نمایشگاه کتاب فرصتی برای دیده شدن آثار نویسندگان شهرستانی

فاطمه ظهیری نویسنده و کارشناس مسئول واحد ادبی کانون در مصاحبه ای که به بهانه نمایشگاه کتاب تدارک دیده شده بود گفت: نمایشگاه کتاب فرصتی برای دیده شدن آثار نویسندگان شهرستانی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی؛ فاطمه ظهیری از دوران نوجوانی عضو کتابخانه مرکز آفرینش های ادبی بودن و از همان روزهای پرشور طعم کلمات و شعر در خانه ی قلبش به یادگار مانده است .

یکی از نقاط برجسته دوران دانشجویی فاطمه ظهیری ورودش به عنوان مربی ادبی به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده است .

اتفاقی که مسیر زندگی این نویسنده کودک و نوجوان را به سمت آفرینش داستان برای فرزندان ایران اسلامی سوق داده است .

فاطمه ظهیری در حال حاضر به عنوان کارشناس مسئول ادبی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان مرکزی صاحب ۸ عنوان کتاب در حوزه داستان کودک و نوجوان می باشد 

کتاب های ایشان تاکنون توسط انتشارات علمی فرهنگی محراب قلم ،آناپل و به نشر روانه بازار شده است.

آخرین اثر فاطمه ظهیری کتاب «زیر قولم نمی زنم»  طی مراسمی در ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳  در اراک رونمایی شد .

نمایشگاه کتاب فرصتی برای دیده شدن آثار نویسندگان شهرستانی

چطور شد که به دنیای نوشتن داستان برای کودک و نوجوان علاقمند شدید؟

یکی از بزرگترین اتفاق های زندگی من آشنایی ام با مرکز آفرینش های ادبی بود که توانستم شعرهایم را در قالب نامه برای کسانی که اصلا نمی شناختم بفرستم و بعد یک نامه دریافت کنم، با این عنوان" سلام دوست خوبم"

با خواندن همین نامه بود که دلم خواست وقتی بزرگ تر شدم بتوانم به کودکان و نوجوانان که علاقمند به نوشتن هستند کمک کنم با این آرزو به عنوان مربی به کانون آمدم .

ورودم به کانون در من علاقمندی به ادبیات کودک و نوجوان را به وجود آورد.

اگر به گذشته برگردید باز همین مسیر نویسندگی را انتخاب می کنید؟

حتما اگر بارها و بارها به گذشته برگردم باز هم دوست دارم در دنیای خیال انگیز ادبیات قدم بزنم ادبیات و هنر لازمه زندگی است بدون تنفس در هوای شعر و داستان و خواندن کتاب قطعا نمی توان از زندگی لذت برد .

در نوشتن داستان هایتان به چه سوژه هایی بیشتر توجه دارید؟

 به واسطه ارتباط نزدیک و صمیمانه که با کودکان و نوجوانان دارم و همچنین مطالعه روان شناسی در حوزه روان شناسی رشد ،اولین نکته در انتخاب فکر اولیه و سوژه های داستانی برای من این است که سوژه مد نظرم حتما به دنیای کودک و نوجوان نزدیک باشد و به نوعی جزء دغدغه های این گروه سنی باشد.

از مشکلات موجود بر سر راه چاپ کتاب هایتان بگوید ؟

متاسفانه برای نویسندگان شهرستانی چاپ کتاب با مشکلات و سختی های خاصی همراه است اکثر انتشارات معتبر در حوزه کودک و نوجوان در تهران مستقر هستند که همین امر باعث عدم تقسیم امکانات عادلانه چاپ و نشر کتاب برای نویسندگان شهرستانی است .

خوشبختانه نمایشگاه کتاب فرصت خوبی است برای دیده شدن آثار نویسندگانی که در شهرستان ها مشغول به فعالیت هستند.

 و اما نکته آخر

پیشنهاد می شود برای کودکان و نوجوانان که در شهرستان ها زندگی می کنند و امکان بازدید از نمایشگاه کتاب را ندارند تمهیداتی اندیشیده شود تا این گروه سنی نیز بتواند هم زمان با کودکان و نوجوانان تهرانی از غرفه و تازه های نشر بازدید کنند .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =