اولین جشنواره علمی سفر به فضا و اولین آسمان‌نمای دیجیتال

در هفته نجوم، بیش از ۱۵۰ برنامه فرهنگی، هنری، ادبی و علمی در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اجرا می‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختیاری طبق پیش‌بینی‌های انجام شده مقرر گردید بیش از ۱۵۰ برنامه فرهنگی، هنری، ادبی و علمی در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برگزار شود.

روح‌الله واحد، مدیرکل کانون استان با اشاره به این مطلب گفت: اجرای برنامه‌های شاخص در ایام اولین جشنواره علمی سفر به فضا، افتتاح اولین آسمان‌نمای دیجیتالی در مرکز فرهنگی هنری بروجن، افتتاح نمایشگاه آثار نجومی در حوزه‌ی پژوهش، داستان و نقاشی از جمله برنامه‌های ویژه در این هفته می‌باشد.

مدیرکل کانون استان برگزاری دونشست تخصصی نجوم کروی و فنون استهلال ماه و مباحث علم نجوم  ویژه رابطین علمی استان با حضور اساتید علم نجوم را از دیگر برنامه‌های این رویداد اعلام کرد و افزود: این جشنواره با محوریت علم نجوم در رشته‌های پژوهش، داستان‌نویسی و نقاشی برگزار می‌شود که همزمان با هفته‌ی نجوم آثار رسیده از مراکز کانون استان و دانش آموزان مدارس به عنوان اعضای علاقه‌مند در نمایشگاهی با همین عنوان در مرکز فرهنگی هنری فارسان به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی در این خصوص ادامه داد: در این نمایشگاه بیش از ۶۰ اثر نقاشی، ۱۲۰ اثر داستانی و ۲۵ تابلوی پژوهشی از اعضای کانون همزمان با هفته‌ی نجوم از ساعت ۸ صبح الی ۱۴ بعدازظهر جهت بازدید عموم علاقه‌مندان به نمایش گذاشته خواهد شد.

واحد با اشاره به روزشمار هفته ی نجوم گفت: اولین روز این هفته که همزمان با ۲۴ اردیبهشت 1403 است، روز نجوم راهنمای زندگی، دومین روز: نجوم گرامی داشت زمین و حفظ آسمان تاریک، سومین روز: نجوم و هوش مصنوعی، چهارمین روز: نجوم، علوم شهروندی و نقش دانشمندان، روز جهانی نور و بزرگداشت ابن هیثم، پنجمین روز: نجوم و دانشمندان ایرانی و بزرگداشت خیام، ششمین روز: نجوم فراتر از مرزها، هفتمین روز: نجوم ایران همبستگی و تعامل نام‌گذاری شده‌اند که در هر کدام از روزهای گفته شده مراکز کانون برنامه‌ای شاخص مناسب با عنوان روز برگزار خواهند نمود.

این مسوول ادامه داد: هفته‌ی نجوم از ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه 1403 می‌باشد و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۳۰۰۰ کودک و نوجوان در کارگاه‌های علمی، فرهنگی، هنری و ادبی کانون با مباحث علم نجوم و کیهان شناسی آشنا شوند، رصد آسمان ، حضور در کارگاه آموزشی جتر آسمان نمای سیار و ثابت، بازدید از فعالیت‌های علمی مراکز و... از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختیاری در این هفته است.  

گفتنی است در این ایام بر اساس نظام‌نامه‌ی معاونت فرهنگی کانون در راستای ساماندهی فعالیت‌های علمی، از عموم علاقه مندان کودک و نوجوان دعوت کرده است تا با ثبت نام در هفته و روز جهانی نجوم از طریق لینک  https://survey.porsline.ir/s/RIYIcSm گزارش برنامه‌های نجومی خود را تا ۵ روز بعد از اجرای برنامه برای انجمن نجوم کشور ارسال کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =