کد خبر: 287809
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
برگزاری روز جهانی نجوم در مراکز کانون استان تهران

مراسم روز و هفته جهانی نجوم در سه مرکز تخصصی کانون استان تهران، با ویژه‌برنامه‌های متنوع و گسترده ویژه کودکان و نوجوانان و علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی برگزار می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هم‌زمان با روز و هفته جهانی نجوم، سه مرکز رصدخانه زعفرانیه (مرکز شماره ۱۶)، مرکز تخصصی علوم و مرکز نجوم کانون تهران، مرکز نجوم کانون دماوند، به این مناسبت، ویژه‌برنامه‌های متنوعی را با عنوان «آبی مثل آسمان» برای علاقه‌مندان به علم ستاره‌شناسی تدارک دیده‌اند.

بر اساس این گزارش، مرکز تخصصی علوم از تمامی کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به دانستن شگفتی‌های آسمان دعوت کرده است تا روز پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ از برنامه‌های جذاب و متنوع این مرکز بازدید کنند.

بر همین اساس، علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۳ در این برنامه حضور یافته و از رصد خورشید و مشاهده‌ی لکه‌ها و شراره‌های زیبای خورشیدی لذت برده و رصد چاله‌ها و حفره‌های معروف سطح ماه را با استفاده از تلسکوپ‌های پیشرفته این مرکز تخصصی تجربه کنند.

همچنین کودکان و نوجوانان می‌توانند در این روز با همراهی والدین خود زیر چتر آسمان مجازی(پلانتاریوم) با شگفتی‌های آسمان شب، صور فلکی و افسانه‌های مربوط به آن‌ها آشنا شوند.

برپایی غرفه‌های متنوع علمی– فرهنگی مانند غرفه سن و وزن در سیاره‌های منظومه شمسی، غرفه‌ی کتاب و محصولات فرهنگی نجومی و ستاره‌شناسی و غرفه‌ی واقعیت مجازی با داستانی از تولد و مرگ ستارگان برای علاقه‌مندان از دیگر برنامه‌های این مرکز تخصصی کانون تهران است.

مرکز تخصصی علوم و زیست‌شناسی کانون تهران در منطقه ۱۳، خیابان نیروی هوایی، فلکه لوزی، انتهای خیابان شهید خشتی، جنب مترو کلاهدوز واقع‌شده است.

همچنین به این مناسبت، مرکز نجوم دماوند با توجه به تقارن روز و هفته‌ جهانی نجوم و ماه مبارک رمضان، پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ویژه‌برنامه‌ی «آبی مثل آسمان» را پس از اذان مغرب تا ساعت ۲۴ برگزار می‌کند.

مربیان این مرکز تخصصی، آشنایی با تنها قمر زمین را به عنوان موضوع اصلی این رویداد علمی برگزیده‌اند و ضمن اجرای برنامه‌های متنوع همچون رصد ماه و قمرهای سیاره‌های منظومه شمسی، در قالب کارگاه علمی «دیدار با ماه»، کودکان و نوجوانان را با چگونگی مراحل تماشای هلال ماه در ماه مبارک رمضان آشنا می‌کنند.

معرفی پیشرفت‌های نوین علم نجوم نیز در قالب نشست‌های علمی با نوجوانان یکی دیگر از برنامه‌های این شب در مرکز نجوم دماوند است که علاقه‌مندان به صورت رایگان می‌توانند در برنامه‌های این رصدخانه کانون استان تهران شرکت داشته باشند.

این مرکز در شهرستان دماوند، خیابان تختی، روبروی آموزش و پرورش واقع‌ شده است.

سومین و قدیمی‌ترین مرکز آماتوری نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران نیز همچون سال‌های گذشته، روز جمعه ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته جهانی نجوم، با حضور مدرسان و اعضای باسابقه و ارشد خود، ۱۲ غرفه علمی، فرهنگی و هنری را برپا خواهد کرد.

رصدخانه زعفرانیه (مرکز شماره ۱۶) در این روز از ساعت ۱۰ تا ۱۶ در پارک زعفرانیه و مقابل مرکز، به صورت رایگان، پذیرای کودکان و نوجوانان و خانواده‌های علاقه‌مند به علم نجوم است.

در این روز تلسکوپ‌ها و ابزارآلات نجومی با هدف آشنایی با شگفتی‌های آسمان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

این مرکز در منطقه یک تهران، خیابان ولیعصر، خیابان سرلشکر فلاحی، پارک زعفرانیه قرار دارد.

گفتنی است روز جهانی نجوم همه‌ساله در سراسر جهان از سوی منجمان آماتور و حرفه‌ای برگزار می‌شود و هرسال یکی از روزهای ۱۵ آوریل‌ تا ۱۵ می که ماه در وضعیت تربیع است به عنوان روز جهانی نجوم انتخاب می‌شود که در ایران این روز در اوایل اردیبهشت به دلیل آن‌که ماه در ارتفاع مناسبی قابل رصد است و زمان بیشتری در آسمان قرار دارد برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =