وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

مسئول فضای مجازی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان در جمع کانون‌یاران در دوره سواد رسانه گفت: وبگردی را با مدیریت زمان تبدیل به یک فرصت کنید و با تولید محتوای مناسب و بازی در فضای مجازی و برنامه‌نویسی کاری هدفمند انجام دهید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری استان همدان، دوره "سواد رسانه و مدیریت فضای مجازی" برای کانون‌یاران استان همدان با حضور 25 نفر از  کانون‌یاران،  مسئول فضای مجازی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان، مدیرکل و کارشناسان این اداره کل در مرکز یک همدان برگزار شد.

مسئول فضای مجازی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان ضمن تبریک دهه کرامت و روز دختر اظهار کرد: فضای مجازی تهدیدات و فرصت‌های مختلفی دارد که باید همه آنها را بدانیم تا بتوانیم درست استفاده کنیم.

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

حسین ربیعی در ابتدا به آسیب‌های جسمی ناشی از استفاده بی رویه از گوشی و فضای مجازی اشاره و اظهار کرد: می‌توان به آسیب چشم و ایجاد نزدیک بینی، آرتروز دست و گردن و اضافه وزن اشاره کرد که بعد از کرونا 100 درصد دانش‌آموزان اضافه وزن داشتند.

وی با اشاره به آسیب‌های روحی و روانی فضای مجازی ادامه داد: استرس بیش از حد، افسردگی و گوشه نشینی حتی در اردوها، مهمانی‌ها و جمع، خستگی و ... از آسیب‌های روحی و روانی استفاده از فضای مجازی است.

این کارشناس سواد رسانه به جذابیت بالای فضای مجازی اشاره و تصریح کرد: باید این جذابیت مدیریت شود تا تهدیدات سراغ شما نیاید.

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

وی با بیان اینکه گروه سنی شما به گونه‌ای است که از متولدین اواخر دهه 80 و 90 هستید،  گفت: شما نسل خوبی هستید و چند ویژگی شخصیتی دارید،  اول اینکه ضریب هوش تحلیلی بالایی دارید و همین باعث شده که کنجکاور باشید و دنبال دلیل. 

ربیعی ادامه داد: البته این کنجکاوی در فضای مجازی خوب نیست زیرا فردی به اسم غریبه آنلاین با پروفایل مطلوب کودکان و نوجوانان سوءاستفاده کرده و به سراغ شما می‌آید و بدانید که این غریبه آنلاین بسیار خطرناکتر از غریبه حضوری است زیرا ما او را نمی‌بینیم پس بهترین راهکار در مواجهه با  غریبه آنلاین بلاک کردن او است.

وی ریسک‌پذیری را دیگر ویژگی این نسل خواند و خاطرنشان کرد: شما رک‌، شفاف و صریح صحبت  می‌کنید اما باید بعضی مواقع ملاحظات بزرگترها را بکنید و احترام آنها را بگیرد و این ریسک‌پذیری گاهی مواقع باعث خطراتی شده زیرا فکر می‌کنید کسی شما را نمی‌بیند.

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

ربیعی ادامه داد: بچه‌های این نسل بسیار عجله دارند و می‌خواهند سریع به کارهای آنها رسیدگی شود و حتی در گفتار و نوشتار خود نیز از کوتاه‌ترین واژه‌ها استفاده می‌کنید که باید صبوری کنید.

وی افزود: یکی از فعالیت‌های خوب کانون نوشتن خلاق است زیرا باعث شده ادبیات گفتاری و نوشتاری شما تقویت شود و جمله‌بندی شما بهتر شود و دایره واژگان شما وسیع گردد.

این مدرس سواد رسانه بیان کرد: شما معما، چیستان و بازی فکری را دوست دارید و هنگام جستجو در فضای مجازی برای پیدا کردن چیستان و معما باید مراقب باشید زیرا اگر کسی دنبال آسیب باشد از این زاویه وارد می‌شود.

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

وی خطاب به کانون‌یاران گفت: شما در مقابل هوش تحلیلی بالا نظم‌پذیری پایینی دارید اما باید بسیار روی ویژگی نظم و مسئولیت‌پذیری خود کار کنید زیرا شما آینده‌سازید و باید از همین سن مسئولیت‌پذیری را یاد بگیرد.

ربیعی برای استفاده درست از فضای مجازی چند نکته را متذکر شد و اظهار کرد: گام اول مدیریت زمان است یعنی چقدر استفاده کنیم  و در فضای مجازی کجا باشیم.

وی با طرح این سوال از کانون‌یاران که چقدر از فضای مجازی استفاده می‌کنید و در کجا جواب‌های متنوعی را از آنها دریافت کرد. عده‌ای گفتند که از فضای مجازی برای درس خواندن، دیدن فیلم آموزشی استفاده می‌کنیم و برخی هم به استفاده از گوشی برای دیدن فیلم، انیمیشن و بازی برای مدت طولانی اشاره کردند.

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

مسئول فضای مجازی به وبگردی کودکان و نوجوانان اشاره و خاطرنشان کرد: وبگردی کار خوبی نیست اما اگر منتهی به تولید محتوا در فضای مجازی، برنامه‌نویسی و تولید بازی باشد کاری هدفمند خواهد بود.

وی با بیان اینکه می‌توانید تولید فیلم و کلیپ داشته باشید اما باید قبلش دوره‌های آموزشی شرکت کنید که تولیدات شما با ارزش و پر محتوا باشد، گفت: می‌توانید از هوش مصنوعی با هوشیاری و ذکاوت خودتان استفاده کنید.

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

ربیعی نکته دوم در استفاده از فضای مجازی را کنترل رژیم مصرف خواند و تصریح کرد: در مورد بازی‌ها باید به رده سنی و میزان خشونت و کشور سازنده آن دقت کنید و بازی انلاین اصلا انجام ندهید زیرا شما را از دنیای حقیقی دور کرده و بسیار اعتیادآور است و غریبه‌های آنلاین در آن زیاد هستند و وقتی انلاین بازی می‌کنید اثرپذیری شما زیاد می‌شود.

وی بازی‌های گروهی مثل منچ را خوب دانست و گفت: اینگونه بازی‌های گروهی خوب است زیرا تعامل شما را با دیگران زیاد می‌کند. اینگونه بازی‌های سالم و در دسترس را می‌توانید در جمع دوست و فامیل انجام بدهید.

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

مسئول فضای مجازی سپاه به شایع بودن موسیقی در بین دختران اشاره و اظهار کرد: اکنون گروه‌های موسیقی کره‌ای محبوبیت عجیبی بین بچه‌ها پیدا کرده‌اند که شما باید همیشه این سوال را از خود بپرسید که حامی این گروه چه کسی و یا چه کسانی هستند؟ چه هدفی را دنبال می‌کنند و ...الان همین گروه موسیقی کره جنوبی فرهنگش وابسته با آمریکا است و منافع آنها را تأمین می‌کند که باید حواستان باشد که سرتان کلاه نرود.

وی در پایان گفت: هر وقت فیلم و انیمیشن می‌بینید نگاه معمولی نداشته باشید شما باید یک نگاه عمیق داشته باشید زیرا شما یک فرد معمولی نیستید. دنبال پیامی باشید که این فیلم و داستان می‌خواهد به شما بدهد آن پیام خیلی مهم است.                                                                                                

وبگردی با مدیریت زمان و تولید محتوا تبدیل به فرصت شود

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =