عزم جزم ما تا ریشه‌کنی بی سوادی درمیان کودکان

همزمان با هفته ملی کودک ونوجوان، همکاری درجهت ریشه کنی بی‌سوادی درمیان کودکان ونوجوانان بین کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و نهضت سواد آموزی استان قم برقرار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون استان قم، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت هفته ملی کودک که از ۱۴تا۲۰مهرماه می‌باشد،اظهار داشت: همزمان با هفته ملی کودک ونوجوان، ما با معاونت نهضت سواد آموزی استان ملاقاتی داشتیم وتوافق کردیم که درجهت ریشه کنی بی‌سوادی درمیان کودکان ونوجوانان بین کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و نهضت سواد آموزی استان قم همکاری های بیشتری صورت گیرد.

حسن ندافی افزود:این همکاری در زمینه تربیت وجذب مربی سواد آموزی برای آموزش کودکان ونوجوانان بی‌سواد خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به همزمانی هفته هوا فضا و آغاز هفته ملی کودک اظهار کرد: شعار «آینده را باید ساخت» برای هفته ملی کودک انتخاب شده است و از طرفی دیگر آینده به هوا و فضا متعلق است و بدون تردید در آینده همه امور در شعاع هوا فضا قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون نیز مشاهده می‌شود همه افراد در تأثیر GPS، فضای مجازی، ماهواره‌ها و هوافضا هستند و آینده متعلق به کودکان، نوجوانان و انسان‌ها است.

ندافی از برگزاری نخستین همایش مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم با سازمان فضایی ایران با عنوان «فضا جهان را متحد می‌کند» در روز ۱۲ مهر ماه خبر داد و افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نمی‌تواند از اتفاقات پیرامون خود به سادگی بگذرد بنابراین کودکان و نوجوان باید با مسائل روز در زمینه تکنولوژی و هوافضا آشنایی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: کارگاه‌هایی نیز برنامه‌ریزی شده که با همکاری سازمان هوا فضا در قالب چهار کارگاه موقعیت‌یابی، از گذشته تا آینده، تحلیل تصاویر ماهواره‌ای استان قم، کارگاه ایده‌پردازی فضایی و طراحی و اجرای مسابقات علمی و آسمان‌نما برگزار می‌شود.

وی در ادامه  عنوان کرد: نمایشگاهی نیز با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان مانند مدیریت بحران، اداره‌کل هواشناسی، شرکت برق، اداره کل راه و شهرسازی، دانشگاه قم، دانشگاه شهاب دانش، آموزش و پرورش، محیط زیست و شهرداری برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همایش«فضا جهان را متحد می‌کند» روز پنجشنبه ساعت ۱۰ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پردیسان برگزار می‌شود که مدیرکل سازمان هواشناسی استان قم و علیرضا نعیمی مدیرکل بهره‌برداری و نگهداری ایستگاه‌های زمینی هوا سازمان فضایی ایران در این همایش به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

وی ادامه داد: همایش بزرگ کودک، ایمنی و امنیت در روز ۱۸ مهرماه در شهر قم برگزار می‌شود، همچنین با همکاری اداره کل زندان‌های استان قم برنامه‌هایی برای نوجوانان زندانی در کانون اصلاح و تربیت استان در هفته کودک داریم.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم افزود: هنوز ۱۲۰ هزار فرد بی سواد در استان داریم که ۴۰۰۰نفر از آن‌ها در سنین ۶ تا ۹سال قرار دارند، در این راستا همکاری با نهضت سوادآموزی برای باسواد کردن این گروه سنی از افراد بی سوادان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: همکاری گسترده ای را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم با سازمان حفاظت محیط زیست خواهیم داشت و در این راستا همایشی با همکاری این سازمان برای کودکان برگزار می‌شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم افزود: کانون اصلاح و تربیت می‌تواند یکی از مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باشد تا افراد زندانی در این کانون پس از پایان حبس خود به جامعه برگردند و دوباره دست به جرم نزنند.

ندافی تعداد مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم را ۱۰ مرکز برشمرد و تصریح کرد: افراد از ۶ سال تمام تا ۱۸ سال زیرپوشش برنامه‌های این کانون هستند که به دنبال گسترش برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به شهرهای تابعه استان قم هستیم و در شهر قم با شهرداری و شورای اسلامی شهر تعامل خوبی داریم.

وی ادامه داد: برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مناطق مختلف شهر قم به تناسب نیازهای کودکان این مناطق است، در سینمای مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرکز پردیسان که در تدارک راه اندازی برای کودکان و نوجوانان و ساکنین این منطقه هستیم اولویت به پخش فیلم‌های ژانر کودک و نوجوان است و از آنجایی که تعداد ساخت این نوع فیلم‌ها در سال کم است دیگر فیلم‌های سینمایی وزارت ارشاد نیز پخش خواهد شد، همچنین سالن تئاتر مجتمع هم نیمه تمام است و پس از تکمیل این سالن به دنبال واگذاری آن به بخش خصوصی هستیم.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم افزود: آماده همکاری با نهادهای مختلف برای استفاده از فضاهای فیزیکی موجود برای برگزاری برنامه‌ برای کودکان و نوجوانان استان قم هستیم، با وجود اینکه قم شهر زیارتی است و درخواست سفر از استان‌های دیگر به شهر قم زیاد است اردوگاه یا زائرسرا در استان قم برای خانواده‌ی کانونی‌ها و کودکان و نوجوانان کشور نداریم که به دنبال گرفتن زمین برای احداث چنین اردوگاهی هستیم.

ندافی با اشاره به فعالیت‌های مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم در منطقه پردیسان اظهار کرد: یکی از برنامه‌های آتی این مجتمع در منطقه‌ی پردیسان راه اندازی مرکز کانون زبان در آن منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: نماهنگی با موضوع وصیت شهید حججی به فرزندش در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم تولید شده است که تدوین کلیپ این سرود در مراحل پایانی قرار دارد و به زودی رونمایی خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =