آسی پاسی دراکولا تا به تا» مانی عزیز همان کودک ۸ ساله بود و این خیلی برایمان عجیب بود.

در این آیین از هنرمندان عرصه نمایش در بخش‌های طراحی و ساخت عروسک، طراحی هنری، صداپیشگی، عروسک‌گردانی، نمایش‌نامه، کارگردانی و... قدردانی شد. 

بر همین اساس نمایش «هاجر عروسی داره» به نویسندگی و کارگردانی عاطفه خالصی‌فر کاری از اعضای مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نقاب در استان خراسان رضوی با ثبت بیش از ۱ میلیون و ۱۲۵ هزار رأی مردمی، به عنوان برگزیده اصلی اعلام شد.
این نمایش با عروسک‌گردانی فائزه زرقانی، فاطمه سماوتی‌فر، عاطفه خالصی‌فر، مریم کمایستانی و نرجس کمایستانی اجرا می‌شود.
هم‌چنین تندیس بخش کارگردانی به فاطمه موسوی‌ثابت از کانون استان سیستان و بلوچستان برای نمایش‌ «جادوی مهربانی» اهدا شد و از نمایش «دو دریچه» به نویسندگی و کارگردانی مهدیه زراعتی از  کانون سیستان و بلوچستان نیز برای خلاقیت و انتقال معنا تقدیر به‌عمل آمد.

یادآوری می‌شود مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در برگزاری این رویداد هنری مشارکت داشت.

تجلیل از حسن دادشکر و عادل بزدوده در جشنواره «عروسک‌خونه»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =