کد خبر: 277369
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
«قضیه‌ی فیل و فنجان» نورالدین زرین‌کلک بازنشر شد

«قضیه‌ی فیل و فنجان» کتابی علمی است که در قالب داستان به بیان مفاهیم کوچک و بزرگ به کودکان می‌پردازد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، نورالدین زرین‌کلک در اثر خود با روایتی داستانی در مورد پسرکی به نام بهمن به آموزش برخی مفاهیم ریاضیات و معرفی شهر اصفهان به کودک پرداخته است.

بر همین اساس، «قضیه‌ی فیل و فنجان» دو کتاب است که از دو سو گشوده می‌شود و امکان خوانش یک‌باره را به مخاطب می‌دهد. از یک سو فیل و نسبت او با فنجان عنوان می‌شود و قد بهمن با چیزهای بزرگ‌تر سنجیده می‌شود. در سوی دیگر کتابی قرار دارد که از چپ به راست گشوده می‌شود و به نسبت مورچه و فنجان می‌پردازد. بهمن در کتاب دیگر با چیزهای کوچک‌تر که بخشی از آن‌ها در اعضا و جوارح او هستند مقایسه می‌شود. از همین رو سفر به عالم درون و بیرون، ماهیت اصلی کتاب است. در پایان هر کتاب نیز داده‌های دقیق هر مکان و رویداد برای آشنایی هر چه بیش‌تر مخاطبان عنوان شده است.

گفتنی است از عکس و تصویرسازی برای مصور شدن این کتاب 72 صفحه‌ای استفاده شده است.

برای خوانش این کتاب می‌توان دو صفحه‌ی یکسان از هر دو کتاب را هم‌زمان مطالعه کرد یا پس از پایان یک کتاب، به سراغ دیگری رفت.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «بزرگ‌تر از بهمن، اتاق و خانه‌ی او و شهر اصفهان است. کشور ایران که تقریبا 1میلیون و 650‌هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، نزدیک به 8هزار بار بزرگ‌تر از شهر اصفهان است. اگر خاک ایران را بین مردم آن تقسیم کنیم، به هر زن و مرد و بچه به تنهایی، 60 برابر خانه‌ی بهمن، یعنی تقریبا 2هکتار و نیم، [بر اساس جمعیت سال نشر کتاب] زمین می‌رسد.»

«قضیه‌ی فیل و فنجان» اولین بار در سال 1385 به چاپ رسید و اکنون با ویرایش جدید منتشر شده و شمارگان آن به 22هزار نسخه رسیده است.

گفتنی است که این کتاب برای گروه سنی «ب» و «ج» (6 تا 11 سال) مناسب است، تصویرگری آن را هاله لادن بر عهده داشته و با قیمت 8هزار و 500 تومان قابل خریداری از تمامی فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =