کد خبر: 284258
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰
بازدید 728
۴۰ ویژه‌برنامه در ۴۰ روستای قم به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب

حسن ندافی از آغاز جشن‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی از نهم دی‌ماه به مدت ۴۰ روز در قالب ۴۰ برنامه مفرح و بانشاط در سطح ۴۰ روستای استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون استان قم،  به نقل از خبرگزاری تسنیم، فعالیت کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌صورت مستقیم با افزایش سطح خلاقیت کودکان ارتباط داشته و کودکان و نوجوانانی که در این قبیل مراکز حضور فعالی دارند نوعاً دارای خلاقیت‌ها و ایده پردازی‌های بیشتری نسبت به سایر همسالان خود هستند.

در کنار اهمیت تقویت و پرورش قدرت خلاقیت و تفکر کودکان و نوجوانان توجه به مسئله آسیب‌های اجتماعی و گسترش بی‌امان شبکه‌های مجازی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به همین بهانه سراغ حسن ندافی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم رفته‌ایم تا از فعالیت‌ها و اقدامات این مرکز مهم فکری و تربیتی در طول ۸ ماه گذشته مطلع شویم.

تسنیم: اولویت فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم چه محورهایی است؟

ماهیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم بر اساس کتاب و قصه‌گویی بناشده و فعالیت‌های اصلی این کانون نیز بر همین منوال شکل‌گرفته است، در دوران حاضر تغییر و تحول تکنولوژی‌ها و فناوری‌های مدرن چالش‌های جدیدی برای کودکان به وجود آورده که در سال‌های نه‌چندان دور به فکر و ذهن فردی خطور نمی‌کرد.

تکنولوژی و تحولات جدید جامعه کودک و نوجوان را به‌صورت کامل درگیر خودکرده و بسیاری از جنبه‌های فکری و رفتاری کودکان را احاطه کرده است که مهم‌ترین شاخصه موجود را در فضاهای مجازی و آثار مترتب بر آن می‌توان مشاهده کرد.

تسنیم: تعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم با نهادهای دیگر به چه نحوی است؟

کانون فرهنگی فکری کشور در دوره جدید مدیریت فاضل نظری فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود را به نحو چشمگیری بسط داده و نوعی تعامل سازنده با نهادهای مختلف فکری و فرهنگی موجود در کشور و جامعه را در دستور کار خود قرار داده است.

کانون فرهنگی فکری استان قم به این نتیجه رسیده که برای اثربخشی بیشتر باید تعاملات خود را با نهادهای دیگر گسترده‌تر کند، تعامل آگاهانه، سازنده و مدبرانه می‌تواند مقوله تربیت و به تربیت و پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در مسیر منطقی‌تر وارد سازد.

تسنیم: مهم‌ترین اقدامات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم از ابتدای سال جاری چه بوده است؟

"آینده را باید ساخت" شعار امسال کانون فرهنگی فکری استان قم بوده و آینده را نمی‌توان به نحو شایسته‌ای ساخت مگر اینکه پیش ساخت‌های آن از امروز تربیت و مجهز شوند، اگر به مسئله تربیت و پرورش فکری و اعتقادی کودکان و نوجوانان توجه درستی شود می‌توان در آینده نتیجه زحمات و تلاش‌های صورت گرفته به بهترین شکل ممکن برداشت کرد.

برگزاری نخستین و در نوع خود کم‌نظیر با سازمان هوافضا یکی از اتفاقات مهم و خجسته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم بود، هوافضا همان‌گونه که امروز کانون‌های مختلف زندگی بشر را در برگرفته در آینده نیز وارد جزئی‌ترین امور خواهد شد، بنابراین لازم بوده تا از همین ابتدا ذهن خلاق و پویای کودکان را با مقدمات این شاخه‌های تأثیرگذار علمی آشنا کرد.

تعاملات مناسبی بین سازمان هوافضای کشور و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم شکل‌گرفته است، ادامه این قبیل تعاملات امر خجسته‌ای است که سبب می‌شود تا سطح درک کودکان و نوجوان استان با تحولات و روند پیشرفت و رشد علم بیشتر شود.

تسنیم: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم در برپایی موکب بیت الرقیه(س) را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کانون فرهنگی فکری استان قم در ایام پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) در بین مسیر نجف تا کربلا اقدام به برپایی موکب فرهنگی کرد، به‌صورت متوسط از هر ده زائر پیاده‌روی اربعین ۳ زائر در آرنج سنی کودک و نوجوان قرار داشت که نیاز به برپایی موکب‌های فرهنگی و ارائه خدمات در این زمینه کاملاً احساس می‌شد.

نخستین موکب فرهنگی هنری استان قم با عنوان بیت الرقیه(س) بر همین اساس در عمود ۲۹۹ برپا شد و خوراک‌های فکری و فرهنگی موردنیاز به زائران به‌ویژه کودکان و زائران پیاده‌روی حماسی اربعین ارائه شد، استقبال کودکان و نوجوان به‌ویژه نوجوانان عراقی نسبت به بسته‌های فکری فرهنگی موکب استان قم بسیار چشمگیر و در نوع خود بی‌نظیر بود.

تسنیم: تعداد مراکز فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم موجود در قم چه تعداد است؟

حضور در شات پیمایی استان کرمانشاه در اولین سالگرد زلزله کرمانشاه و همدردی با کودکان و نوجوانان شهر سرپل ذهاب یکی از اقدامات اخیر کانون فرهنگی فکری استان قم بود، بهبود روحیه و ایجاد انگیزه در بین کودکان و نوجوانان حادثه‌دیده استان کرمانشاه از اهداف مهم کانون فرهنگی فکری استان قم بود.

در استان قم ۱۰ مرکز کانون فرهنگی فکری مشغول فعالیت است که مهم‌ترین و مجهزترین آن‌ها در شهرک پردیسان دایر بوده که از برکات سفر مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم بوده که ازنظر تجهیزات، امکانات و فعالیت‌های صورت گرفته‌شده در سطح کشور بی‌نظیر است.

تسنیم: مهم‌ترین فعالیت‌های هنری صورت گرفته در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم چیست؟

در نگاه کلی فعالیت‌های کانون فرهنگی و فکری استان قم در دو بخش اصلی فرهنگی و هنری تقسیم‌بندی می‌شود که شامل انواع رشته‌ها مانند کاردستی، سفال‌گری، هنرهای تجسمی، نمایش، نمایش‌های عروسکی، سرود، چرتکه، هوافضا و انواع رشته‌های مرتبط دیگر می‌شود.

تسنیم: موفقیت‌های چشمگیر کانون فرهنگی فکری استان قم در سال جاری چه مواردی بوده است؟

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم در مبحث رباتیک یکی از قطب‌های اصلی کشور محسوب می‌شود و هرساله در المپیادهای برگزارشده یکی از استان‌های صاحب سبک و مدعی بوده است، در بخش فیلم مستند قم یکی از شهرهای برتر کشور بوده و اخیراً فیلم مستند  و داستانی یکی از نوجوانان ۱۲ ساله قمی رتبه نخست کشوری را به دست آورده است.

در بخش چرتکه یکی از کودکان ۶ ساله قمی در مسابقات بین‌المللی اخیر در کشور مالزی رتبه نخست را به دست آورد، توجه و اهتمام بیشتر به مبحث هوافضا به دلیل گستردگی و تأثیرگذاری عمیق آن‌یکی از اولویت‌ها و سیاست‌های مهم کانون فرهنگی فکری استان قم است، کاردستی یکی از فعالیت‌های سازنده و پویایی بوده که به‌صورت مستمر و جدی در مراکز درمانی استان دنبال می‌شود.

تسنیم: آیا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم تدبیری برای کودکان بازمانده از تحصیل‌کرده است؟

خوشبختانه تعاملات شکل‌گرفته بین کانون فرهنگی فکری استان قم با ادارات و دستگاه‌های استانی درروند قابل قبولی قرارگرفته است، کانون فرهنگی فکری قم با ورود به بند اصلاح تربیت اداره کل زندان‌های استان دوره‌های خوشنویسی، کلاس‌های نقاشی، سرود و بخش کتابخانه و کتاب‌خوانی را فعال کرده است.

برای تحصیل مجدد کودکان جامانده از تحصیل استان قم تعاملات لازم با نهضت سوادآموزی استان صورت گرفته است تا از ظرفیت مراکز ده‌گانه کانون فرهنگی و فکری استان برای برگزاری دوره‌های سوادآموزی استفاده شود، متأسفانه آمار کودکان جامانده از تحصیل در سنین ۷ تا ۱۶ سال چشمگیر است، کانون فرهنگی فکری استان قم برای فراهم نمودن تحصیل و سوادآموزی کودکان جامانده از درس و مدرسه آماده هرگونه همکاری و تعاملی با دستگاه‌های متولی است.

تسنیم: برای مقابله و درک کودکان و نوجوانان با آسیب‌های اجتماعی چه فعالیت‌های در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم صورت گرفته است؟

حقیقت این بوده که امربه‌معروف بنا بر ویژگی ذاتی خود نهی از منکر را به همراه دارد، امر به هنر، امر به کتاب‌خوانی، امر به فعالیت‌های فکری و هنری، تشویق به موسیقی و ایجاد زمینه فعالیت‌های فرهنگی و هنری به‌نوبه زمینه‌های ایجاد بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌برد، به هراندازه که بسترهای ورود و فعالیت کودکان و نوجوان در فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و هنری بیشتر شود علاقه و میل آن‌ها برای حضور در فضاهای آسیب‌پذیر کاسته خواهد شد.

تسنیم: برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی چیست؟

برای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برنامه‌های ویژه‌ای در کانون فرهنگی و فکری استان در نظر گرفته‌شده است، جشن‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در استان قم از روز نهم دی‌ماه آغاز و تا ۲۲ بهمن‌ماه ادامه پیدا می‌کند، در این ۴۰ روز ۴۰ برنامه ویژه در نظر گرفته‌شده که ۳۵ برنامه در سطح روستاهای استان برگزار می‌شود.

متأسفانه روستاهای استان ازنظر برگزاری فعالیت‌های هنری نسبت به سطح شهر کم‌بهره‌تر هستند به همین دلیل نیز برنامه‌های در نظر گرفته‌شده کانون فرهنگی و فکری استان با محوریت روستاها انجام می‌شود.

تسنیم: از ظرفیت حوزه‌های علمیه برای آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با مفاهیم دینی چه اقداماتی انجام‌گرفته است؟

یکی از مباحث مهمی که برای کاربردی کردن فقه با همکاری نهادها و شخصیت‌های بزرگ حوزوی در دستور کار قرارگرفته است، مسئله فقه کودک است که می‌تواند در کاربردی کردن مفاهیم دینی و فقهی در بین کودکان و نوجوانان اثرگذاری ویژه‌ای داشته باشد.

گفت و گو: اصغر شهبازی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =